Мовний омбудсмен: Найбільше українську ігнорують у сфері обслуговування споживачів
569 скарг на порушення мовного законодавства отримав у першому кварталі 2024 року уповноважений із захисту державної мови. Найбільше порушують закон про державну мову в Києві. Про це повідомляється на сайті уповноваженого.
Найбільше звернень (майже 50%) традиційно стосуються порушень у сфері обслуговування споживачів. З них:
- 145 – відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та інтернет-представництв;
- 82 – порушень безпосередньо під час обслуговування;
- 46 – подання інформації про товари та послуги недержавною мовою.
Попри найбільшу кількість порушень у цій сфері Тарас Кремінь відзначив і позитивну динаміку: у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року кількість скарг у цій сфері зменшилася більш ніж удвічі.
“Скарг на відсутність української версії сайтів інтернет-магазинів та інтернет-представництв у першому кварталі 2023 року надійшло понад 300, а щодо порушень безпосередньо під час обслуговування – 159”, – зазначив уповноважений.
У яких ще сферах порушують мовне законодавство:
- у сфері інформації для загального ознайомлення (ст. 28) та реклами (ст. 32) – 86 звернень громадян;
- у сфері освіти – 21 звернення щодо порушень законодавства педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти, а також 23 звернення щодо освіти дорослих;
- в органах влади – 18 звернень;
- в установах комунальної та державної форм власності (9);
- у сфері охорони здоров’я (35);
- у сфері культури (17);
- у сфері медіа (26);
- у сфері транспорту (18).
Де найбільше порушують мовне законодавство:
- Київ (197);
- Одеська область (102);
- Харківська (73);
- Дніпропетровська (42);
- Київська (24);
- Запорізька (13);
- Львівська та Миколаївська (9).
Уповноважений за результатами розгляду звернень громадян проводить державний контроль та застосовує щодо порушників санкції, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Як повідомляв ІМІ, у 2023 році уповноважений із захисту державної мови отримав 3692 звернення про порушення мовного закону. Це найбільша кількість скарг за всі роки існування інституту уповноваженого і на 30% більше, ніж у 2022 році (2846)
В Україні 16 липня 2019 року набув чинності Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. 25 квітня 2019 року Верховна Рада України ухвалила закон у цілому.
Згідно із законом, єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська, її статус як єдиної державної мови зумовлений державотворчим самовизначенням української нації. Цей закон також регулює функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя на всій території України.
Help us be even more cool!