ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Медіаекспертка ІМІ: ПАРЄ має посилити тиск на Росію заради звільнення українських журналістів

10.04.2025, 18:59
Леся Луцюк
Фото – Інститут масової інформації
Фото – Інститут масової інформації

Парламентська асамблея Ради Європи має посилити політичний і дипломатичний тиск на Росію з метою звільнення полонених українських журналістів. 

До цього закликала керівниця відділу моніторингу свободи слова Інституту масової інформації (ІМІ) Катерина Дячук на слуханнях Комітету з питань культури, науки, освіти та медіа в Парламентській асамблеї Ради Європи 10 квітня 2025 року.

Також увагу до українських журналістів, яких російські окупанти тримають у полоні, привернула заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук. 

Фото Інститут масової інформації

“Росія намагається закрити рота українським журналістам різними шляхами, незаконно запроторюючи до вʼязниці, вбиваючи, руйнуючи редакції. Міжнародна спільнота має чинити додатковий тиск на країну-агресора, щоб кожен українець та українка, що в полоні, повернулися додому”, – зауважила під час виступу Євгенія Кравчук. 

За словами Катерини Дячук, міжнародні організації мають вжити заходів для перевірки умов, у яких Росія утримує незаконно ув’язнених українських медійників.

Медіаекспертка ІМІ розповіла про українську журналістку Вікторію Рощину, яка загинула, перебуваючи понад рік у заручниках Росії. Колеги зі “Слідства.інфо” з’ясували, що її жорстоко катували: били струмом, на тілі були ножові поранення, вона важила не більш ніж 30 кілограмів, а співробітники колонії ховали її від перевірок. За словами Катерини Дячук, Росія не поспішає повертати тіло Вікторії рідним, ймовірно, щоб Україна не змогла встановити причини її смерті. 

Також Катерина розповіла про українського журналіста Дмитра Хилюка, який перебуває в російському полоні понад три роки. Попри те що захоплення цивільних заручників заборонене міжнародним правом і таких людей мають віддавати поза обмінами, росіяни цього не роблять. Влітку 2024 року стало відомо, що Дмитро сильно схуд і важить не більш ніж 45 кілограмів.

“Нині щонайменше 30 українських цивільних журналістів незаконно утримуються Російською Федерацією в жахливих умовах просто за те, що вони виконували свою важливу роботу з документування правди. Це журналісти з окупованого Криму, а також після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році – частини Запорізької області, а також з Київської області”, – розповіла Катерина Дячук під час виступу в ПАРЄ. 

Вона наголосила, що Росія катує полонених, знущається з них і відмовляється надавати медичну допомогу. 

“Цих журналістів утримують без доступу до належної судової процедури, правової допомоги чи базової гуманітарної підтримки, що також є порушенням основоположних прав людини”, зауважила Катерина Дячук.

Фото Інститут масової інформації

Окрім посилення політичного та дипломатичного тиску на Росію з метою звільнення полонених українських журналістів, Катерина закликала ПАРЄ: 

  • регулярно (щоквартально) вносити до порядку денного ПАРЄ питання грубих порушень Росією міжнародного гуманітарного права;
  • закликати свої уряди, громадянське суспільство та медіамережі до підвищення обізнаності про тяжке становище українських журналістів;
  • вимагати надання негайного доступу спеціалізованим незалежним міжнародним інституціям для перевірки умов утримання цих журналістів;
  • ухвалити резолюцію, закликаючи країни-члени, Раду Європи та міжнародні організації, зокрема Міжнародний кримінальний суд (МКС), провести офіційні розслідування, щоб притягнути РФ до відповідальності за незаконні масові затримання українських журналістів;
  • залучити юридичні органи Ради Європи – рекомендувати Європейському суду з прав людини (ЄСПЛ), Венеційській комісії чи іншим правовим органам Ради Європи надати оцінку порушенням прав затриманих українських журналістів відповідно до Європейської конвенції з прав людини;
  • співпрацювати з міжнародними й українськими правозахисними інституціями та організаціями щодо моніторингу порушень прав журналістів, включно з незаконним затриманням журналістів і підготовкою спеціальних резолюцій, рішень і заходів.

Також на слуханнях виступали: 

  • Олег Борисов, ведучий телеканалу FREEDOM;
  • Майкл О'Флаерті, комісар Ради Європи з прав людини;
  • Родіка Чокіна, менеджерка кампанії з безпеки журналістів, свободи вираження поглядів та Комітету з питань медіа та інформаційного суспільства в Раді Європи. 

Раніше українські журналісти й медійники, учасники Медіаруху, закликали владу обміняти затриманого російського агента, пропагандиста Кирила Молчанова на українського журналіста Дмитра Хилюка, який перебуває в російському полоні понад три роки.

Нагадаємо, Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила 2 жовтня 2024 року резолюцію “Зниклі безвісти, військовополонені та цивільні в ув’язненні внаслідок агресії Російської Федерації проти України”. Вперше резолюція містила окрему згадку про полонених журналістів. Інститут масової інформації долучився до роботи над резолюцією в частині про полонених медійників.

Liked the article?
Help us be even more cool!