Росія посилює цифровий контроль на окупованих територіях: під загрозою VPN, анонімність і приватні файли
Росіяни посилюють контроль за жителями окупованих українських територій. Користуватися VPN-сервісами, зберігати онлайн-анонімність і навіть зберігати файли тепер стане ще складніше. Про це повідомляє луганське релоковане видання “Реальна газета”.
Як зазначає медіа, на початку квітня Роскомнагляд видав наказ, у якому зобов’язує всіх провайдерів інтернету (і домашнього, і мобільного) передавати дані про пристрої, з яких користувачі виходять у мережу.

Серед даних, які мають передавати, є не лише ІР-адреси, а й реальне розташування абонентів. Це означає, що їхня анонімність – під загрозою, а VPN-сервіси можуть стати неефективними.
Крім того, російська влада знатиме, хто і коли заходив на заборонені Кремлем сайти. Коли наказ почне діяти, він може зашкодити багатьом жителям в окупації.
“Справа в тому, що тепер у Росії суди можуть ще й конфіскувати майно у людей, звинувачених у так званій дискредитації армії. Як відомо зі статистики судових рішень, пост в інтернеті або навіть репост чужого допису можуть призвести до суворого покарання, зокрема до тюремного терміну”, – зазначають у редакції.
Наразі серед санкцій за такі “правопорушення” ще й позбавлення майна.
За російською судовою статистикою, покарання призначають у 80% таких справ. Тому люди в окупації мають бути обережними онлайн і стежити за тим, що саме вони говорять у соцмережах публічно.
Також, зазначають у редакції, насправді стеження за людьми в окупації не обмежується інтернетом.
Наприкінці квітня 2025 року підпільний рух “Жовта стрічка” в телеграм-каналі повідомив, що на блокпостах окупованої Луганщини почали перевіряти файли в телефонах жителів.
Такі випадки зафіксували на блокпостах біля Старобільська, Перевальська, Алчевська та Сватова.
У русі закликали людей перевірити всі файли в розділі “Завантаження” на своєму смартфоні, щоб убезпечити себе. Книжки, зображення (наприклад, меми) та брошури можуть зберігатися в цьому розділі, навіть якщо ви просто відкрили їх для перегляду.
“Це важливо, тому що іноді, просто відкривши якийсь файл (наприклад, програму підготовки до НМТ), ми вже автоматично завантажуємо його на пристрій. Це варто контролювати та чистити”, – пояснили в русі.
Як повідомляв ІМІ, проукраїнські телеграм-канали Луганщини втрачають підписників, але водночас мають унікальний контент з окупованих територій.
Help us be even more cool!