ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

На Полтавщині під час виборів в ОТГ у журналістів вимагали витяг з реєстру і редзавдання

24.12.2019, 13:30
Фото – Погляд ТВ
Фото – Погляд ТВ

У селі Великі Будища (Полтавська область) під час висвітлення виборчого процесу в об’єднаній територіальній громаді 22 грудня перешкоджали журналістам видання “hadiach.city”. Про це написала редакторка hadiach.city Надія Страшко на сайті видання.

За її словами, перешкоджали журналістам двох видань – hadiach.city та ІРЦ “Регіон”.

“Ми поїхали разом із журналісткою інформаційного центру “Регіон” Наталією Ботвиною та оператором Дмитром Голубенком. Усе було нормально до того моменту, поки ми не зайшли до спортивного залу місцевої школи, де відбувалося голосування. Голові і секретарю ми показали свої посвідчення. Я вийшла в коридор, щоб змінити об’єктив, а коли повернулася, якийсь хлопчина, а зараз вибачте за сленг, “наїжджав” на Наталію Ботвину і секретаря виборчої комісії. Незадоволеним виявився полтавець Денис Старостін (так, ми хоч і на периферії, але знаємо, хто є хто у Полтаві). Денис Старостін, як зазначається на порталі YouControl, надає інформаційні послуги. Зокрема, він просував Полтавську обласну державну адміністрацію в соцмережах. Крім Полтавської обласної державної адміністрації, серед замовників його послуг – виконавчий комітет Щербанівської сільської ради та інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського”, – написала журналістка.

За словами Страшко, чоловік вимагав у її колеги документ, який засвідчує, що ІРЦ “Регіон” існує, та редакційне завдання.

“Очевидно, це мався на увазі витяг із Єдиного державного реєстру юридичних і фізичних осіб та редакційне завдання. До секретаря і голови комісії він мав претензії, що вони збираються реєструвати Наталію без цих папірчиків, хоча журналістка показала своє журналістське посвідчення. При цьому свого посвідчення він нам не пред’явив, лише вчетверо складені листочки – ймовірно, редакційне завдання і витяг. Поводився нахабно і увесь час апелював до секретаря і голови комісії, що вони порушують законодавство”, – написала журналістка.

За словами Надії Страшко, надалі журналісти вже не працювали, бо “розгубилися від натиску Дениса Старостіна”. 

“Ми мали право викликати наряд поліції. Але не зробили цього: пожаліли голову і секретаря ДВК. Питання в іншому: що робив Денис Старостін на виборчій дільниці?  Спочатку подумалося, що він спостерігач. Але Денис буквально за кілька хвилин перед нашим від’їздом покинув виборчу дільницю. Ми знайшли його номер на порталі YouControl і намагалися взяти у нього коментар, але Денис не брав слухавку”, – написала Надія Страшко.

Як зазначає представниця ІМІ в Полтавській області, Денис Старостін працює медіаконсультантом PR-агентства Yoda Consult. У коментарі представниці ІМІ він зазначив, що не має права вимагати щось у журналістів, а давав поради виборчій комісії.

“Комісія орієнтувалася на закон України про друковані засоби масової інформації, в якому вказано, що ЗМІ має бути зареєстрованим. З мого боку могла бути лише рекомендація, прохання для комісії попросити ці документи (мова про витяг з реєстру. – Прим. авт.) лише задля того, щоб унеможливити потрапляння на дільниці так званих фейкових журналістів”, – сказав Денис Старостін.

Він додав, що фейкові журналісти – велика проблема.

“Коли люди на принтері друкують посвідчення неіснуючих ЗМІ,  таким чином потрапляють на виборчі дільниці для того, щоб вчиняти там ті чи інші провокації”, – сказав Старостін. Також він зазначив, що журналісти могли звернутися до поліції, якщо вважають, що їхній діяльності перешкоджали.

Юрист ІМІ Алі Сафаров, коментуючи ситуацію, зауважив, що вимагати інші документи, окрім журналістського посвідчення, не мали права.

“Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України “Про місцеві вибори”, представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов’язані з місцевими виборами, а на засідання виборчих комісій та на виборчу дільницю в день голосування (повторного голосування) – на умовах, визначених цим законом, крім випадків, передбачених законами України. Виборчі комісії, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи цих органів зобов’язані в межах своїх повноважень і компетенції надавати їм інформацію щодо перебігу підготовки і проведення місцевих виборів. Зокрема, відповідно до пункту 6 частини другої статті 27 цього закону, представники засобів масової інформації (не більш ніж дві особи від одного засобу масової інформації) мають право бути присутніми на засіданнях виборчих комісій, у тому числі під час підрахунку голосів. Статус журналіста підтверджується редакційним посвідченням або іншим документом, що засвідчує зв'язок з редакцією, – це передбачено низкою нормативних актів, зокрема Законами України "Про державну підтримку засобів масової інформації і соціальний статус журналістів", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" тощо. Жодних повноважень щодо перевірки редакційного завдання чи реєстрації ЗМІ у посадових осіб немає”, – сказав Алі Сафаров.

Тому, пояснює юрист ІМІ, будь-які обмеження доступу журналістів, не передбачені законом, зокрема через відсутність редакційного завдання тощо, будуть фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналіста.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!