ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Закарпатська НСЖУ заявила про відмежування від діяльності псевдожурналістів

30.03.2018, 12:47

Закарпатська обласна організація Національної спілки журналістів України заявляє про нівелювання статусу журналіста в області псевдожурналістами і заявляє про відмежування від діяльності таких журналістів. Про це йдеться у зверненні, ініційованому головою Закарпатської обласної організації НСЖУ Віталієм Мещеряковим, оприлюдненому на офіційній сторінці облорганізації у Фейсбук.

“Ми рішуче відмежовуємося від діяльності псевдожурналістів Лариси Ступак та Івана Данацка, які своїми вчинками завдають шкоди професії журналіста та в очах простих громадян створюють негативний імідж журналістики загалом”, - йдеться у зверненні.

Приводом для звернення, йдеться у документі, “стало агресивне цькування нашої колеги – багаторічного власного кореспондента телеканалу “1+1” та “Німецької хвилі” Наталки Зотової з боку “активістів”, частина яких привласнила собі право називатися “журналістами”.

“Група людей, на чолі з Іваном Данацком та Ларисою Ступак, упродовж останніх 2-3 років під прикриттям благих намірів боротьби з корупцією займається відвертим терором державних установ, лікарень, військових частин тощо. Замість реальної роботи, працівники різних структур вимушені відповідати на безкінечні інформаційні запити від цих осіб. При цьому – де саме використовується цими “журналістами” отримана роками інформація – загадка. Так само, як і з якою метою вона ними збирається…” - йдеться у зверненні.

“​Треба нарешті визнати: ми помилялися. Відсутність жорсткого реагування на дії наших псевдоколег негативно вплинула на роботу діючих журналістів, на довіру до мас-медіа з боку простих людей, загалом на імідж закарпатської журналістики. Настав час згуртуватися і захистити честь професії”, - йдеться у зверненні.

Звернення є відкритим для підписання.

Наводимо повністю текст звернення:

“Відкрите звернення Закарпатської організації НСЖУ

Вже рік, як Закарпатський осередок Національної Спілки журналістів України працює як колегіальний орган – усі рішення тут приймаються винятково обраним загальними зборами правлінням. У такий спосіб, відмовившись від одноосібного правління, забезпечується прозорість діяльності, баланс думок, поступово очищується імідж журналістської організації. Натомість це звернення ініціюю я особисто, голова Закарпатської обласної організації НСЖУ, і прошу усіх небайдужих колег приєднатися до нього.

​Тривалий час ми мовчки спостерігали за тим, як в області нівелювався статус журналіста. Не секрет, що під кожні вибори редакції газет і певні телеканали пачками роздавали медійні посвідчення. Реальні ж журналісти масовій появі на виборчих дільницях молодиків спортивної статури із журналістськими "ксівами" не надавали значення. Не було нікому діла й щодо відвертого масштабного бізнесу на журналістських посвідченнях, на основі яких згодом видавали шенгенські візи та дозволи на зброю. Навіть "йовбаки" сприймалися нами, як щось таке жартівливе – радше, десь із віртуального світу, ніж звичайна буденність.

​Треба нарешті визнати: ми помилялися. Відсутність жорсткого реагування на дії наших псевдоколег негативно вплинула на роботу діючих журналістів, на довіру до мас-медіа з боку простих людей, загалом на імідж закарпатської журналістики. Настав час згуртуватися і захистити честь професії. Звернення є відкритим для підписання.

​Приводом цього відкритого звернення стало агресивне цькування нашої колеги – багаторічного власного кореспондента телеканалу "1+1" та "Німецької хвилі" Наталки Зотової з боку "активістів", частина яких привласнила собі право називатися "журналістами". Група людей, на чолі з Іваном Данацком та Ларисою Ступак, упродовж останніх 2-3 років під прикриттям благих намірів боротьби з корупцією займається відвертим терором державних установ, лікарень, військових частин тощо. Замість реальної роботи, працівники різних структур вимушені відповідати на безкінечні інформаційні запити від цих осіб. При цьому – де саме використовується цими "журналістами" отримана роками інформація – загадка. Так само, як і з якою метою вона ними збирається…

​Чашу терпіння переповнила гонитва, яку пані Ступак влаштувала щодо нашої колеги Наталки Зотової. Зокрема, упродовж 9 місяців на адресу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради, яке очолює пані Зотова, від редактора (і засновника в одній особі) газети "Сила народного контролю" надійшло 63 (!!!) інформаційні запити. Лариса Ступак вимагала інформацію, де є персональні дані воїнів АТО, важкохворих та малозабезпечених людей, інвалідів, неповнолітніх дітей і т.д. Тепер через, на її думку, невичерпну відповідь, "журналіст" вимагає від правоохоронних структур для Зотової кримінальну відповідальність – начебто через "перешкоджання журналістській діяльності"…

Варто наголосити: попри те, що Наталія вже третій рік працює державним службовцем, бездоганною та багаторічною працею на провідних теле- та радіоканалах вона довела свою фаховість і право належати до журналістської спільноти. Тисячі простих людей вдячні Наталці за допомогу у вирішенні проблем, досі згадуючи її теплими словами. Водночас Лариса Ступак, скориставшись лояльністю діючого законодавства, заснувала формальне видання - фактично тим самим одноосібно присвоївши собі та своїм друзям звання журналістів. Відзначу, негативну моральну оцінку такій поведінці нещодавно дала Комісія з журналістської етики, оприлюднивши заяву про публічний осуд способу дій редакторки газети “Сила народного контролю - Чоп” Лариси Ступак і розповсюдження нею матеріалів, що містять образи на адресу Наталії Зотової та її колег. Комісія вважає, що зазначені вислови та поведінка є недопустимими у діяльності журналістів, а також суперечать Кодексу етики українського журналіста, який застерігає журналістів від вживання образливих слів та ненормативної лексики (стаття 15 Кодексу).

Відкрите звернення:

  1. Ми рішуче відмежовуємося від діяльності псевдожурналістів Лариси Ступак та Івана Данацка, які своїми вчинками завдають шкоди професії журналіста та в очах простих громадян створюють негативний імідж журналістики загалом.
  2. Усвідомлюючи відповідальність за суворе дотримання свободи слова, вважаємо за необхідне звернутися до депутатів Верховної Ради України з проханням переглянути законодавчі акти в частині реагування на публічні запити із тим, аби ця інформація мала чітку мету і застосування, а не ставала засобом маніпуляції та шантажу "замовлених" посадовців.
  3. Закарпатська обласна організація ініціює журналістське розслідування з метою виявлення справжнього замовника відвертого цькування нашої колеги Наталки Зотової.
  4. Звертаємося до громадськості з проханням не піддаватися на провокації Лариси Ступак, Івана Данацка та інших їхніх "колег по перу", оскільки рішуче засуджуємо подібні методи "роботи" як такі, що не мають нічого спільного з журналістикою та її стандартами.

Цією заявою ми хочемо задекларувати цілковиту готовність захищати і підтримувати своїх колег, аби горе-активісти на чиєсь замовлення не вибивали їх із наших лав поодинці та не знищували журналістику як професію.

Віталій Мещеряков, голова Закарпатської обласної організації Національної Спілки журналістів України”.

Як повідомляв ІМІ, у грудні 2017 року начальниця Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області Наталія Зотова звернулась до Комісії журналістської етики (КЖЕ) зі скаргою на дії редакторки газети ГО “Сила народного контролю – Чоп” Лариси Ступак. Зотова вважає поведінку Ступак такою, що порочить її честь, гідність та ділову репутацію, а також порочить гідність професії журналіста, та просила КЖЕ надати оцінку діям редакторки.

7 грудня 2017 року Мукачівський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області відкрив кримінальне провадження щодо перешкоджання законній професійній діяльності журналіста за ч. 3 ст. 171 Кримінального Кодексу України. Справу відкрито за заявою головної редакторки газети “Сила народного контролю – Чоп” Лариси Ступак щодо ненадання доступу до публічної інформації начальницею управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міськради Наталією Зотовою.

6 лютого 2018 року Комісія з журналістської етики (КЖЕ) публічно засудила спосіб дій редакторки газети “Сила народного контролю – Чоп” Лариси Ступак і розповсюдження нею матеріалів, що містять образи на адресу чиновниці Мукачівської міської ради Наталі Зотової та її колег. При цьому КЖЕ звертає увагу на неприпустимості спотвореного тлумачення законодавства України, до чого вдалась Зотова у розмовах зі Ступак. Зокрема, звернула увагу КЖЕ, у кількох випадках Наталя Зотова невірно оперує нормами та посилається на чинне законодавство, зокрема – на Закон України “Про інформацію”; наприклад, щодо обов’язковості наявності редакційних завдань для отримання доступу до публічної інформації.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!