Суд Ірпеня закрив засідання у справі військовополоненого з РФ, обвинуваченого у вбивстві цивільного (доповнено)
Ірпінський міськрайонний суд Київської області ухвалив продовжити в закритому судовому засіданні розгляд справи за обвинуваченням російського військовополоненого Ніколая Карташева, який зізнався у вбивстві охоронця Novus у Бучі, повідомляє “Судовий репортер”.
Адвокат обвинуваченого сказав, що після останнього судового засідання, яке відбулося у січні, “Медійна ініціатива за права людини” оприлюднила персональні дані і фото Карташева та його захисника. Після цього адвокату нібито почали надходити погрози. Начебто незнайомі особи звʼязувалися із ним і цікавилися перебігом справи. Він сприймає це як небезпеку для себе і своєї родини.
Також адвокат стверджує, що публікація фото і особистих даних військовополоненого суперечить Женевській конвенції.
Головуюча суддя Яна Шестопалова повідомила, що процес є гласним і суд не може заборонити журналістам знімати процес. Дозвіл на зйомку суд окремо не давав. Фото Карташева на сайті суду не оприлюднювали. Суддя радила адвокатові звертатися до Комісії із журналістської етики.
Адвокат клопотав про закритий розгляд справи. Водночас ніяких подробиць щодо отриманих погроз не повідомив ні суду, ні присутнім журналістам. Карташев підтримав свого захисника. Прокурор покладався на розсуд суду, але хотів, щоб Карташев сказав, чи відчуває небезпеку особисто, але він по суті не відповів.

Як зауважує “Судовий репортер”, справа Карташева перебуває на розгляді Ірпінського суду вже більше року. Статті і фото з судових засідань публікувалися також іншими медіа. Однак раніше подібних клопотань не виникало. Новий адвокат, який вступив у справу восени, лише просив “Судовий репортер” не публікувати його фото і це було виконано.
Як повідомила журналістка МІПЛ, спочатку Карташев не заперечував і навіть підтримував висвітлення процесу. На її думку, так родина військовополоненого могла б знати, що з ним відбувається в Україні. Карташев обмовився, що в полоні звʼязку з родиною не має.
Карташеву інкримінують убивство беззбройного охоронця магазину Novus у Бучі 27 лютого 2022 року.
Новина доповнена позицією МІПЛ 18 березня об 11:20
Медійна ініціатива за права людини вважає неприпустимим закриття цього процесу в даному випадку, оскільки публічне висвітлення не загрожує ані обвинуваченому, ані його захиснику.
Організація зауважила, що відповідно до статті 13 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими, військовополонені мають право на захист від актів насилля, залякування, образ і навіть “цікавості публіки”. Це, наприклад, може забороняти поширювати їхні фото. Однак, у випадку судового процесу публічне висвітлення не загрожує ані обвинуваченому, ані його захиснику.
“Женевська конвенція, зокрема стаття 13, регулює умови утримання військовополонених. Держава, що бере в полон, має зокрема захищати від цікавості публіки. Але Конвенція не говорить про випадки, коли військовополонений є обвинуваченим в суді за вчинення воєнних злочинів. Тож у цьому випадку мають застосовувати норми національного законодавства. В Україні вони зокрема закріплюють принципи гласності та відкритості процесу, дозвіл на фото- та відеозйомку з дозволу суду”, - пояснює юристка та експертка МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права Анна Рассамахіна.
МІПЛ нагадала, що уже подавала такі клопотання і журналістка Надія Чучвага відкрито фотографувала на попередніх засіданнях.
“Це не викликало питань. Простий пошук у Google видає десятки публікацій з фото Карташева. Тож про жодне розкриття персональних даних його або адвоката не йдеться. Порушень Женевської конвенції тут немає. Публікація фотографій або відео з відкритого судового процесу не є порушенням прав обвинуваченого, якщо ці публікації не порушують його гідність і не становлять загрози для його безпеки”, - зазначає організація.
У МІПЛ звернули увагу, що обвинувачений Микола Карташев не заперечував проти відкритого судового розгляду під час попередніх засідань. У процесі не оголошували закриту або конфіденційну інформацію — основні дані про процес є в розкладі на сайті суду.
А його адвокат Микола Мотрук, зауважує МІПЛ, є публічною особою. Зокрема, колумністом “Цензор.НЕТ”, де в одному матеріалі він пише про свій статус багатодітного батька та право на відстрочку від мобілізації, а також про свої персональні дані та дати відвідин ТЦК.
МІПЛ вважає, що справи щодо воєнних злочинів є питанням великого суспільного інтересу.
“Публічність цих процесів критично важлива для забезпечення справедливості і довіри до суду. Крім того, відкритий процес може бути запорукою об’єктивного вироку. Обмеження публічності такого процесу суперечить цілям правосуддя, оскільки ставить під загрозу основні принципи прозорості, відкритості та довіри до судової системи. Закриття цього процесу в даному випадку МІПЛ вважає неприпустимим”, - йдеться у позиції організації.
Help us be even more cool!