ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

РПР закликає Раду якнайшвидше скасувати е-декларування для громадських активістів

05.02.2018, 16:20

Коаліція громадських організацій "Реанімаційний пакет реформ" закликає парламент якомога швидше скасувати дискримінаційне електронне декларування для антикорупційних активістів. Про це йдеться в заяві РПР від 5 лютого.

“В порядку денному Верховної Ради України 6 лютого знаходиться низка законопроектів, спрямованих на скасування електронного декларування антикорупційними активістами. Коаліція громадських організацій "Реанімаційний пакет реформ" закликає народних депутатів  скасувати електронне декларування для громадських активістів без  усяких умов на основі проекту 6271, який, за результатами рейтингового голосування, підтримується найбільшою кількістю народних депутатів”, - йдеться у заяві.

Реанімаційний пакет реформ заявляє, що пропонує “свій рівновіддалений від будь-яких політичних інтересів майданчик для пошуку консолідованого рішення і досягнення практичного результату, що засвідчить послідовний рух України у напрямку викорінення корупції та підтримки тих, хто для цього працює, а не навпаки”.

Наводимо заяву повністю:

“1 січня стартував черговий етап заповнення електронних декларацій осіб, які уповноважені на виконання функцій держави. Зміни до Закону України "Про запобігання корупції", ухвалені навесні 2017 року, віднесли до осіб, які уповноважені виконувати функції держави та мають подавати відповідну електронну декларацію, також і громадських активістів та громадян які "залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції". Під такі формулювання може потрапити будь-яка людина, яка, наприклад, вийшла на антикорупційний мітинг проти влади. Натомість жодних чітких роз’яснень закону не існує, а за його невиконання передбачено кримінальну відповідальність.

Ці норми і громадськість, і міжнародна спільнота оцінили як недемократичні та дискримінаційні. Таке прирівнювання є нелогічним і необґрунтованим. Відсутність чітких формулювань не дає можливості встановити коло осіб, які підпадають під дію закону. Низька якість і чіткість закону означає невідповідність статті 11 Європейської конвенції з прав людини та принципу верховенства права, гарантованого Конституцією України. Саме принцип верховенства права передбачає як одну зі складових вимогу, щоб закони були написані з чіткістю, що дає можливість їх зрозуміти. Нечіткі закони є неконституційними.

Президент України Петро Порошенко ще восени визнав запровадження електронного декларування для активістів "спільною помилкою". Про це він заявив у посланні до Верховної Ради  "Про внутрішнє та зовнішнє становище України у 2017 році" та зазначив про необхідність перегляду цих положень. Аналогічні заклики до парламенту лунали і збоку багатьох міжнародних партнерів України, зокрема  послів країн Великої Сімки.

Громадськість підтримує рішення Президента забезпечити експертизу міжнародного рівня законопроектам 6674 і 6675, які передбачають скасування електронного декларування для активістів, але водночас, усупереч загальному позитивному тренду дерегуляції  діяльності, розширюють формати звітності для вибраного кола неурядових організацій. Громадянське суспільство сподівається на обов’язкове врахування висновків Венеційської комісії, які очікуються у березні 2018 року.

В порядку денному Верховної Ради України 6 лютого знаходиться низка законопроектів, спрямованих на скасування електронного декларування антикорупційними активістами. Коаліція громадських організацій "Реанімаційний пакет реформ" закликає народних депутатів скасувати електронне декларування для громадських активістів без  усяких умов на основі проекту 6271, який, за результатами рейтингового голосування, підтримується найбільшою кількістю народних депутатів.

Реанімаційний пакет реформ також пропонує свій рівновіддалений від будь-яких політичних інтересів майданчик для  пошуку консолідованого рішення і досягнення практичного результату, що засвідчить послідовний рух України у напрямку викорінення корупції та підтримки тих, хто для цього працює, а не навпаки”.

Як повідомляв ІМІ, 30 березня 2017 року в Україні набув чинності закон про внесення зміни до статті 3 Закону України “Про запобігання корупції”, згідно з яким члени антикорупційних громадських організацій зобов’язані подавати електронні декларації.

Закон розкритикували низка країн (зокрема, Канада, США, ЄС) та неурядових організацій Freedom House, міжнародний фонд “Відродження”, Human Rights Watch, Реанімаційний пакет реформ, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Інститут масової інформації, “Transparency International Україна”.

10 липня 2017 року у Верховній Раді було зареєстровано тексти двох законопроектів Президента України про внесення змін до деяких законодавчих актів та до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги.

11 липня 2017 року Верховна Рада на своєму пленарному засіданні не включила обидва законопроекти до порядку денного поточної сесії Верховної Ради – для цього не вистачило голосів у залі.

7 вересня 2017 року Президент України Петро Порошенко закликав Верховну Раду якомога скоріше ухвалити внесений ним законопроект про скасування електронного декларування для громадських активістів.

6 жовтня 2017 року низка громадських організацій, що входять в коаліцію “Реанімаційний пакет реформ”, закликали українську владу скасувати норми про е-декларування громадських активістів до 31 грудня 2017 року, оскільки законопроекти №6674 і №6675 запроваджують необґрунтовану додаткову звітність для всіх громадських об’єднань.

20 грудня 2017 року Реанімаційний пакет реформ закликав народних депутатів на цьому пленарному тижні підтримати скасування е-декларування для громадських активістів.

21 грудня 2017 року народні депутати не включили до порядку денного сесії проект закону №6675 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги”.

15 січня 2018 року представниця президента у парламенті Ірина Луценко заявила, що Президент Петро Порошенко просить депутатів Верховної Ради скасувати вимогу про зобов’язання громадських активістів подавати електронні декларації.

Liked the article?
Help us be even more cool!