ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Українські медіа вживають некоректну лексику щодо людей з інвалідністю – дослідження ІМІ

31.01.2024, 16:43
Яна Машкова

Українські онлайн-медіа вживають некоректну лексику стосовно людей з інвалідністю. Такими є результати дослідження ІМІ “Інвалідність та інклюзивність по-українськи. Як провалити тест на толерантність”.

Згідно з дослідженням, найчастіше редакції писали про інвалідність у матеріалах про уникнення мобілізації, варіанти, як виїхати за кордон або використати інвалідність когось із родини для відстрочення від служби. Втім, експерти ІМІ фіксують, що такі матеріали були написані з порушенням етики та з використанням нетолерантних лексем.

“Окрім того, що тема мобілізації чутлива, медіа використовують у своїх текстах лексеми “інвалід”, “каліка”. Такі слова є неприпустимими, оскільки вони принижують гідність людини й мають відтінок радянської термінології. Правозахисники рекомендують використовувати в медіа та побуті нейтральну лексику “людина з інвалідністю”, – розповідає медіааналітикиня ІМІ Яна Машкова.

Також аналітики ІМІ зафіксували, що медіа маніпулювали та нагнітали на темі інвалідності. Так, українські редакції фантазували, що людей без пальців, очей та внутрішніх органів можуть мобілізувати. Водночас редакції повідомляли деталь, що йдеться лише про законопроєкт, але судження і прогнози чомусь не враховують, що в документ ще можуть бути внесені правки.

За півтора року повномасштабної війни кількість людей з інвалідністю збільшилася приблизно на 300 тисяч. Такі цифри озвучила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович, яка зазначила, що у вересні 2023 року в Україні таких людей уже було 3 мільйони. Видання The Wall Street Journal з посиланням на німецького виробника протезів компанію Ottobock зазначає, що лише за 17 місяців війни близько 50 тисяч українців втратити кінцівки та потребують протезування.

“Така велика кількість людей з інвалідністю свідчить, що українці отримують травми під час виконання бойових завдань або через обстріли українських територій російською армією. Тим часом завдання медіа – максимально толерантно писати про чутливі групи та людей з інвалідністю”, – зазначає аналітикиня ІМІ Яна Машкова.

Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1995 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень у зону бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!