Китайські військовополонені розповіли, як РФ поширює пропаганду в їхніх медіа та соцмережах
Росія активно поширює пропаганду в китайських медіа та соцмережах. Про це розповіли військовополонені громадяни Китаю на пресконференції 14 квітня, яку провела Служба безпеки України, повідомляє Суспільне.
За словами військовополонених, у Китаї пропагується “дружнє ставлення до Росії”.
“Будь-яка інформація – про перемоги Росії. У китайських соцмережах можна побачити людей у формі, рекламу. У Китаї престижно бути в армії, тому хтось може захотіти піти в армію в іншій країні”, – розповів один з військовополонених.
Також вони розповіли, що Росія вербує іноземців до армії через посередників. Їм пропонують роботу, не пов'язану зі службою. Один з військовополонених Чжан Ренбо хотів отримати роботу, пов'язану з реабілітацією, та за підсумком став саме військовим.

Полонені китайські військові під час пресконференції в Києві 14 квітня 2025 року. Фото: СБУ
“Спочатку відмовлявся брати участь у бойових діях, але мене пізніше відправили на фронт”, – сказав Ренбо.
Другий полонений Ван Гуанцзюнь заявив, що від нього приховували інформацію щодо контракту зі збройними силами РФ, не надавали деталі щодо обов'язків за контрактом та винагороди. Йому також спочатку пропонували іншу роботу, будівельником.
“Всі документи були російською мовою, комунікація була за допомогою жестів, показували знаками, що нам потрібно робити. Ситуація була: я отримав картку, на яку отримав суму у 200 тис. рублів, але я не міг цією карткою користуватись. Періодично росіяни забирали картку, щоб витрачати гроші на пальне, на павербанки”, – розповів Чжан Ренбо.
Ван Гуанцзюнь прибув у Росію 5 лютого, до Москви, а 25 лютого він уже був контрактником в армії РФ. Після того його переправили до Ростова, а 1 квітня відправили на лінію фронту в Донецькій області.
Чжан Ренбо прибув до Росії 24 грудня 2024 року, а вже 28 грудня він прибув до Ростова як контрактник ЗС РФ. На початку лютого він уже був у тимчасово окупованому Донецьку. Він перебував на різних лініях фронту та 5 квітня потрапив у полон на донецькому напрямку.
Обидва полонені заявили, що нібито “не вбивали” українських військових, бо “не були довгий час” на лінії фронту. Вони бажають повернутися до Китаю в межах обміну.
Що відомо про полон китайських військових
Нагадаємо, 8 квітня президент України Володимир Зеленський повідомив, що на Донеччині ЗСУ взяли в полон двох громадян Китаю, які воювали проти України в складі армії РФ.
У зв'язку з цим МЗС України викликало тимчасового повіреного в справах Китаю в Україні й вимагатиме від КНР пояснень щодо участі китайських військових у війні проти України.
Своєю чергою в МЗС Китаю повідомили, що перевіряють інформацію про взяття в полон китайських військових в Україні.
9 квітня Володимир Зеленський на зустрічі з журналістами казав, що в російській армії воює щонайменше 155 громадян Китаю, інформація про яких відома українським спецслужбам.
У МЗС Китаю заявили, що їм нічого невідомо про понад 155 китайських громадян, які, за твердженням Зеленського, воюють на боці армії РФ проти України.
Help us be even more cool!