Поетична збірка полеглого українського військового і поета Максима Кривцова вийшла друком у французькому перекладі, повідомляє “Читомо”.
Книжку опублікували 16 жовтня 2025 року у французькому видавництві Éditions Bleu et Jaune, яке приділяє основну увагу перекладам та видає твори європейських авторів різних країн і мов.

Французькою мовою збірка отримала назву Poèmes de la brèche (“Вірші прориву”).
“Ці вірші, написані просто з окопів, вражають, мов уламки снарядів: вони ранять, осяюють, пробуджують. Вони говорять про страшні страждання й скромні мрії солдатів. Вони вловлюють людяність людей, відкриваючи тендітну красу життя навіть у самому серці руйнування. Вони залишають незгладимий слід. Це – літературний заповіт. Книжка, збагачена фотографіями, рукописами віршів та QR-кодами, за допомогою яких можна почути голос автора, є рідкісним свідченням, одночасно інтимним і універсальним”, – йдеться в анотації.
Французькою книжку переклала Ніколь Дзюб, яка має українське походження. Раніше вона працювала над творами Марії Матіос “Майже ніколи не навпаки” (2024), “The Ukraine” Артема Чапая (2025), “Вірші з бійниці” Максима Кривцова (2025) та “Тут були ми” Артура Дроня.
Хто такий Максим Кривцов
Як повідомляв ІМІ, поет і військовослужбовець Збройних сил України Максим Кривцов загинув 7 січня 2024 року внаслідок артилерійського обстрілу на Харківщині. Йому було 33 роки. Кривцов брав участь у Революції гідності, а до лав Збройних сил долучився добровольцем у 2014 році.
Згодом працював у Центрі реабілітації та реадаптації учасників АТО та ООС і Veteran Hub. Після повномасштабного вторгнення росіян у 2022 році повернувся на фронт.
Наприкінці 2023 року Максим Кривцов видав свою збірку “Вірші з бійниці”. Український ПЕН визнав цю збірку однією з найкращих книжок української поезії у 2023 році.
Також вірші Максима входили до збірок поезії “Книга Love 2.0. Любов і війна” і “Поміж сирен. Нові вірші війни”, які видали 2023 року.
Збірку поета “Вірші з бійниці” розкупили за один день після того, як стало відомо про загибель автора, тому видавництво “Наш Формат” оголосило про початок передзамовлення на новий наклад.
11 січня 2024 року з Максимом попрощалися в Києві, а наступного дня – у його рідному місті Рівному. Поховали воїна на Алеї Героїв кладовища “Нове” в Рівному.
У серпні 2025 року Максим Кривцов отримав звання Героя України (посмертно).