Медіарух закликає до прозорих рішень і діалогу в процесі реорганізації Центру страткому
Члени Медіаруху, громадські організації, які працюють у сфері медіа та комунікацій, а також представники медійної, комунікаційної і експертної спільнот закликали керівництво Міністерства культури і стратегічних комунікацій до виважених, прозорих і відповідальних рішень, а також відкритого професійного діалогу в процесі реорганізації Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Про це йдеться в заяві, яку оприлюднив “Детектор медіа”.
Відповідна заява з'явилась у зв'язку з тимчасовим призначенням керівником Центру стратегічних комунікацій колишнього політичного консультанта і політтехнолога Сергія Бикова – людини, яка співпрацювала з проросійськими політичними силами й пропагандистськими медіа, – що, за словами членів спільноти Медіаруху, стало для суспільства тривожним сигналом.
“Ми вважаємо неприйнятним залучення до роботи у сфері стратегічних комунікацій людей із заплямованою репутацією”, – ідеться в заяві.
Медіарух привітав уже озвучений намір керівництва МКСК провести відкритий прозорий конкурс на посади керівництва центру.
“Ми розуміємо і підтримуємо доцільність інституціоналізації центру і об’єднання ресурсів для забезпечення ефективних стратегічних комунікацій держави. Водночас, втілюючи зміни, необхідно зберегти напрацювання і потенціал команди, яка працює в існуючому Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки”, – йдеться в заяві.
Спільнота нагадала, що протягом трьох з половиною років команда центру в співпраці й постійному діалозі з громадським сектором, міжнародними організаціями та медійно-комунікаційною спільнотою втілила чимало важливих і дієвих ініціатив як в Україні, так і на міжнародному рівні, багато з яких спрямовані на викриття російських дезінформаційних операцій, навчають українців критичного мислення і допомагають підвищити культуру медіаспоживання.
Відмова від цих напрацювань, підкреслюється в заяві, створює репутаційні ризики, які можуть негативно вплинути і на внутрішню довіру, і на довіру міжнародних партнерів.
“Репутація, досвід, міжнародне визнання і довіра, налагоджені партнерства і бачення нинішньої команди, на нашу думку, повинні лягти в основу подальшого розвитку реформованого Центру стратегічних комунікацій”, – зазначено в заяві.
Також заявники зауважують, що стратегічні комунікації – це багатосторонній процес, до якого залучені як державні органи, так і громадянське суспільство, медіа, міжнародні організації, іноземні дипломатичні представництва, експертні установи та інші суб’єкти, взаємна довіра і відкрите спілкування між якими є запорукою ефективності процесу. Тому Медіарух закликав активно залучати організації громадянського суспільства і медійно-комунікаційних експертів, які співпрацюють з Центром стратегічних комунікацій із часів його створення, до обговорення плану дій з реорганізації, підпорядкування та розвитку цієї інституції, а також інших проблем у сфері урядових комунікацій.
“Ми готові до відкритого і конструктивного діалогу і сподіваємося, що до нього буде відкритим і керівництво Міністерства культури та стратегічних комунікацій, а також інші державні органи, залучені до роботи в інформаційній сфері й формування єдиного голосу України у світі”, – наголосили учасники спільноти.
На сьогодні заяву вже підписали:
- Медіарух
- ГО “Львівський медіафорум”
- Euromaidan Press
- ГО “Детектор медіа”
- Медіа рішень “Рубрика”
- Онлайн-видання “Східний Варіант”
- Анастасія Руденко, координаторка медіамережі “Вікно Відновлення”
- Ukraїner
- Богдан Логвиненко, засновник Ukraїner
- Любов Цибульська, ГО Join Ukraine
- ГО “Комунікації для змін”
- StopFake
- Texty.org.ua
- Катерина Цибенко, незалежна консультантка зі стратегічних комунікацій
- ГО “Інститут масової інформації”
- Мережа захисту національних інтересів АНТС
- Наталія Попович, співзасновниця, ГО Resilient Ukraine
- Інститут демократії ім. Пилипа Орлика
- Роман Шутов, стратегічний радник, International Media Support
- Юлія Каздобіна, старша дослідниця, рада зовнішньої політики “Українська призма”
- Дмитро Тузов, ведучий Радіо NV, фундація “Суспільність”
- Оксана Мороз, ініціатива “Як не стати овочем”
- Аліна Фролова, БО “Стратком УА”
- Оксана Горбач, експертка зі стратегічних комунікацій, голова ГО “Ігри Інвіктус Україна”
Заява відкрита до підписання, підписи надсилайте на адресу: [email protected]
Повний текст заяви читайте тут.
Що передувало і хто такий Сергій Биков
Нагадаємо, 6 грудня 2024 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України створило Центр стратегічних комунікацій, перейменувавши для цього одне з державних підприємств, і призначило його керівником Сергія Бикова. Биков у коментарі “Детектору медіа” зазначив, що ці кроки потрібні для інституціалізації наявного Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Зараз він є підрозділом Укрінформу, ним керує Ігор Соловей. На момент перейменування ДП і призначення Бикова виконувачем обов'язків команда центру не мала конкретних пропозицій з боку МКСК щодо подальшої своєї роботи.
Призначений виконувачем обов'язків керівника Сергій Биков – політолог і політичний консультант, із 2015 року фігурує в медіа як керівник Інституту публічної політики та консалтингу ІНПОЛІТ, у 2017 році разом з тодішньою дружиною Анне Биковою заснував ГО з такою самою назвою. До пулу експертів ІНПОЛІТ входили Олег Пастернак, Кость Бондаренко, Андрій Золотарьов, Анне Бикова, Денис Гороховський та низка інших політтехнологів, яких внесено до бази псевдоекспертів та прихованих піарників видання Texty.org.ua. Биков також брав участь у розробленні “нової конституції” Юлії Тимошенко, підтримував “мирний план Медведчука”. У вересні 2022 року повідомив, що більше не співпрацює з ІНПОЛІТ, зараз ГО фігурує в медіа здебільшого як організатор заходів так званої ЗеМолодіжки – молодіжного руху, створення якого 2021 року анонсував Олександр Корнієнко. У 2020 році, як він зазначив “Детектору медіа”, Биков на волонтерських засадах був консультантом з питань комунікацій Офісу президента. Останнім часом Биков працював комунікаційником Міністерства молоді та спорту. Після розголосу, спричиненого його призначенням, Биков заперечив, що працював на Медведчука чи ОПЗЖ, однак зазначив, що співпрацював як політичний консультант із Борисом Колесниковим, членом Партії регіонів та Опозиційного блоку.
Після призначення Бикова на посаду в. о. керівника держпідприємства й зустрічі заступника міністра культури та стратегічних комунікацій з питань європейської інтеграції Андрія Наджоса з керівником Центру страткому Ігорем Солов’єм стало відомо, що МКСК запропонувало всім членам команди центру перейти до новоствореної структури. Це відбудеться після нового року, розповів у коментарі ДМ Ігор Соловей.
Також 7 грудня стало відомо, що МКСК оголосило про проведення відкритого конкурсу для визначення нового керівника Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки після завершення процедури перереєстрації установи.
Ввечері 7 грудня міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький повідомив, що в. о. директора Центру стратегічних комунікацій та інформбезпеки Сергія Бикова звільнено з посади.
Help us be even more cool!