ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

КЖЕ оголосила попередження "Новини N" за матеріал про кому в дитини після щеплення

Фото – КЖЕ

Комісія з журналістської етики оголосила попередження миколаївському онлайн-медіа “Новини-N” за порушення норм Кодексу етики українського журналіста в матеріалі про стан коми в дитини після щеплення в Миколаєві. Відповідне рішення опубліковано на сайті КЖЕ 20 грудня.

26 липня 2024 року Комісія з журналістської етики отримала скаргу від Миколаївської міської ради на матеріал “Новини N”, опублікований 16 липня цього року під авторством журналістів Володимира Страшного та Ольги Висоцької. У статті “У Миколаєві 6-місячна дитина впала в кому після щеплення” розповідалося про нібито випадок коми в дитини після вакцинації в місцевій поліклініці.

У публікації йшлося про шестимісячну дівчинку, яка, за твердженням авторів, потрапила в кому після планового щеплення АКДС. У статті наводилися коментарі лікарки та депутатки облради Світлани Федорової, яка раніше попереджала про можливі наслідки порушення умов зберігання вакцин через високі температури в приміщеннях лікарень без генераторів. Також було наведено слова хрещеної матері дитини Вікторії Басалаєвої, яка зазначила, що температура в кабінетах поліклініки сягала +35°C.

Миколаївська міськрада вважає, що матеріал містить неперевірену інформацію та не відповідає дійсності. Зокрема, автори не звернулися по коментарі до відповідних органів охорони здоров’я, офіційних представників дитини чи органів місцевого самоврядування; єдиним джерелом інформації виступала хрещена мати, яка не є законним представником дитини; внутрішнє розслідування міськради показало, що в жодній з лікарень Миколаєва вакцинація дитини з наведеним ім’ям у зазначені дати не проводилася.

На основі цих фактів заявник стверджує, що видання порушило вимоги пунктів 6, 10 та 18 Кодексу етики українського журналіста.

Головна редакторка “Новин N” Ірина Чернишова у відповіді КЖЕ зазначила, що номер хрещеної матері редакція отримала від депутатки Світлани Федорової, яка є членкинею депутатської комісії з охорони здоров’я. Федорова є лікаркою-інфекціоністкою з багаторічним досвідом, а тому, на їхню думку, була належним джерелом отримання первинної інформації про інцидент. За словами редакторки, журналісти намагалися зв’язатися з матір’ю дитини, але хрещена мати повідомила, що та перебуває в Одесі, тому контакту з нею немає.

Що стосується підтвердження інциденту в міської влади, то редакторка також пояснила, що міськрада спілкується з її виданням лише через запити, що не дозволяє дотримуватися стандарту оперативності подання інформації. Але запит до міськради не був надісланий, оскільки наступного дня було опубліковано матеріал за результатами брифінгу представниці міськради.

Комісія з журналістської етики встановила, що публікація порушує такі пункти кодексу:

  • Пункт 6 (достовірність). Журналісти не звернулися до офіційних джерел для перевірки фактів і не надали чітких доказів тверджень у матеріалі.

“Матеріал піднімав важливу тему безпеки щеплень за умов підвищеної температури в місті і складної енергетичної ситуації, викликаної обстрілами, і звертав увагу локальної аудиторії на потребу уважніше ставитися до якості вакцин за таких умов. Також Комісія може уявити ситуацію конфлікту між виданням та місцевою владою; подібні історії не є випадковими, і навіть з тону скарги та відповідей медіа на неї можна зрозуміти, що він триває досить давно. Втім, це не звільняє медіа від обов’язків з належної перевірки інформації та подання повного контексту ситуації. Хоча депутатку, яка надала інформацію та поділилася контактом хрещеної матері, можна вважати належним джерелом інформації з огляду на її кваліфікованість та обізнаність у медичній ситуації в Миколаєві, журналістам слід було докласти більше зусиль для перевірки інформації за допомогою офіційних джерел. Пояснення про неможливість зв’язатися з прямими родичами малолітньої слід було розмістити у первинному матеріалі. На думку Комісії, це б дало аудиторії медіа більше можливостей для усвідомлення повноти контексту ситуації”, – йдеться у висновках КЖЕ.

  • Пункт 10 (баланс). Відсутність позиції органів місцевого самоврядування та незалежних експертів у первинному матеріалі не забезпечує об’єктивного висвітлення ситуації.

Водночас КЖЕ зазначила, що у своїй оцінці братиме до уваги розміщення “Новинами N” матеріалів за наслідками брифінгу представників Миколаївської міськради наступного дня після оскаржуваної публікації. 

“Справді, її поява дозволяє забезпечувати збалансованість подання інформації про ситуацію з коматозним станом дівчинки після щеплення. Втім, журналісти не змінили первинний матеріал та не додали до нього посилання до продовження історії, хоча в матеріалі Ольги Висоцької, однієї зі співавторок розглядуваної статті, наступного дня міститься посилання на першоджерело інформації про кому. Це не дозволить читачеві, що потрапив на сторінку з новиною, отримати належний доступ до повної картини про можливі проблеми щодо зберігання вакцин”, – зазначає КЖЕ.

Щодо можливих порушень вимог пункту 18 кодексу, то комісія не виявила грубих порушень, оскільки журналісти не розкривають прізвища дитини, не називають прізвища її матері та не подають її фотографії, а тому ідентифікація дитини за наведеними даними є малоймовірною.

Комісія  оголосила попередження журналістам та інтернет-виданню “Новини N”, а також надала відповідні рекомендації.

Нагадаємо, у квітні цього року “Новини N” уже отримували попередження через публікацію про участь міського голови Миколаєва Олександра Сєнкевича у форумі в Берліні в лютому цього року.

Liked the article?
Help us be even more cool!