Угорщина схвалила конституційну поправку, що забороняє публічні заходи ЛГБТК+
Парламент Угорщини 14 квітня ухвалив поправку до конституції, яка дає уряду змогу заборонити публічні заходи ЛГБТК+-спільноти. Юристи й критики називають це рішення черговим кроком до авторитаризму з боку популістського уряду країни, повідомляє Associated Press.
Поправку було ухвалено 140 голосами за й 21 голосом проти, причому партії голосували узгоджено. Пропозицію внесла керівна коаліція між партією “Фідес” і Християнсько-демократичною народною партією, очолювана прем’єр-міністром Віктором Орбаном.
Перед голосуванням – останнім етапом затвердження – опозиційні політики й активісти намагалися заблокувати в’їзд до парламентського паркінгу. Поліція фізично усунула протестувальників, які звʼязались одне з одним пластиковими стяжками.
Поправка проголошує, що права дитини на моральний, фізичний і духовний розвиток мають перевагу над будь-якими іншими правами, окрім права на життя, зокрема й над правом на мирні зібрання. Закон про “захист дітей” в Угорщині вже забороняє “зображення або пропаганду” гомосексуальності неповнолітнім.
Ця поправка закріплює закон, ухвалений у прискореному порядку в березні, який передбачає заборону на публічні заходи ЛГБТК+-спільноти, включно зі щорічним Будапештським прайдом. Закон також дозволяє використовувати технології розпізнавання облич для ідентифікації відвідувачів заборонених заходів, зокрема прайду. Порушникам може загрожувати штраф до 200 тисяч форинтів (приблизно $546).
“Віктор Орбан і партія “Фідес” уже 15 років розбирають по частинах демократію й верховенство права. За останні два-три місяці цей процес тільки пришвидшився”, – заявив депутат від опозиційної партії Momentum Давід Бедьо, який брав участь у блокаді паркінгу.
Він додав, що напередодні парламентських виборів 2026 року партія Орбана, яка втрачає популярність на тлі появи нового потужного опонента, “зробить усе можливе, щоб залишитися при владі”. Під час голосування опозиційні депутати використовували дудки й сирени, однак голосування тривало.
У поправці також уточнюється, що конституція визнає лише дві статі – чоловічу та жіночу, що є розширенням попереднього формулювання, де йшлося, що “мати – це жінка, а батько — чоловік”. У такий спосіб заперечується ідентичність трансгендерних людей та існування інтерсекс-осіб.
Речник уряду Золтан Ковач у заяві сказав, що внесені зміни є “не атакою на самовираження, а уточненням, що правові норми спираються на біологічну реальність”.
Юрист Адам Ремпорт з УСГС зауважив, що Угорщина з 2015 року вже використовує технології розпізнавання облич для кримінальних розслідувань і пошуку зниклих. Але новий закон дозволяє застосовувати ці системи проти мирних демонстрантів, зокрема учасників прайду.
Поправка також передбачає, що люди з подвійним громадянством – Угорщини й країн поза Європейською економічною зоною – можуть бути позбавлені угорського громадянства на строк до 10 років, якщо вважатимуться загрозою громадському порядку чи нацбезпеці.
Уряд Угорщини останніми роками активно проводить кампанію проти ЛГБТК+-спільноти, стверджуючи, що їхні дії покликані “захистити дітей”. За цими законами дітям заборонено надавати будь-які матеріали зі згадками про гомосексуальність.
Це є частиною Орбанової політики захисту “національного суверенітету” від так званих зовнішніх впливів і “спроб повалення уряду”.
У березні Орбан виступив з конспірологічною промовою, де порівняв активістів і журналістів із комахами й пообіцяв “знищити всю цю тіньову армію”, маючи на увазі фінансованих з-за кордону “політиків, суддів, журналістів, псевдо-ГО, медіа й активістів”.
Що передувало
Як повідомляв ІМІ, 18 березня 2025 року парламент Угорщини ухвалив закон, що забороняє проведення прайд-заходів і дозволяє владі застосовувати технології розпізнавання облич, щоб ідентифікувати учасників.
У листопаді 2024 року уряд Угорщини заборонив підліткам відвідувати виставку World Press Photo в Будапешті через фотографії з літніми філіппінцями з ЛГБТК+-спільноти.
25 березня в Будапешті тисячі людей вийшли на демонстрацію проти нового закону, що забороняє щорічний марш ЛГБТК+-спільноти й дозволяє використання програм розпізнавання облич, щоб ідентифікувати організаторів та учасників.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!