ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

В Угорщині відклали голосування за законопроєкт, спрямований проти незалежних медіа

Партія влади Угорщини “Фідес” відклала парламентські дебати та голосування за законопроєкт, спрямований проти незалежних медіа та неурядових організацій з іноземним фінансуванням. Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на угорське видання Index.

Планувалось, що 5 червня законопроєкт “про прозорість у суспільному житті”  розгляне парламентський комітет з питань законодавчої діяльності й уже наступного тижня за нього проголосує парламент.

Але тепер, за словами голови фракції “Фідес” Мате Кочиша, документ знімають з порядку денного комітету 5 червня і він “не ухвалюватиме рішення з цього питання до літа”.

Таке рішення лідер фракції “Фідес” пояснив тим, що серед депутатів усе ще тривають дискусії щодо законопроєкту і до документа надійшло багато зауважень від професійних асоціацій.

“Я навіть не впевнений, що ми зможемо обговорити це питання під час поточної сесії парламенту, особливо з огляду на те, що члени фракції мають суттєві зауваження”, – визнав Кочиш.

Законопроєкт “про прозорість у суспільному житті” надасть угорському уряду право вносити до чорного списку організації, які “загрожують суверенітету Угорщини, використовуючи іноземне фінансування для впливу на суспільне життя”.

Їм також буде заборонено отримувати пожертви через щорічну програму утримання 1% доходу, яка є важливим джерелом доходу для некомерційних організацій в Угорщині. 

Що передувало

Як повідомляв ІМІ, у Будапешті (Угорщина) після низки акцій протесту в регіонах 1 червня відбулася демонстрація проти “закону про прозорість”. Мовчазну ходу організувала громадська ініціатива aHang.

13 травня 2025 року партія прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана “Фідес” подала законопроєкт, згідно з яким припиняється внутрішнє фінансування незалежних громадських організацій. Також цим організаціям загрожує замороження активів, жорсткіші вимоги до звітності й обтяжливі штрафи. 

У лютому 2024 року прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що планує запровадити санкції проти незалежних медіа й неурядових організацій, які отримують іноземне фінансування. Тоді Орбан високо оцінив план президента США Дональда Трампа закрити Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке наприкінці 2022 року запустило програму сприяння розбудові демократії та громадянського суспільства в Центральній Європі. Йдеться про фінансування неурядових організацій і незалежних медіа в Угорщині.

Орбан сказав, що репресії Трампа тепер надихають його.

20  травня понад 80 редакторів провідних європейських видань підписали петицію із закликом до уряду Угорщини не ухвалювати закону про обмеження діяльності медіа й правозахисних організацій, які отримують фінансування з-за кордону. Критики стверджують, що закон покликаний придушити опозицію.

У 2017 році уряд Угорщини ухвалив закон про іноземне фінансування НУО, що зобов’язував окремі категорії організацій, які отримують понад 24 тис. євро на рік з-за кордону, зареєструватися й позначати себе як “організації, що працюють за іноземної підтримки”. Проте Угорщина мусила скасувати цей закон 2021 року, після офіційного сповіщення від ЄС і заперечення Європейського суду, де заявили, що подібні обмеження порушують законодавство ЄС.

 

Liked the article?
Help us be even more cool!