Сервери Telegram контролює росіянин, компанія якого обслуговує комплекс ФСБ зі стеження – розслідування

Серверну інфраструктуру месенджера Telegram контролює росіянин Володимир Веденєєв, одна з компаній якого у 2024 році обслуговувала секретний комплекс ФСБ РФ, який використовується для стеження за громадянами. Про це йдеться в розслідуванні “Важных историй”, повідомляє “Настоящее время”.
Журналісти з'ясували, що обслуговуванням та встановленням серверного обладнання месенджера займається маловідома компанія з карибських островів Антигуа та Барбуда – Global Network Management (GNM), а володіє нею Володимир Веденєєв.
Веденєєв до 2024 року також був бенефіціаром петербурзької компанії “Глобалнет” – до 2020 року саме вона контролювала частину IP-адрес Telegram. Проте торік він переписав свою частку на родичів: вони контролюють 96% компанії. Ще 4% належить Роману Венедиктову, випускнику Військово-космічної академії імені Можайського та ексспівробітнику головного центру випробування та управління космічних засобів міноборони РФ.
За даними розслідувачів, “Глобалнет” надає послуги зв'язку не лише Telegram, а й кільком російським держпідприємствам, зокрема тим, які працюють в оборонному секторі: Курчатовському інституту та Головному науково-дослідному обчислювальному центру Управління справами президента РФ (ГоловНІВЦ).
Як ідеться в розслідуванні, ГоловНІВЦ займається масовим стеженням за росіянами в інтернеті й за допомогою роботів просуває кремлівську пропаганду в соцмережах. Центр також відповідає за розроблення загальноросійської системи відеоспостереження з розпізнаванням осіб, за допомогою якої силовики влаштовують облави.
Крім “Глобалнет”, Веденєєву до 2024 року (її він теж переписав на родичів) належала компанія “Електронтелеком”. Із внутрішньої фінансової документації розслідувачі дізналися, що одним з її найважливіших замовників є ФСБ. Фірма надає спецслужбі послуги з монтажу та технічного обслуговування “комплексу передання спеціальної інформації зі стаціонарних об'єктів УФСБ Росії в місті Санкт-Петербурзі та Ленінградській області, що використовується для проведення оперативно-розшукових заходів з метою виконання державного оборонного замовлення”.
“Мене це шокує, але не дивує. Якщо хтось має доступ до трафіку Telegram і співпрацює з російськими спецслужбами, це означає, що ідентифікатор пристрою стає дійсно великою проблемою – інструментом для глобального стеження за користувачами месенджера незалежно від того, де вони перебувають і до якого сервера під'єднаються”, – зазначив експерт у галузі цифрової безпеки Міхал Возняк.
Співзасновник Telegram Павло Дуров живе за кордоном з 2014 року, але, як раніше дізналися “Важные истории”, відтоді він неодноразово приїжджав до Росії. У серпні 2024 року його затримали у Франції за звинуваченням у змові з метою адміністрування онлайн-платформи для незаконних операцій у складі організованої групи; відмові в наданні інформації або документів на запит уповноважених органів; співучасті в правопорушеннях, що стосуються поширення порнографії з неповнолітніми, незаконного обігу наркотиків та шахрайства; відмиванні коштів; імпорті криптоінструментів без декларування. У березні 2025 року йому дозволили вилетіти до Дубая.
Help us be even more cool!