ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

8 і 9 травня. Як правильно висвітлювати

07.05.2021, 10:03
Фото – uinp.gov.ua
Фото – uinp.gov.ua

Щороку моніторинги ІМІ засвідчують, що в стрічках новин 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – превалює над 8 травня – Днем пам’яті та примирення. Така ситуація є наслідком великої кількості інформаційних приводів (у які фінансово і контентно вливається країна-агресор та її посіпаки). До того ж на кількість новин впливає і звичка закостенілих українських політиків піаритися на совкових святах (чого тільки було варто цьогорічне кучеряве 8 березня). 

На основі моніторингів Інституту масової інформації і керуючись порадами Інституту національної пам’яті ми підготували рекомендації та підказки для журналістів і редакцій щодо висвітлення свят 8 і 9 травня.

1. Не романтизуйте 8 та 9 травня. Ці дні символізують не перемогу сильних над слабкими. Вони мають нагадувати про страшну катастрофу і мільйонні жертви війни.  

2. Акцентуйте в текстах на людях, а не лише на геополітиці, військовій стратегії і тактиці. Важливо згадувати всіх ветеранів, які боролися з нацизмом і перемогли його. Водночас важливо пам’ятати й про тих, кого війна зачепила, – військовополонених, остарбайтерів, підпільників, дітей війни, цивільних, які постраждали від окупації і бойових дій.

3. Висвітлюйте події нейтрально і сучасно. Це означає уникайте історично-ідеологічного (радянського) навантаження. Друга світова війна – це про безліч різних аспектів, про багато різних сторін. 

4. Підготуйте для своєї аудиторії інформаційне роз'яснення, що означає "День пам’яті та примирення", а що – "День перемоги над нацизмом". Опитування свідчать, що як мінімум 52% громадян України досі живуть з радянськими  знаннями щодо цих днів. Тому додати бек з роз’ясненнями до новин точно буде доречним. 

5. Якщо в цьому немає суспільної важливості, уникайте висвітлення акцій "Безсмертного полку" і подібних російських агіт-кампаній. За потреби висвітлення роз’ясніть аудиторії, що цю акцію придумали в Москві, її мету і хто її реалізує. 

6. Нагадайте аудиторії, що "георгіївська стрічка" – це символ російської експансії, який використовують радикальні російські організації. На території України ця стрічка використовувалася російськими силами під час окупації Криму та Донбасу. Із символу антифашизму ця стрічка давно перетворилася на символ сепаратизму. В Україні використання цієї стрічки заборонено законом з 15 червня 2017 року. 

7. Розмістіть на своїх інформаційних ресурсах графічне зображення маку. За посиланнями нижче його можна завантажити: 1, 2, 3. 

8. Не варто використовувати радянську символіку і пропагувати комуністичний тоталітарний режим. Окрім гуманітарного сенсу, це ще й питання безпеки. Радянські цінності й ідеологія великою мірою використовуються країною-агресором для обґрунтування мілітаристської експансії. 

9. Зверніться до Медіачеку, Незалежної медійної ради чи Комісії з журналістської етики, якщо помітили порушення етики й стандартів у матеріалах або якщо вас змушують висвітлювати 9 травня в розрізі російської чи радянської ідеології. Ви маєте право відмовитися.

10. Корисні матеріали:

 

 

Матеріали Українського інституту національної пам'яті щодо 8 і 9 травня:

 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Мобілізація зусиль для вирішення викликів у медіасфері України". Матеріал відбиває позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".

Liked the article?
Help us be even more cool!