ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

В Україні немає телеканалів, які надавали б суспільно важливу інформацію виключно українською, – мовний омбудсмен

17.05.2022, 10:30
Фото – мовний омбудсмен
Фото – мовний омбудсмен

Секретаріат уповноваженого із захисту державної мови повідомляє, що на сьогодні в Україні немає телеканалів, які б надавали суспільно важливу інформацію лише державною мовою. Таким є результати огляду секретаріатом діяльності 30 телерадіоорганізацій, що здійснюють загальнонаціональне ефірне мовлення в умовах воєнного стану.

Огляд каналів “засвідчив відсутність інформаційних телеканалів, де б повністю було реалізоване право громадян України на отримання інформації про актуальні події в Україні та світі державною мовою”.

Натомість, ідеться в повідомленні, в YouTube забезпечено цілодобову трансляцію загальнонаціонального інформаційного марафону “Єдині новини #UАразом” з повним синхронним перекладом російською мовою.

На момент огляду 11 українських телеканалів (UΛ:Перший, РАДА, 1+1, “Інтер”, “Україна”, ICTV, “Україна 24”, ZOOM, К2, 4 канал, УНІАН) були об'єднані в межах єдиної інформаційної платформи стратегічної комунікації в цілодобовий інформаційний марафон “Єдині новини #UАразом”. Ще чотири (5 канал, Прямий, “Еспресо”, телеканал XSPORT) долучалися до марафону частково. 

“По суті, ці 15 телеканалів і стали основним джерелом інформації для українських громадян про події в країні та світі, яка подавалася з численними випадками послуговування недержавною мовою”, – зазначає секретаріат.

Відомство зазначає, що недержавну мову (російську) на цих каналах застосовували ведучі, гості, експерти, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, під час прямих ввімкнень (наданні експертних оцінок, коментарів, інтерв’ю), трансляції інформаційних та новинних відеосюжетів (зокрема, з різних інтернет-платформ, соціальних мереж).

“Звертаємо увагу, що інтерв’ю та коментарі лідерів західних країн та їх громадян, де застосовується іноземна мова (інша, ніж російська), переважно перекладались українською мовою. Не перекладався (не дублювався, не озвучувався і не субтитрувався тощо) державною мовою тільки інформаційний контент (виступи, коментарі, слова підтримки, звернення тощо), виконаний російською мовою”, – йдеться в повідомленні.

Водночас на ютуб-платформах окремих телеканалів на момент огляду спільний інформаційний марафон продовжив виходити в ефір із синхронним перекладом російською мовою.

“Констатуючи збільшення української мови в медіа, варто зауважити, що попри повномасштабну війну в Україні в інформаційному просторі зберігається режим двомовності. Можна було б припустити, що відсутність повноцінного українськомовного інформаційного продукту в умовах війни пов’язана з відсутністю чи обмеженістю фінансових, людських, часових ресурсів та необхідністю якнайшвидше надавати важливу інформацію про перебіг подій у країні. Проте, як ми бачимо, для повного синхронного перекладу цілодобового інформаційного марафону російською мовою такі можливості знаходяться”, – зазначив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

Уповноважений підкреслив, що, згідно з висновком Конституційного Суду України, застосування режиму двомовності в публічному просторі шляхом змішування української мови з будь-якою іншою не відповідає конституційному статусу української мови як єдиної державної та порушує право громадянина України на отримання інформації державною мовою.

Окрім цього, в діяльності окремих телеканалів зафіксовано порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Зокрема, телеканал НТН, усупереч вимозі закону, відповідно до якої мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є державна мова, демонстрував т/с "Речовий доказ" та х/ф "У бій ідуть тільки старі" російською без дублювання державною мовою.

Також на НТН зафіксовано трансляцію реклами (анонсу) двох передач та анонсу фільму недержавною (російською) мовою, що є порушенням норм закону, згідно з якими мовою реклами на телебаченні та радіо є державна мова.

“Варто зауважити, що лише п'ять із 30 телеканалів здійснювали мовлення виключно державною мовою. Це, зокрема, ті, що переважно транслюють передачі пізнавального та розважального змісту: UА:Культура, НЛО.TV, “Ентер-фільм”, “Піксель TV”, “ПлюсПлюс”, – йдеться в повідомленні.

Також секретаріат повідомив, що результати огляду та інформацію про зафіксовані порушення надішле до Ради національної безпеки і оборони України, Нацради України з питань телебачення та радіомовлення, керівництва телеканалів.

Дані огляду базуються на результатах аналізу 30 телерадіоорганізацій 4, 7 та 9 травня в проміжку часу між 00:00 та 24:00.

Liked the article?
Help us be even more cool!