ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У світі цьогоріч в ув'язненні перебуває майже 300 журналістів. Китай є лідером – CPJ

09.12.2021, 12:47
Фото – cpj.org/
Фото – cpj.org/

У світі у 2021 році в ув'язненні через свою роботу перебуває 293 журналісти. Китай третій рік поспіль залишається лідером за кількістю ув’язнених журналістів.

Такими є дані звіту Комітету із захисту журналістів (CPJ), оприлюдненого 9 грудня, повідомляє Радіо Свобода.

Водночас 2020 року кількість журналістів за ґратами становила 280. Це шостий рік поспіль, коли дані CPJ свідчать про щонайменше 250 ув’язнених працівників медіа.

“Ув’язнювати журналістів за те, що вони повідомляють новини – відмінна риса авторитарних режимів. Тривожно бачити так багато країн у цьому переліку рік за роком, але особливо жахає, що М’янма та Ефіопія так брутально зачинили двері перед свободою преси”, – зазначив виконавчий директор CPJ Джоел Саймон.

Китай третій рік поспіль залишається лідером за кількістю ув’язнених журналістів: у цій країні в тюрмі перебувають 50 працівників медіа. М’янма з 26 в’язнями опинилася на другому місці після військового перевороту в лютому. Першу п’ятірку доповнюють Єгипет, В’єтнам та Білорусь.

У Білорусі кількість журналістів у в’язницях найвища з 1992 року, коли CPJ почав відстежувати цей показник щодо неї. Автори звіту називають це прикладом того, як “дедалі нахабніші автократи все більше й більше ігнорують належний правовий процес та зневажають міжнародні норми, щоб залишатися при владі”.

Вони вказують на справу журналіста Романа Протасевича, заради затримання якого білоруська влада примусово посадила пасажирський літак Ryanair.

Туреччина дещо покращила свої позиції, звільнивши 20 журналістів протягом останнього року, зазначають у CPJ, проте 18 людей залишаються у в’язницях.

Водночас комітет зазначає, що після придушення невдалого перевороту у 2016 році турецька влада фактично викорінила основні медіа в країні, спонукавши багатьох журналістів залишити професію. Кількість ув’язнених у країні також зменшується, оскільки уряд випускає більше журналістів з ув’язнення в очікуванні судів.

Звільнення Саудівською Аравією 10 ув’язнених перемістило її з п’ятірки лідерів на восьме місце. Проте автори припускають, що вбивство критика Ер-Ріяда, дописувача The Washington Post Джамаля Хашкаджі у 2018 році, а також кілька нових затримань у 2019-му могли змусити замовкнути багатьох журналістів. В арабській країні перебувають за ґратами 14 журналістів.

“На відміну від Китаю російська дезінформація зрідка стосується спроби зробити Росію гарною для іноземної аудиторії. Йдеться про використання відсутності єдності та поляризації, які вже існують на Заході”, – сказав Едвард Лукас із Центру аналізу європейської політики.

За висновками звіту, на тлі розв’язання проблем з пандемією COVID-19 та змінами клімату репресивні уряди усвідомлювали, що обурення громадськості через порушення прав людини було “послабленим”. Отже, автори вважають, що їхні дані показують загальну тенденцію до зростання нетерпимості до незалежного висвітлення.

“У цей похмурий для свободи висловлювань рік така нетерпимість залишає мало місця для оптимізму щодо того, що кількість ув’язнених журналістів припинить встановлювати рекорди найближчим часом”, – підсумовують у CPJ.

Також 19 журналістів були вбиті через свою роботу станом на 1 грудня – за весь 2020-й їх було 22. Ще 18 загинули за незрозумілих обставин, які не дозволяють точно встановити, чи саме вони були мішенню. Троє медійників загинули протягом року, працюючи в зонах конфліктів, ще двоє – висвітлюючи вуличні протести, які переросли в насильство.

Найбільше насильницьких смертей журналістів зафіксовано в Індії: четверо були вбиті через свою роботу, п’ятий загинув, висвітлюючи протести.

Як повідомляв ІМІ, за даними Репортерів без кордонів, за два десятиліття у світі вбили понад 1,6 тисячі журналістів, 46 з них – у 2021 році: це найменше за останні 19 років.

Liked the article?
Help us be even more cool!