ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Розслідування CNN: Кремль використовує місцевих інфлюенсерів для просування пропаганди в окупованому Маріуполі

15.05.2025, 12:55

Кремль використовує інфлюенсерів у соцмережах для утримання контролю над окупованим Маріуполем, повідомляє CNN.

Редакція медіа проаналізувала понад десяток акаунтів місцевих блогерів, які просувають проєкт “русифікації” Маріуполя. Частина з них відверто проросійські й звинувачують Україну в руйнуваннях, інші – нібито аполітичні.

Попри невеликі аудиторії (від 3 тисяч до 36 тисяч підписників у TikTok), їхній контент про “відбудову” подекуди набирає сотні тисяч переглядів. За словами експертів, попри те що кількість підписників і охоплення цих блогерів значно поступаються зірковим інфлюенсерам, Кремль потребує саме місцевих голосів, щоб ефективно рекламувати життя під російським правлінням.

У процесі власного розслідування видання з’ясувало, що жителі Маріуполя, зокрема школярі, відвідують навчальні медіапрограми й “школи блогерів”, пов’язані з російським урядом.

Зокрема, у вересні цього року організація “Донбасс Медиа Центр” (ДМЦ) відкрила в окупованому місті “школу блогерів”. Вона пропонує безкоштовні двотижневі курси для майбутніх інфлюенсерів, де навчають технічних навичок (знімання, монтажу, створення вірусного контенту), а також розповідають, як стати популярним і заробляти в інтернеті.

Одним з викладачів є Павло Карбовський, який дав журналістам відеоінтервʼю з Донецька.

Карбовський заперечує, що метою ДМЦ є пропаганда. “У ДМЦ немає мети формувати якихось пропагандистів – абсолютно ні. Нам це не потрібно. Ми просто хочемо, щоб люди мали змогу ділитися різними думками про те, що відбувається в ДНР, ЛНР та інших регіонах”, – стверджує він.

Водночас ані Карбовський, ані координатор школи не повідомили CNN, хто фінансує програму, але є підстави вважати, що вона працює за неофіційної підтримки російської держави.

ДМЦ створено на базі “Донбасс медиа” – проросійського новинного каналу, який працює переважно в соцмережах. У 2024 році ДМЦ здобув премію “Рунету”, яку присуджують за підтримки Президентського фонду культурних ініціатив РФ. Проєкт також є партнером конкурсу “ТопБлог”, який проводиться в межах програми Кремля “Росія – країна можливостей”.

Того ж місяця, коли відкрилася “школа блогерів”, випускники російської урядової програми “Майстерня нових медіа” відкрили ще один медіацентр у Маріуполі.

У цьому медіацентрі підлітків 14–17 років навчають фотографування, знімання відео й “роботи із соцмережами”. Програма фінансується, зокрема, грантом президента РФ на суму близько 12 тисяч доларів.

Учасників заохочують показувати позитивний бік Маріуполя.

“Радо чекаємо талановитих дітей, щоб разом розповідати про життя нашого улюбленого міста,” – йдеться в Telegram-дописі медіацентру від жовтня.

В одному з відео учасниця курсу бере інтерв’ю в дітей про те, як змінився Маріуполь: “Тут стало набагато цікавіше, яскравіше”, – каже одна дівчинка. 

“Місто швидко розвивається”, – додає її подруга.

Окрім цього, у березні Rutube – російська альтернатива YouTube, що належить Газпром-Медіа – оголосив про відкриття “студій” для контент-мейкерів у всіх чотирьох окупованих областях України, зокрема в Маріуполі.

Там обіцяють доступ до високотехнологічного обладнання й тренінгів. Ініціативу реалізують разом з Російським військово-історичним товариством, яке створив Путін 2012 року, щоб “протидіяти спробам спотворення військової історії Росії”.

“Світу потрібна правда про життя нових російських громадян, які багато пережили, але обрали говорити, думати й мріяти російською”, – йдеться в заяві організаторів.

Андрій Солдатов, експерт із російських спецслужб і контролю над інтернетом, підтверджує: цими ініціативами керує не місцева влада, а Кремль.

“Це – рішення найвищого рівня. Це не ініціатива адміністрацій на місцях – це все контролюється Кремлем”, – сказав він CNN.

Проаналізувавши супутникові знімки, поспілкувавшись із місцевими мешканцями й переглянувши відео в соцмережах, журналісти CNN дійшли висновку, що, хоча будівництво дійсно триває, руйнування досі залишаються масштабними.

Багато людей, які втратили житло у 2022 році, так і не отримали нового. Якість нових квартир часто незадовільна. Місцеві повідомляють, що російська влада “віджимає” житло в тих, хто втік, і віддає іншим.

“Вони створили “потьомкінську картинку”… Але люди там не живуть, у багатьох із цих будинків ніхто не живе,” – сказав житель Маріуполя на умовах анонімності.

CNN звернулося по коментар до окупаційного “мера” міста й російського уряду.

“Москва намагається перекрити потік інформації про жахливі руйнування, які принесла армія РФ”, – сказав у розмові із CNN директор Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України Ігор Соловей.

Він зазначив, що Україна намагається “доносити ще більше фактів про злочини окупантів”, і додав: “Їх аж задосить, щоб спростувати будь-які російські фейки про “гарне життя” в окупації”.

Як повідомляв ІМІ, у лютому 2025 року російська “Спілка журналістів Запорізької області” заявила про створення в окупованому Мелітополі (Запорізька область) медіашколи й творчої майстерні, щоб подолати дефіцит пропагандистів, який утворився на ТОТ Запорізької області. 

Марія Ігнатьєва

Liked the article?
Help us be even more cool!