Тенденції російських злочинів проти медіа у 2024 році: обстріли телевеж, кіберзлочини, залякування
Збільшення кількості обстрілів телевеж, зростання кіберзлочинів та залякування – серед основних тенденцій російських злочинів проти журналістів та медіа у 2024 році.
Про це розповіла керівниця відділу моніторингу свободи слова Інституту масової інформації (ІМІ) Катерина Дячук під час презентації звіту – меморіалу пам’яті жертв російської агресії (2022–2024), організованої Центром прав людини ZMINA, 27 грудня в Києві.
За два роки й десять місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 801 злочин проти журналістів та медіа в Україні, за останніми даними ІМІ.
“Загалом щодо тенденцій російських злочинів, які ми спостерігали за останній рік, – вони знову почали обстрілювати телевежі. Ми розуміємо, для чого це робиться, – щоб створити інформаційний вакуум. Це якраз прифронтові міста – Суми, Харків. Також ми фіксували зростання числа кіберзлочинів: ламаються ефіри медіа, запускається російська пропаганда на наші українські телеканали”, – зазначила вона.
За словами експертки, у жовтні, листопаді й грудні посилилися російські залякування.
“Можливо, всі чули, коли аноніми (розіслали листи про мінування. – Прим. ред.) з відверто якоюсь незрозумілою мовою: відчувалося, що перекладено з російської українською. Можна було б сказати, що це випадковість, бо багато структур отримало (листи. – Прим. ред.), але коли ми аналізували, то мінувалися редакції певних медіа, якась вибірковість була, зокрема журналістки Радіо Свобода називалися винуватицями можливих терактів”, – розповіла Катерина Дячук.
Також медіаекспертка ІМІ нагадала, що з початку повномасштабного вторгнення загинуло 94 медійники, 12 з них – під час виконання журналістської діяльності. Серед останніх більшість загинула 2022 року, переважно в Києві, Херсонській, Донецькій областях. Інші загинули як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів чи катувань.
“Ця кількість показує, що втрачає журналістика в Україні. Це те, чого ми не почуємо. Історії, які ці люди могли розповісти світові, задокументувати злочини Росії”, – додала Катерина Дячук.
Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року.
ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список прозорих і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).
Help us be even more cool!