ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Журналіст із Кенії Браян Орута: Росія поширює вплив в Африці через освіту, гуманітарну допомогу та "м'яку силу”

Росія активно зміцнює свої позиції в країнах Африки, використовуючи освіту, гуманітарні програми, дипломатичну підтримку та співпрацю з місцевими впливовими особами. Про це розповів старший цифровий репортер кенійської газети The Star Браян Орута в інтерв’ю Українському радіо.

"Вони намагаються залишити свій слід у всьому, що відбувається в Африці. Росія прагне бути в центрі подій, зокрема й у Кенії, впливаючи на суспільні процеси та події. Для цього вони активно працюють із місцевими інфлюенсерами, знаменитостями й відомими людьми, просуваючи свій порядок денний через них", – пояснив журналіст. 

Старший цифровий репортер газети The Star із Кенії Браян Орута та журналіст Українського радіо Роман Кот. Фото – Українське радіо

Одним з інструментів такого впливу стали освітні програми, які Росія пропонує африканським громадянам. За словами Орути, росіяни регулярно організовують безкоштовні уроки своєї мови.

"Наприклад, вони публікують оголошення в соцмережах, де будь-хто може приєднатися до вже оплачених класів з вивчення російської мови. Це створює враження доступності й доброзичливості з боку Росії", – зазначив він. 

Крім того, Москва пропонує масштабні стипендіальні програми для студентів з Африки. "Цього року вони оголосили про виділення понад 4 тисяч стипендій для навчання в російських університетах. Молодь просто подає заявки, проходить відбір і отримує можливість безкоштовного навчання в Росії", – розповів журналіст. 

Він зазначає, що це видається певним актом щедрості, але водночас створює залежність. 

"Люди, які скористаються такою можливістю, у майбутньому відчуватимуть борг перед російським урядом, адже для багатьох це єдиний шанс здобути вищу освіту", – говорить журналіст.

На тлі економічних проблем у багатьох африканських країнах така допомога здається вкрай цінною.

"В Африці більшість батьків не можуть дозволити собі оплатити навчання дітей у коледжах чи університетах. Тому російські стипендії стають для них справжнім порятунком. Однак ці стипендіати стають частиною ширшої стратегії впливу Росії на Африку", – додав Браян Орута.

Найпомітніший вплив Росії спостерігається в регіоні Сахеля, де активно діє приватна військова компанія "Вагнер". 

"У таких країнах, як Малі, Буркіна-Фасо, Нігер, Гвінея та інших, вагнерівці організовують перевороти і підтримують нових лідерів. Після таких переворотів нова влада зазвичай опиняється під захистом російських найманців. Офіційно ці зв’язки завжди заперечуються, але вплив Росії очевидний", – пояснив Орута.

Як приклад журналіст навів ситуацію в Буркіна-Фасо, де після нападу на групу вагнерівців уряд оголосив про вислання українського посла. 

Ходили чутки, що українські військові надали розвіддані про місце перебування найманців "Вагнера". Уряд Буркіна-Фасо звинуватив Україну і наказав послу покинути країну за 72 години.

Як зазначає журналіст, доказів цих звинувачень так і не було представлено.

"Ви запитаєте, чому це сталося? Влада Буркіна-Фасо заявила, що нібито з’явилося відео, на якому український командир каже, що вони надали розвіддані про те, де будуть знаходитися найманці "Вагнера" в цій країні. Проте якщо ви захочете пошукати це відео, то ви його ніде не знайдете. І країни, прихильні до російської ідеології, ухвалюють рішення про висилку українських послів. Ось так росіяни працюють", – говорить Орута.

Як повідомляв ІМІ, Південно-Африканська Республіка (ПАР) висловила готовність приєднатися до зусиль Ватикану й Катару та взяла на себе роль посередника в поверненні українських дітей.

Liked the article?
Help us be even more cool!