17 червня російська поліція в окупованому Криму вручила кримській журналістці та правозахисниці Лутфіє Зудієвій офіційне застереження про “недопустимість дій, що створюють умови для вчинення правопорушень”. Про це повідомляє Кримська солідарність.
Застереження їй зачитав біля будинку в Джанкої дільничний окупаційного відділу поліції “Джанкойський”. Сама Зудієва пов’язує це із наближенням Дня кримськотатарського прапора, який щорічно відзначається 26 червня, та традиційними “профілактичними” заходами окупаційної влади напередодні пам’ятних дат і громадських акцій.

У документі зазначено, що поліція нібито має відомості про можливі дії Зудієвої, які створюють умови для скоєння злочину або адміністративного правопорушення. Водночас не уточнюється, про які саме дії йдеться і які конкретно порушення їй закидають.
Застереження винесено з посиланням на російські закони “Про основи системи профілактики правопорушень у Російській Федерації” та “Про поліцію”. У ньому також вказано, що в разі вчинення дій, які окупаційна влада вважатиме такими, що створюють умови для правопорушень, громадянин може бути притягнутий до відповідальності відповідно до законодавства РФ.
Зудієва не погодилася з винесеним попередженням і залишила письмове зауваження в “документі”.
“Центр із протидії екстремізму називає такі застереження профілактичним заходом, проте на практиці вони можуть використовуватися по-різному. За роки правозахисної та журналістської роботи я бачила чимало подібних документів, і найчастіше в них немає конкретного опису ймовірного порушення. Складається враження, що їхнє завдання – створити так званий “охолоджувальний ефект”, коли людина починає утримуватися навіть від законних дій: публікацій, коментарів чи суспільної діяльності – через побоювання подальшого переслідування”, – зазначила Лутфіє Зудієва.
Це не перший випадок застосування до Зудієвої таких заходів. Раніше їй уже вручали аналогічні застереження та притягували до адміністративної відповідальності через її журналістську діяльність. Правозахисники вважають, що тиск на Зудієву пов’язаний з висвітленням тем щодо дотримання прав кримських татар в окупованому Криму.
Як повідомляв ІМІ, 15 травня 2026 року російські поліцейські вже приходили до Зудієвої та попереджали про відповідальність за проведення “несанкціонованих акцій” у День пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, 18 травня.
Переслідування журналістки Лутфіє Зудієвої
Як повідомляв ІМІ, у травні 2025 року міністерство юстиції РФ внесло Лутфіє Зудієву до реєстру “іноземних агентів”. У коментарі ІМІ Зудієва зазначила, що для неї це не стало несподіваною новиною як для людини, яка займається захистом людей у Криму.
У серпні 2025 року мін’юст РФ викликав її для складання адмінпротоколу за нібито порушення законодавства про “іноземних агентів”. У вересні 2025 року Замоскворецький районний суд Москви відмовився скасувати рішення про визнання Зудієвої “іноземною агенткою”, а в грудні того ж року апеляційний суд залишив це рішення чинним.
Ще 22 лютого 2024 року представники російського “Центру протидії екстремізму” провели обшук у будинку Зудієвої. Після обшуку її відвозили до центру, але згодом відпустили.
Тоді на неї склали адмінпротоколи за статтею “зловживання свободою масової інформації”. Підставою став її фейсбук-допис щодо незаконного переслідування ймовірних учасників “Хізб ут-Тахрір”, у якому вона не зазначила, що цю організацію визнано в РФ терористичною. Також їй закинули, що вона, посилаючись на статтю Радіо Свобода, не вказала, що цю організацію визнано “іноземним агентом”.
У березні та квітні 2024 року підконтрольні РФ суди оштрафували Зудієву, визнавши винною у “зловживанні свободою масової інформації”,
7 травня 2024 року Зудієвій також вручили застереження від окупаційного “Центру протидії екстремізму”.
У квітні 2026 року другий касаційний суд загальної юрисдикції в місті Москві (Росія) залишив без задоволення скаргу Лутфіє Зудієвої на внесення її до російського реєстру “іноземних агентів”.