ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

Російська вікіпедія прагне заблокувати статтю про в'язницю "Ізоляція" (виправлено)

13.01.2021, 15:05
Фото – Википедия
Фото – Википедия

Російська вікіпедія намагається видалити статтю про незаконне місце утримання людей в окупованому Донецьку – в'язницю “Ізоляція”, повідомляє Радіо Свобода

Наразі матеріал про “Ізоляцію” перебуває на обговоренні адміністраторів вікіпедії, які визначають, чи є ця інформація важливою для суспільства.

Конфліктна ситуація з вікіпедією триває вже не перший місяць, кажуть у Фонді сучасного мистецтва “Ізоляція”. Один з адміністраторів російської Вікіпедії – Grig siren-у – додав тег “до видалення”, бо, на його думку, зміст статті не є важливим.

“Після невеликої дискусії він пояснив свою позицію тим, що “відбувається інформаційна агресія і все це пропаганда”. Також – що українські джерела в статті все “брешуть і є зацікавленою стороною в конфлікті”. Так само, на погляд цього адміністратора, немає посилань на “нейтральні” та “міжнародні джерела”. Хоча насправді серед джерел є, наприклад, звіт Верховного комісара ООН з прав людини”, – розповіли у Фонді “Ізоляція” Радіо Донбас.Реалії.

Серед джерел, на які послалися автори статті у вікіпедії, також є інтерв'ю звільнених із полону бранців цієї в'язниці угруповання “ДНР”, записані журналістами Радіо Свобода та BBC.

Коли ж фонд запропонував адміністратору російської вікіпедії залишити лише західні ЗМІ в першоджерелах, той теж відповів відмовою, оскільки, на його думку, “вони також є пропагандою проти Росії”.

Адміністратор російської вікіпедії Вензор розповів, що наразі стаття “Изоляция Тюрьма” перебуває на обговоренні. Тобто, пояснив він, колектив редакторів радиться, як матеріал можна доопрацювати, щоб його дійсно не видалили.

“У цій статті велика проблема: вона не нейтральна. Це ж російська вікіпедія, і багато росіян прискіпливі до цих термінів: “бойовики ДНР”, “проросійські сепаратисти”. Свідчення полонених – це первинне джерело, а вікіпедія зазвичай пишеться на вторинних та третинних джерелах. Якісним джерелом вважається аналітика від якогось експерта, а не свідчення людей, які були в цій в'язниці”, – розповів Вензор.

Щодо джерел, на які посилаються автори статті, то, за словами Вензора, йдеться про російсько-український конфлікт, тому ці ЗМІ не можуть бути нейтральними в поданні інформації.

Також адміністратор зазначив, що, реєструючись як автор, “Ізоляція” також припустилася помилок, які тепер впливають на її репутацію.

“Автор прийшов і заявив: “Ми прийшли, щоб вести пропаганду. До таких авторів погане ставлення. Вони зареєструвалися під назвою “Ізоляція”, як і сама назва сторінки. Це вже демонструє, що людина прийшла заради однієї теми, щоб її пушити. Крім того, колективні акаунти в усіх мовних розділах вікіпедії заборонено, це сприймається як пропаганда”, – пояснив Вензор.

Тож наразі автори знову змушені редагувати статтю.

За інформацією Фонду “Ізоляція” в інших мовних розділах також були вимоги виправлень, але там тривають перемовини про коректні зміни.

Представники української вікіпедії пропонували об’єднати статті про в'язницю “Ізоляція” зі статтею про фонд. А англійська вікіпедія одразу змінила назву з “в'язниці “Ізоляція” просто на “Ізоляцію”.

“Вікіпедія – це не наш сайт, де ми можемо розміщувати будь-яку інформацію. Чи текст відповідає стандартам вікіпедії? У теорії ми не мали б додавати цю статтю, бо ми є “зацікавленою стороною”, а це суперечить правилам вікіпедії. Однак я досить довгий час не мав контакту з росіянами й уже забув, що такі речі одразу сприймаються як агресія, інформаційна атака, обростають теоріями змови та намагаються стерти з пласта публічної пам'яті, щоб не порушувати струнку модель пропагандистського світу”, – пояснюють у Фонді “Ізоляція”.

За словами адміністраторів російської вікіпедії, навіть якщо в них стаття “Изоляция Тюрьма” буде вилучена, це не вплине на поширення її в інших мовних розділах.

“Ізоляція” – це не той кейс, щоб вилучати інформацію глобально”, – зазначив Вензор.

Після того як Радіо Донбас.Реалії звернулося по коментарі до представників вікіпедії, на сторінці обговорення про вилучення статті “Изоляция Тюрьма” з’явився новий коментар від редакторів: “Трохи почистив і спробував привести до нейтральності. Одіозні слова типу “сепаратист” та “бойовик” прибрав. Тема важлива. Статтю варто “причесати” та залишити. Не про кожну в'язницю пишуть у звітах Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Публікацій у західних ЗМІ вистачає”.

Нагадаємо, навесні 2014 року донецький музей сучасного мистецтва “Ізоляція” був захоплений підконтрольним Росії угрупованням “ДНР”, і там облаштували неофіційну в’язницю-катівню. Розповіді колишніх заручників переповнені моторошними подробицями тортур, які вони пережили в “Ізоляції”. Свідчень про цю в'язницю – десятки в провідних медіа України і Європи.

* Новину виправлено в заголовку 

Liked the article?
Help us be even more cool!