Колишній депутат Черкаської міської ради від забороненої нині партії “ОПЗЖ” Олександр Замирайло, який виправдовував війну Росії проти України і хотів стати окупаційним головою Черкащини у разі захоплення області, вийшов із СІЗО 29 квітня під заставу.

За даними медіа “18000”, за Замирайла внесли заставу – 266 240 гривень.

Журналісти зустріли ексдепутата на виході з установи. Він відмовився говорити, хто саме вніс за нього заставу.

Олександр Замирайло на виході із СІЗО. Фото із сайту “1800”

Наприкінці 2023 року Придніпровський районний суд Черкас засудив ексдепутата до п’яти років позбавлення волі, визнавши винним у виправдовуванні збройної агресії Росії проти України. У липні 2024 року апеляційний суд залишив вирок без змін.

Втім 5 березня 2026 року  Верховний Суд скасував вирок Замирайлу. Захист подав касаційну скаргу, в якій просив скасувати вирок і призначити новий розгляд у суді першої інстанції. Адвокат стверджував, що в діях депутата немає складу злочину, а вирок ґрунтується на неприпустимих доказах.

Нині справу розглядають по новому колу. 

Що відомо про справу Замирайла

Як повідомляло Суспільне з посиланням на вирок суду, Олександр Замирайло планував бути окупаційним головою Черкащини в разі захоплення області Росією. 

Олександру Замирайлу інкримінували виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників (ч. 1, ч. 3 ст. 436-2 ККУ).

За даними СБУ, “серед власного оточення депутат та його “помічниця”:

  • стверджували, що війна, розв’язана РФ в Україні, – це лише внутрішній громадянський конфлікт; заперечували завдавання авіаударів РФ по мирних містах, зокрема й по Черкасах;
  • заперечували скоєння жорстоких злочинів військовими РФ та поширювали фейки, що до них причетні ЗСУ; 
  • обурювалися обміну українських військовополонених, зокрема спецзагону “Азов”. 

Замирайло очолював фракцію “Опозиційна платформа – за життя” до заборони цієї партії й водночас працював помічником чинного народного депутата.

Його дружину оголосили в міжнародний розшук. Сам же Замирайло, за даними слідства, планував виїхати до США.