Європейські громадські організації бояться скорочення фінансування за зразком Трампа
Європейські громадські організації занепокоєні можливим скороченням фінансування в недалекому майбутньому, повідомляє Politico.
Як зазначає видання, сектор ГО, який має другу за розміром кількість лобістів у Брюсселі після бізнесу, вже кілька місяців веде боротьбу з консервативними депутатами Європарламенту через витрачання грантів ЄС на лобістську діяльність.
Серія останніх поразок дала депутатам Європарламенту перевагу, через що ГО тепер застерігають, що в майбутньому можлива кампанія з позбавлення їх фінансування за зразком політики Дональда Трампа.
Як пише видання, усе почалося цього місяця, коли Єврокомісія визнала, що в деяких контрактах з ГО справді йшлося про “неналежну лобістську діяльність”, чим підтвердила звинувачення з боку правоцентристської Європейської народної партії (ЄНП).
7 квітня Рахункова палата ЄС оприлюднила звіт, у якому звинуватила Єврокомісію в “непрозорій” і неналежно контрольованій системі витрачання грошей, виділених Євросоюзом на потреби ГО. А вже 8 квітня Європарламент ухвалив поправки із закликом до Брюсселя посилити нагляд за витратами громадських організацій.
Напади на громадські організації з боку правих депутатів тривали кілька місяців до того: ті заявляють, що Єврокомісія використовує кошти платників податків, щоб наймати неурядові організації з метою лобіювання за неї.
“Це було напружено і, відверто кажучи, дуже фруструє. ГО по всій Європі, багато з яких і без того перевантажені, вже кілька місяців витрачають сили на реакцію на вочевидь політично мотивований і сфабрикований скандал”, – сказала директорка Європейського бюро екології Фостін Бас-Дефоссе.
Директор Transparency International EU Ніколас Айосса заявив, що центристи й ультраправі “атакують ГО, надихаючись MAGA” (гасло Трампа: “Зробимо Америку знову великою”).
“Ультраправим і декому в ЄНП додає сміливості приклад Трампа й [Ілона] Маска; очевидно, що кінцевою метою цієї сфабрикованої кампанії з дискредитації є позбавлення ГО фінансування”, – сказав він.
Якщо побоювання ГО справдяться, пише медіа, вплив громадянського суспільства в Брюсселі може бути серйозно підважений, адже деякі організації отримують половину свого фінансування від ЄС.
Депутати, які ведуть цю кампанію, стверджують, що їхня мета не скорочення фінансування, а покращення прозорості.
“Ми не прагнемо нападати на ГО: більшість із них виконують чудову роботу”, – заявив чеський євродепутат з ЄНП Томаш Здеховський, який очолює відповідну роботу партії в бюджетному комітеті.
За його словами, йдеться про “відкритий діалог” щодо “шляхів розбудови прозорості спільними зусиллями”.
Проте ГО відкидають ці запевнення й побоюються, що поступові кроки зрештою призведуть до реального зменшення фінансування.
Є підстави вважати, що вони мають рацію: 9 квітня Politico повідомляло, що представники Єврокомісії сказали деяким медичним ГО цьогоріч не очікувати жодних операційних грантів від Генерального управління з охорони здоров’я. У відповідь 28 таких організацій написали листа президентці комісії Урсулі фон дер Ляєн із проханням терміново пояснити ситуацію з фінансуванням.
Тим часом деяким ГО з охорони довкілля, які отримують кошти від програми LIFE, довелося вилучити згадки про лобістську діяльність зі своїх заявок, щоб не втратити підтримку.
Громадські організації особливо стурбовані майбутніми перемовинами про бюджет у Брюсселі, які визначать розподіл коштів ЄС на наступні сім років.
Перші етапи обговорення нового кількарічного фінансового плану свідчать про можливе переспрямування коштів з наукових досліджень і політики збереження клімату на нові пріоритети ЄС – оборону й індустріальне зростання.
ЄС виділив приблизно 7,4 мільярда євро на підтримку ГО у 2021–2023 роках як безпосередньо, так і через національні уряди. Багато організацій залежать від цих коштів.
У брюссельському Реєстрі прозорості ЄС налічується понад 3800 громадських організацій – майже стільки ж, скільки підприємств, і значно більше, ніж галузевих товариств.
Передісторія
20 січня президент США Дональд Трамп зупинив на 90 днів фінансування всіх проєктів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) для проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. В Україні USAID підтримувало сотні різноманітних медійних проєктів.
Білий дім звільнив генерального інспектора Агентства США з міжнародного розвитку Пола Мартіна. Також було звільнено щонайменше 1600 співробітників USAID, які працюють у країні.
3 лютого 2025 року Ілон Маск заявив, що Дональд Трамп “погодився” закрити USAID. Адміністрація Трампа планує скоротити штат USAID з 10 тисяч співробітників у всьому світі до менш ніж 300 осіб.
Пізніше президент США Дональд Трамп призначив держсекретаря Марко Рубіо в.о. адміністратора USAID.
У березні стало відомо, що колективу Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) наказали знищити секретні документи й особисті справи працівників. Цей запит спричинив занепокоєння серед співробітників і профспілок на тлі заходів з розформування агентства.
В Україні USAID підтримувало сотні різноманітних медійних проєктів.
USAID – це незалежна урядова установа, заснована Конгресом США 1961 року. В агентстві працює близько 10 тисяч осіб, дві третини з яких перебувають за межами США.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!