ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Медіарух вимагає звільнити Гуменюк з нової посади та відсторонити від будь-яких комунікацій з медіа

05.06.2024, 22:52
Наталія Гуменюк. Фото – з Детектора медіа
Наталія Гуменюк. Фото – з Детектора медіа

Медіарух вимагає від військово-політичного керівництва країни звільнити Наталю Гуменюк з нової посади та відсторонити її від будь-яких посад, які передбачають комунікаційну роботу або будь-яку публічну взаємодію із засобами масової інформації від імені Сил оборони України.

Про це йдеться у зверненні Медіаруху, яке адресовано Верховному головнокомандувачу, Президенту України Володимиру Зеленському, Головнокомандувачу Збройних сил України генерал-полковнику Олександру Сирському, міністру оборони України Рустему Умєрову та начальнику служби зв'язків з громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимиру Фітьо.

“Ігнорування думки професійної спільноти та громадськості в питаннях взаємодії військових з цивільною пресою створює додаткову соціальну напругу. Також це свідчить про продовження помпадурних практик обмеження роботи журналістів з боку військових. 

Низка людей, залучених до прийняття цього рішення, вирішила зберегти залученість пані Гуменюк до військових комунікацій. Використовуючи особисті та внутрішні зв'язки, вони свідомо та умисно вирішили спаплюжити думку професійної спільноти, аудиторій медіа та громадян, поставивши під сумнів принципи демократії та свободи слова заради хибного кадрового рішення”,  – йдеться у зверненні.

Медіарух також вимагає:

  • Провести ретельне розслідування обставин ухвалення цього сумнівного рішення та притягнути до відповідальності осіб, які були причетні до поновлення Наталії Гуменюк на посаді, пов'язаній з публічними комунікаціями в ЗСУ. Це рішення було ухвалене попри активний протест професійної спільноти та громадськості, які вимагають відсторонення Наталії Гуменюк через перешкоджання роботі журналістів у зоні її відповідальності.
  • Публічно повідомити громадськість та медіаспільноту про результати ревізії діяльності наявних правил роботи пресцентрів ОК “Південь” та об’єднаного новоствореного ОУВ “Таврія” (раніше ОСУВ “Одеса” та ОСУВ “Таврія”), робота яких могли зазнати шкоди через призначення туди Наталії Гуменюк. Медіарух заявляв про необхідність подібної ревізії у квітні 2024 року, щоб уникнути випадків надмірного і невиправданого контролю та обмежень, які перешкоджають висвітленню і документуванню надзвичайно важливих для України подій.

Що передувало

5 червня стало відомо, що Наталія Гуменюк стала заступницею керівника Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня України.

низка медійників підписала 16 квітня 2024 року заяву до військового керівництва щодо усунення Наталії Гуменюк з посади начальниці Центру стратегічних комунікацій Сил оборони півдня.

У ній медійники звинуватили Гуменюк у забороні висвітлювати воєнні злочини Російської Федерації в зоні її відповідальності. Вони вимагають від військового керівництва замінити Наталю Гуменюк “на компетентнішу особу і не допускати її до будь-якого керування комунікаціями”. 

Також журналісти вимагають забезпечити доступ до районів Херсонщини.

Заяву підписали об’єднання українських медіа “Медіарух”, а також понад 160 представників українських та іноземних медіа.

17 квітня голова Об’єднаного координаційного центру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк заявила, що факти в заяві медійників про її усунення від керівництва зазначено без жодного  доказу.

19 квітня 2024 року Наталю Гуменюк звільнили з посади начальниці Центру стратегічних комунікацій Сил оборони півдня, а очолив його Дмитро Плетенчук.

Інститут масової інформації наводить заяву Медіаруху повністю: 

Верховному головнокомандувачу, 

Президенту України Володимиру Зеленському 

Головнокомандувачу Збройних сил України

генерал-полковнику Олександру Сирському

Міністру оборони України

Рустему Умєрову

начальнику служби зв'язків з громадськістю

командування Сухопутних військ ЗСУ

Володимиру Фітьо

Звернення

Новини про повернення Наталії Гуменюк до роботи в публічних комунікаціях ЗСУ не можна назвати тривожними. Вони ганебні, бо подібний крок зневажає не лише думку тих, хто професійно працює в журналістиці і комунікаціях, але й інтереси суспільства, яке бере активну участь в екзистенційній війні та має невід'ємне право на чесну інформацію про те, що на цій війні відбувається. Своєчасний оперативний доступ незалежних ЗМІ (з дотриманням правил безпеки операцій, викладених у 73 Наказі ГК ЗСУ) до висвітлення подій у зоні бойових дій та висвітлення воєнних злочинів, скоєних Російською Федерацією, є обʼєктом суспільного та міжнародного інтересу і сприяє ефективній поінформованості суспільства та міжнародних партнерів.

Ігнорування думки професійної спільноти та громадськості в питаннях взаємодії військових з цивільною пресою створює додаткову соціальну напругу. Також це свідчить про продовження помпадурних практик обмеження роботи журналістів з боку військових. 

Низка людей, залучених до прийняття цього рішення, вирішила зберегти залученість пані Гуменюк до військових комунікацій. Використовуючи особисті та внутрішні зв'язки, вони свідомо та умисно вирішили спаплюжити думку професійної спільноти, аудиторій медіа та громадян, поставивши під сумнів принципи демократії та свободи слова заради хибного кадрового рішення. Їхні дії базуються на марних сподіваннях, що в попередніх вимог Медіаруху, підписаних більш ніж 150 представниками провідних українських та міжнародних медіа, можуть існувати строки давності.

Ми, учасники Медіаруху, з гідністю приймаємо цей “подарунок” напередодні Дня Журналіста як прояв справжнього ставлення до медіа та наших читачів з боку командування Сил Оборони України та цивільних осіб і чиновників, залучених до цього призначення. 

Ми вимагаємо від військово-політичного керівництва, у зоні відповідальності якого є прийняття цього ганебного рішення (ОПУ, МОУ, ГШ, КСВ ЗСУ, ОК “Південь”):

  • Невідкладно відкликати це призначення та відсторонити капітана 1-го рангу Наталію Костянтинівну Гуменюк від будь-яких посад, які передбачають комунікаційну роботу або будь-яку публічну взаємодію із засобами масової інформації від імені Сил Оборони України.
  • Провести ретельне розслідування обставин прийняття цього сумнівного рішення та притягнути до відповідальності осіб, які були причетні до поновлення Наталії Гуменюк на посаді, пов'язаній з публічними комунікаціями в ЗСУ. Це рішення було прийняте попри активний протест професійної спільноти та громадськості, які вимагають відсторонення Наталії Гуменюк через перешкоджання роботі журналістів у зоні її відповідальності.
  • Публічно повідомити громадськість та медіаспільноту про результати ревізії діяльності існуючих правил роботи пресцентрів ОК “Південь” та об’єднаного новоствореного ОУВ “Таврія” (раніше ОСУВ “Одеса” та ОСУВ “Таврія”), робота яких могла зазнати шкоди через призначення туди Наталії Гуменюк. Медіарух заявляв про необхідність подібної ревізії у квітні 2024 року, щоб уникнути випадків надмірного і невиправданого контролю та обмежень, які перешкоджають висвітленню і документуванню надзвичайно важливих для України подій.

Довідково. Медіарух – спільнота, що об’єднала журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій. Медіарух започатковано 5 лютого 2019 року.

Першими підписантами меморандуму Медіаруху стали Перший канал Суспільного, Українське радіо, Громадське радіо, ІА Укрінформ, ІА Інтерфакс-Україна, “Ліга.net”, “Дзеркало тижня. Україна”, НВ, Цензор.Нет, 5 канал, “Український тиждень”, Opinion, низка регіональних медіа, Незалежна медійна рада, громадські організації “Детектор медіа”, “Інститут масової інформації”, “Інтерньюз Україна”, “Центр демократії та верховенства права”, “Фундація “Суспільність”, “Національна асоціація медіа”, DII, “Інститут демократії імені Пилипа Орлика”, “Центр прав людини Zmina”.

Згодом приєднались інші організації та окремі журналісти – загалом понад 70 учасників. 16 листопада 2021 року представники провідних медіа закликали журналістів об'єднуватись у професійну спільноту “Медіарух” для протистояння політичному та комерційному тиску на свободу слова. Ініціаторами заяви виступили 29 журналістів та експертів, їхні імена доступні тут.

Liked the article?
Help us be even more cool!