ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

RSF оприлюднили звіт до третьої річниці повномасштабної війни в Україні

18.02.2025, 17:00

Фото – RSF

“Репортери без кордонів” (RSF) заявили, що за три роки з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну майже 150 журналістів постраждали під час виконання професійних обовʼязків. Йдеться про вбивства, поранення, взяття в заручники, затримання тощо.

Такі дані RSF оприлюднили 18 лютого. У звіті зазначено, що він базується на інформації, зібраній за підтримки української партнерської організації – Інституту масової інформації (ІМІ).

“Висвітлювати війну в Україні – означає ризикувати своїм життям. Убиті, поранені, взяті в заручники, затримані, зниклі безвісти – з 24 лютого 2022 року RSF зафіксували близько 150 журналістів, які стали жертвами правопорушень Росії під час виконання своїх обовʼязків, на основі інформації, зібраної за підтримки українського партнера RSF, Інституту масової інформації (ІМІ). У 2024 році було вбито ще двох репортерів, 18 залишаються безпідставно затриманими Росією, а один досі вважається зниклим безвісти. RSF висловлюють свою пошану мужності українських та іноземних журналістів, які й далі виконують свій обовʼязок, незважаючи на ці загрози”, – зазначила Полін Мофре, регіональна представниця RSF в Україні.

Так, за даними “Репортерів без кордонів”:

  • 13 журналістів були вбиті російською стороною. Зокрема, у 2024 році українська журналістка Вікторія Рощина померла в російському полоні, а співробітник Reuters Раян Еванс загинув унаслідок російського обстрілу готелю в Краматорську. Нагадаємо, за даними ІМІ, за три роки з початку повномасштабного вторгнення Росія вбила в Україні 97 медійників
  • Щонайменше 47 українських та іноземних журналістів отримали поранення через російські обстріли. Особливо небезпечними зонами для журналістів є Київ, Донеччина, Харківщина й Луганщина. Багато репортерів стали мішенями цілеспрямованих обстрілів або потрапили під удар, працюючи в редакційних офісах або в інших місцях, де часто присутні журналісти, наприклад у готелях. Деякі медійники постраждали внаслідок подвійних ударів.
  • За даними RSF, 18 українських журналістів були заарештовані на окупованих територіях України за відмову співпрацювати й досі перебувають за ґратами. Дев'ятьох засуджено за сфабрикованими звинуваченнями в “тероризмі” або “шпигунстві”. Їх утримують у нелюдських і принизливих умовах, іноді за тисячі кілометрів від України, а деяким відмовляють у медичній допомозі, зокрема Ірині Данилович. Нагадаємо, за даними ІМІ, наразі Росія незаконно утримує в заручниках щонайменше 30 цивільних українських медійників та одного журналіста-комбатанта.
  • 23 телевізійні й радіовежі стали мішенями прицільних ударів у межах стратегії російської армії, спрямованої на перешкоджання поширенню незалежних новин. Із 24 лютого 2022 року RSF зафіксували 23 удари по українських телевежах. Деякі з них, наприклад вежа в Харкові, місті на північному сході України, зазнали удару кілька разів. RSF передали інформацію про ці обстріли медіаінфраструктури до Міжнародного кримінального суду (ICC) як про військові злочини.
  • 329 медіа з початку повномасштабного вторгнення припинили роботу, за даними ІМІ. Вони сильно постраждали внаслідок колапсу рекламного ринку, нестачі персоналу через мобілізацію й еміграцію, а також обстрілів і російської окупації. Нещодавнє рішення президента США Дональда Трампа призупинити міжнародну допомогу США через USAID ще більше послабило медіасектор, оскільки більшість українських ЗМІ залежить від міжнародного фінансування, особливо від USAID, і потребує довгострокової фінансової підтримки, щоб працювати. 

“Репортери без кордонів” нагадали, що підтримують журналістів в Україні через свій Центр свободи преси в Києві та гранти для журналістів і медіа. Зокрема, з 24 лютого 2022 року завдяки партнерству з ІМІ понад 1900 журналістів і 270 медіа отримали підтримку RSF.

Україна й Росія посідають 61-ше та 162-ге місця відповідно з-поміж 180 країн і територій, які ввійшли до Всесвітнього індексу свободи преси RSF за 2024 рік.

Нагадаємо, 21 лютого Інститут масової інформації проведе публічну дискусію “Три роки опору: свобода слова в умовах повномасштабного російського вторгнення”, присвячену реаліям роботи медіа в Україні. Буде оголошено нові дані про злочини РФ проти медіа, підсумовано виклики, з якими стикаються українські медіа в умовах воєнного часу. Учасники обговорять роль медіа в стійкості української демократії і в протидії російській агресії.

24 лютого до третьої річниці повномасштабної війни ІМІ оприлюднить статистику злочинів Росії, скоєних проти медіа та журналістів в Україні.

Марія Ігнатьєва, Катерина Дячук

Liked the article?
Help us be even more cool!