ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Поради для журналістів. Етика інтервʼювання героїв, що пережили травматичні події

04.05.2022, 10:00

? Перед інтерв'ю:

  1. Спеціалізуйтеся на темі, над якою працюєте, або дуже добре готуйтеся до інтерв'ю. Вивчіть бекграунд, деталі, про які будете розпитувати, та причинно-наслідкові звʼязки, для того щоб не дратувати героїв, а також не витрачати їхній час на пояснення.
  2. Готуйте питання заздалегідь. Часто під час інтервʼю розмова може піти не туди, а підготовлені питання допоможуть точно про все запитати й не відійти від мети матеріалу. 
  3. Обговоріть з героєм заздалегідь тему, встановіть межі й табу під час розмови. Скажіть герою/-їні, що ви розумієте, що їхній досвід був важким та травматичним. Запропонуйте, щоб вони одразу сказали вам про теми чи питання, про які не хочуть говорити. Обговоріть право героя/-їні зупинити розмову в будь-який момент.
  4. Будьте особливо уважними в розмові про сексуальне насильство. Не вживайте слова "жертва", коректно буде використовувати "потерпілий/-а". 
  5. Вживайте коректну термінологію.
  6. НЕ знецінюйте людей. Памʼятайте, що кожна історія важлива, навіть тоді, коли вона може такою не здаватися на тлі подій, які пережили інші.

? Під час інтерв'ю:

  1. Виявляйте емпатію до героя. Героям важливо бачити, що ви співпереживаєте та не знецінюєте їхній досвід.
  2. Максимально стежте за перебігом інтерв'ю і виявляйте повагу до героя та його історії. Не намагайтеся пропускати частини розмови, які не ввійдуть до матеріалу. Будьте максимально зосереджені на розмові.
  3. Дайте виговоритися. Часто людині, що пережила травмувальні події, потрібно багато часу, щоб усе проговорити. Слухайте її стільки, скільки потрібно.
  4. Зосередьтеся на цілі інтерв'ю. Не втрачайте головної мети свого матеріалу та намагайтеся запитаннями спрямовувати розмову в потрібне русло.

? Після інтерв'ю:

  1. Подякуйте за розмову і не поспішайте відразу йти, поговоріть на буденні теми.
  2. Підтримуйте контакт із героєм, стежте за змінами, які відбуваються в його житті після виходу матеріалу. Інколи публікація матеріалу може завдати героям додаткових труднощів. Це також може бути цікаво для подальших матеріалів, водночас герой/-їня не почуватимуться покинутими. 
  3. Будьте точними в поданні інформації. Перевірте факти декілька разів, якщо не впевнені. Адже викривлена інформація може додатково травмувати героя.
  4. Виконуйте обіцянки й домовленості з героєм. Або нічого не обіцяйте.

 

Liked the article?
Help us be even more cool!