ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У ПАРЄ ініціюють "День перемоги Вікторії" на честь Вікторії Рощиної та боротьби за свободу слова

У Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) за пропозицією її президента Теодороса Русопулоса буде започатковано “Victory for Victoria” Day (День Перемоги для Вікторії) – День воєнних кореспондентів і свободи журналістики.

Про це повідомила народна депутатка, заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук на своїй Facebook-сторінці. 

За словами Кравчук, цей день стане щорічним заходом, присвяченим пам'яті української журналістки Вікторії Рощиної, яку викрали та закатували в полоні до смерті російські окупанти. 

Вікторія Рощина. Фото – Facebook Вікторії Рощиної / divoche.media

Народна депутатка розповіла, що ініціатива виникла під час слухань щодо резолюції про українських журналістів у російському полоні, які проходили на засіданні Комітету ПАРЄ з питань культури, науки, освіти та медіа в Норвегії. 

За пропозицією президента ПАРЄ Теодороса Русопулоса, “Victory for Victoria” Day буде присвячений усім журналістам, які загинули або зникли безвісти під час висвітлення війни проти України.

Планується, що цей день стане символом боротьби за свободу слова та правду. Щороку цього дня, який буде відзначатися на осінній сесії ПАРЄ, організовуватиметься хвилина мовчання, а також спеціальний side event. Перше відзначення “Victory for Victoria” Day відбудеться на осінній сесії ПАРЄ в період із 29 вересня до 3 жовтня 2025 року, під час голосування за резолюцію про українських журналістів у російському полоні.

“Це важлива ініціатива, яка вшановує журналістів, що загинули або зазнали насильства за свою відданість правді. Вікторія Рощина є символом цієї боротьби”, – заявила Євгенія Кравчук, яка підтримала ініціативу разом з колегами з комітету.

На цьому заході планується також висловити вдячність тим, хто продовжує боротися за свободу слова, незважаючи на небезпеку та жертви. 

У коментарях до допису Євгенія Кравчук оприлюднила текст пропозиції щодо запровадження “Дня перемоги Вікторії” – Дня воєнних кореспондентів і вільної журналістики, який Теодорос Русопулос вніс до Комітету ПАРЄ з культури, науки, освіти й медіа. 

Президент ПАРЄ зазначив, що історія Вікторії Рощиної не одинична: щороку в зонах воєнних дій десятки журналістів стають жертвами вбивств, увʼязнень і насильницьких зникнень. Їхні голоси придушуються, щоб інші ніколи не довідалися правду.

Назвавши цей день “перемогою Вікторії”, ініціатори наголошують на двох принципах:

  1. Що свобода преси необхідна для миру, демократії й людської гідності.
  2. Що загибель таких, як Вікторія, є не марною жертвою, а внеском у ширшу перемогу справедливості й правди.

Серед цілей ініціативи:

  • вшанування журналістів, убитих або викрадених під час конфліктів, зокрема тих, хто висвітлював воєнні злочини або захищав права людини;
  • просування принципів свободи самовираження, незалежності медіа й захисту журналістів, закріплених у Європейській конвенції з прав людини й стандартах Ради Європи.
  • підтримка ініціативи Ради Європи на кшталт Платформи захисту журналістики й безпеки журналістів.

До приурочених заходів можуть входити:

  • щорічна резолюція;
  • хвилина мовчання під час осінньої сесії ПАРЄ (Вікторія народилася в жовтні 1996 року й загинула у вересні 2024 року);
  • окремий захід під час четвертої частини сесії ПАРЄ;
  • співпраця з журналістськими організаціями по всій Європі.

“Памʼятаймо Вікторію – не лише як жертву війни, а й як символ журналістської сміливості. Зробімо “День перемоги Вікторії” довговічним внеском Європи у свободу, за яку та померла”, – зазначається в тексті пропозиції.

У коментарі Інституту масової інформації Євгенія Кравчук уточнила, що ініціатива президента ПАРЄ буде внесена до резолюції про українських журналістів у російському полоні, яка ухвалюватиметься восени цього року.

Нагадаємо, нині в російському полоні, за даними Інституту масової інформації, перебувають щонайменше 30 цивільних українських медійників та два журналісти-комбатанти. 

2 жовтня 2024 року ПАРЄ ухвалила резолюцію “Зниклі безвісти, військовополонені та цивільні в ув’язненні внаслідок агресії Російської Федерації проти України”. Вперше резолюція містить окрему згадку про полонених журналістів. ІМІ долучився до роботи над резолюцією в частині про полонених медійників.

Liked the article?
Help us be even more cool!