ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Імане Хеліф і фейки про ідентичність: як медіа відділяти правду від маніпуляцій

02.08.2024, 17:01
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

На Олімпійських іграх у Парижі 1 серпня відбувся поєдинок у ваговій категорії до 66 кг між алжирською боксеркою Імане Хеліф та італійською спортсменкою Анджелою Каріні, який тривав лише 46 секунд. Італійка відмовилася від поєдинку, пояснивши своє рішення “нерівністю сил” між нею та суперницею.

Цей випадок привернув увагу багатьох українських медіа, які, на жаль, почали поширювати фейки про алжирську спортсменку Імане Хеліф і називати її чоловіком, інтерсекс-людиною чи трансгендерною жінкою. В соцмережах також з’явилося багато дискримінаційних та хайпових коментарів і висновків. 

Ні Хеліф, ні дворазова чемпіонка світу Лін Ю-Тінг із Тайваню, щодо якої також знялася хвиля хайпу, не ідентифікують себе як трансгендерні чи інтерсекс-люди і юридично також є жінками. Марк Адамс, речник Міжнародного олімпійського комітету, сказав, що Хеліф та Лін не є трансгендерними спортсменками й не мають називатися такими. “Ці спортсменки часто змагалися раніше, протягом багатьох років. Вони не просто так раптово з’явилися”, – сказав Адамс, повідомляє АР. 

Як пише The New York Times, дискусія про те, кому дозволяти брати участь у жіночих спортивних змаганнях, пов’язана з двома критичними питаннями. Перше стосується трансгендерних спортсменів, таких як американська плавчиня Лія Томас, яка програла справу в суді, коли домагалася дозволу взяти участь у відборі на Паризькі ігри. Деякі види спорту, зокрема плавання та легка атлетика, фактично забороняють брати участь у жіночих змаганнях тим спортсменам, які пережили статеве дозрівання як чоловіки. Друге питання стосується таких спортсменів, як Кастер Семеня – це дворазова олімпійська чемпіонка з легкої атлетики, яка має відмінність у статевому розвитку, відому як 46XY DSD. Такі спортсмени вважаються юридично жінками або інтерсекс-людьми. Вони мають Х- та Y-хромосоми й типові чоловічі ознаки, яєчка або неоднозначні геніталії, природний рівень тестостерону в чоловічому діапазоні й реагують на тестостерон типово для чоловіків. Раніше Спортивний арбітражний суд, який розглядає спори в міжнародному спорті, постановив, що правила деяких спортивних федерацій, які накладають обмеження на спортсменів з умовою 46XY DSD, є дискримінаційними, але “необхідними, розумними та пропорційними” для збереження чесної гри в жіночих змаганнях. 

Ці змагання і дискусії відбуваються на тлі важливої міжнародної події: 4 квітня 2024 року Рада ООН з прав людини ухвалила першу резолюцію на захист прав інтерсекс-людей. Дипломати й правозахисники впевнені, що це знаковий момент для прав людини.

Під час роботи з цією ситуацією медіа мають користуватися фактами, а не припущеннями й здогадками. ІМІ нагадує про правила роботи з інформацією, які допомагають визначити та запобігти появі фейку в матеріалі. 

  1. Оцінюємо джерела

  • Матеріал має містити посилання на відомі й авторитетні джерела, такі як визнані новинні агентства, професійні якісні медіа, офіційні джерела, наукові журнали або офіційні заяви. Завжди робіть перехресну перевірку і шукайте підтвердження інформації з інших джерел.
  • Якщо новина спирається на інформацію від анонімних джерел без обґрунтованої причини для збереження конфіденційності, це може бути червоним прапорцем того, що інформація недостовірна.
  • Будьте обережні з інформацією, отриманою з акаунтів, які не мають верифікації або підтвердженої репутації в соцмережах. Підтверджуйте такі дані через перевірені джерела.
  • Якщо стаття містить посилання на сайти з дивними доменами (наприклад, bbccnn.ru), це може вказувати на ненадійне джерело.
  • Перевіряйте, чи не були організації, які надають інформацію, помічені в поширенні фейків чи пропаганди в минулому, чи не пов’язані вони з Росією.
  • Переконайтеся, що цитати правильно перекладено та надано в оригінальному контексті. Будь-яке викривлення може вказувати на маніпуляцію.
  • Якщо матеріал подає лише один бік історії або узагальнює факти, це може свідчити про упередженість чи маніпуляцію.
  • Переклади цитат з іноземних джерел можуть бути спотворені для маніпуляції. Перевіряйте оригінал, якщо можливо.

2. Перевіряємо експертизу

  • Будьте скептичні до експертів, які представляють організації, що не існують або не мають досвіду чи репутації в тій галузі, яку коментують експерти. 
  • Перевіряйте бекграунд та репутацію експертів, чи має він або вона відповідний досвід, а також чи відомо, яку інституцію вони представляють. 
  • Фрази типу “вчені вважають…” без конкретики часто використовуються у фейкових повідомленнях для створення ілюзії авторитету.
  • Враховуйте можливі конфлікти інтересів, якщо експерти фінансуються зацікавленими сторонами.
  • Експерти, які мають відкриті політичні зв'язки або упередження, можуть надавати інформацію, що слугує таким зв’язкам або інтересам.

3. Відділяємо емоції від фактів

  • Емоції, думки, подані як факти, часто використовуються для маніпуляцій та створення фейків думкою. Якщо текст викликає у вас сильні емоції, перевірте, чи точно в ньому відділено факти від оцінок та думок.
  • Якщо заголовок є надмірно емоційним або не відповідає змісту матеріалу, це може бути спробою привернути увагу через клікбейт і хайп.
  • Матеріали, що використовують емоційно заряджену лексику, можуть бути створені з метою маніпулювати вашими почуттями. Будьте обережні з матеріалами, що апелюють до страху або гніву.
  • Поширення стереотипів і конспірологічних теорій зазвичай вказує на недостовірність матеріалу.
  • Якщо в матеріалі використовують ярлики або кліше, це може вказувати на поверховий аналіз та маніпуляції

Рекомендуємо почитати також про те, як медіа писати про небінарних людей

Liked the article?
Help us be even more cool!