ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Злочини проти журналістів не можуть залишатися безкарними – ЄС

Робота журналістів набуває особливого значення для демократичного суспільства в часи криз, воєн та конфліктів, і саме тому будь-які злочини проти журналістів, утиски та залякування не можуть залишатися безкарними.

Про це йдеться в спільній заяві високого представника ЄС Жозепа Борреля та віцепрезидента Єврокомісії Вери Йоурової, що була оприлюднена напередодні Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів, який відзначається 2 листопада, пише Укрінформ.

"Не може бути жодної безкарності за порушення прав людини та за злочини проти журналістів. Ми закликаємо до утворення національних правових рамок для гарантування безпеки журналістів, включно з елементами з підвищення обізнаності, запобігання, захисту та покарання (за такі злочини. – Ред.), а також особливою увагою до заходів захисту для жінок-журналісток та тих, хто належить до груп меншин", – йдеться в документі.

Представники ЄС особливо наголосили: у ці важки часи, що позначені війнами, конфліктами та терористичними актами, журналісти та працівники медіа відіграють свою важливу роль у боротьбі за правду та за права людини, проти дезінформації, поширення "мови ненависті", а також для забезпечення дієздатності системи стримувань та противаг у відносинах між державними та громадянськими інституціями. Саме журналісти викривають воєнні злочини та випадки порушень прав людини, інколи – з ризиком для власного життя.

"Ми рішуче засуджуємо вбивства, фізичні атаки, свавільні затримання, залякування онлайн та офлайн, напади та стеження, з якими журналісти весь час стикаються в процесі виконання професійних обов’язків. Медіа в усьому світі продовжують бути об’єктом нападів або закриття, а журналісти дедалі більше зазнають правових переслідувань, які обмежують свободу висловлювань, плюралізм, видавничу незалежність та підривають свободу думок", – наголошується в заяві.

Як зазначається в документі, ЄС продовжуватиме всюди підтримувати незалежних журналістів та працівників медіа. ЄС мобілізує всі наявні дипломатичні важелі, щоб підвищити увагу до індивідуальних справ журналістів, які потрапили за ґрати або зазнають ризику.

Для здійснення цієї роботи в ЄС створено спеціалізовану онлайн-сторінку ProtectDefenders.eu, на якій журналісти, що відчувають загрозу або ризики, можуть знайти фізичний, цифровий та правовий захист, а також можливість зміни місця перебування. У межах Глобальної європейської програми із захисту прав людини й демократії ЄС виділяє €185 мільйонів на період 2021–2027 років для підтримки незалежних медіа та для розвитку цифровізації в усьому світі.

"Захист журналістів означає захист наших власних прав. Демократія не може працювати без вільних та незалежних медіа. Саме тому ЄС вживає безпрецедентних кроків, щоб захистити журналістів. Ми закликаємо країни-члени виконати рекомендації Європейської комісії щодо захисту журналістів. Пропозиції до Акта свободи медіа спрямовані на захист їхньої незалежності та медіаплюралізму", – наголошується в заяві.

За даними незалежних неурядових організацій, рівень задокументованих випадків безкарності за вбивства журналістів у всьому світі протягом кількох минулих років становив до 80% загальної кількості справ. Станом на жовтень 2023 року Спостережна місія UNESCO задокументувала 688 справ, пов’язаних з убивствами журналістів, розслідування в яких тривають або які залишаються нерозкритими.

Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів був заснований Генеральною Асамблеєю ООН у 2013 році. Дата 2 листопада була обрана на згадку про двох французьких журналістів, що загинули в Малі саме цього дня.

Liked the article?
Help us be even more cool!