ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

ZN.ua проаналізувало законопроєкт "Про олігархів": можна очікувати розпродажу медіа

27.05.2021, 12:45

Редакція ZN.UA ознайомилася з текстом проєкту закону “Про олігархів” (підготувала робоча група в Мін'юсті) та проаналізувала його основні положення. Про це повідомляється на сайті видання.

Відповідно до сформульованого визначення, олігархом є людина, яка одночасно:

“1) бере участь у політичному житті;

2) має значний вплив на засоби масової інформації;

3) здійснює контроль значної за обсягом господарської діяльності”.

Під участю в політичному житті розуміється: обіймання високої посади в держапараті (від президента до керівника будь-якого центрального органу виконавчої влади), пов’язаність із високопосадовцем, фінансування чи безпосередньо керівництво партією або просто контроль над ЗМІ, який “поширює інформацію політичного характеру”. 

“Так, саме “або”. Тобто за логікою проєкту, навіть якщо ти просто власник ЗМІ, який робить політичні новини, ти вже на гачку, бо одразу відповідаєш двом критеріям – “політика” і “ЗМІ” – з трьох потрібних. Лишився “бізнес”, і збирається комбінація для прямого потрапляння під дію цього закону”, – пише видання.

Критерію “бізнес” відповідатимуть: кінцеві бенефіціари природних монополій, монополісти (50% протягом року поспіль) товарних ринків або просто власники чи бенефіціари активів вартістю понад мільйон прожиткових мінімумів (наразі це 2,27 млрд грн, або 84 млн дол.). 

“Не так уже й багато, враховуючи, що більшість великих українських медіа належать людям з топ-100 “Форбс”. А якщо врахувати, що вартість визначатиметься сукупно за розмірами всіх активів, до яких дотичний потенційний олігарх, а не часток, що належать саме йому, то “олігархічні списки” легко розширяться і до топ-200, і до топ-300. Тобто умовний Томаш Фіала, компанія якого є власницею купи активів і двох впливових медіа, які, власне, тим і зайняті, що “поширюють інформацію політичного характеру”, цілком під прицілом. До речі, про громадянство олігархів у проєкті анічичирк”, – зазначає видання.

Відповідно до проєкту, рішення про визнання особи олігархом ухвалюється Радою національної безпеки і оборони України на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Нацбанку, СБУ або Антимонопольного комітету України і набирає чинності з дня офіційної публікації відповідного указу президента й обов’язкове для виконання. 

Офіційно визнаного олігарха внесуть до Реєстру осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів).

Правові наслідки потрапляння до реєстру:

“1. Особам, які включені до реєстру, забороняється:

  • здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій відповідно до Закону України “Про політичні партії в Україні”;
  • бути бенефіціаром (у тому числі мати у власності) або контролером засобу масової інформації, який поширює інформацію політичного характеру;
  • бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації об’єктів великої приватизації.

2. Особи, які включені до реєстру, зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України “Про запобігання корупції”.

“Тобто наступним кроком після ухвалення цього законопроєкту має стати великий розпродаж українських медіа. Що цікаво, що інші активи, які, власне, і приносять основний грошовий потік, олігархи можуть лишити собі. Хай багатіють і далі, головне, щоб ЗМІ попродавали, причому майже за безцінь. Або хай змусять свої ЗМІ відмовитися від поширення політичної інформації, а згідно з проєктом йдеться про “висвітлення, аналіз або обговорення діяльності органів державної влади, державних органів, органів місцевого самоврядування, політичних партій, народних депутатів та інших членів колегіальних органів державної влади”. Тож вибір невеликий: або перетворення на міцний мікс зі світської та кримінальної хроніки з гумориною на десерт, або продаж”, – пише видання.

Водночас продаж ЗМІ одразу дозволить олігарху вибути з реєстру, щоправда з умовою:

“Ознака значного впливу на засоби масової інформації не вважається відсутньою у випадку, якщо статус бенефіціара (контролера) відповідного засобу масової інформації перейшов від особи, включеної в реєстр, до пов’язаної з нею особи або особи, яка не володіє бездоганною діловою репутацію”.

А от благонадійного покупця, відповідно до проєкту, вже не буде визнано олігархом, навіть якщо після придбання ЗМІ він відповідатиме тим-таки “олігархічним” критеріям, головне – довести свою бездоганну репутацію.

Відповідно до норм, бездоганною не вважатиметься ділова репутація особи за таких умов:

1) наявність в особи судимості, яку не погашено та не знято в установленому законом порядку;

2) застосування Україною, іноземними державами (крім держав, які здійснюють збройну агресію проти України), міждержавними об’єднаннями або міжнародними організаціями санкцій до особи (застосовується протягом строку дії санкцій і протягом трьох років після їхнього скасування або закінчення строку, на який їх було введено);

3) внесення особи до переліку осіб, пов’язаних з веденням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції (застосовується протягом строку перебування особи в переліку та протягом 10 років після її вилучення з нього);

4) позбавлення особи права обіймати певні посади або вести певну діяльність згідно з вироком або іншим рішенням суду (застосовується впродовж строку дії такого покарання);

5) неналежне виконання особою обов’язків зі сплати податків, зборів або інших обов’язкових платежів, якщо загальна сума несплати дорівнює або перевищує 100 розмірів мінімальної місячної заробітної плати, установленої законодавством України на період, у якому вчинено порушення, або еквівалент цієї суми в іноземній валюті (застосовується протягом строку цього порушення та протягом трьох років після його усунення);

6) придбання (намір придбати) засобу масової інформації за ціною, яка є істотно нижчою за ринкову, або за кошти, джерело походження яких не є документально підтвердженим;

7) істотні та/або систематичні порушення особою вимог законодавства про засоби масової інформації, банківського, фінансового, валютного, податкового законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про цінні папери, акціонерні товариства та фондовий ринок.

Як повідомляв ІМІ, 20 травня на пресконференції президент Володимир Зеленський повідомив, що з’явиться законопроєкт про деолігархізацію, який, зокрема, послабить вплив олігархів на медіа. За його словами, в Україні з’явиться спеціальний реєстр олігархів. “Думаю, цей законопроєкт з’явиться наступного тижня. Впливу на мас-медіа, політику, посадовців не буде. Але якщо буде, то ці люди з’являться в спеціальному реєстрі. Тоді цей бізнес утратить частину активів за кордоном, ціна цих активів буде зменшена не завдяки санкціям України, а завдяки появі в законі поняття “олігарх”, – сказав Зеленський.

Liked the article?
Help us be even more cool!