ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Комітет ВР закликає Зеленського підписати указ про нагородження Шевченківською премією

17.03.2023, 14:00
Фото – фейсбук Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка
Фото – фейсбук Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка

Члени Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики вирішили звернутися до Президента України Володимира Зеленського з проханням підписати указ про нагородження лауреатів Шевченківської премії за 2022 рік.

Таке рішення було ухвалене на засіданні 17 березня 2023 року, повідомляє “Детектор медіа”.

Також комітет вирішив провести комітетські слухання щодо майбутнього Шевченківської премії. 

Член комітету Володимир В’яторович запропонував звернутися до Президента України негайно підписати указ про нагородження Шевченківською премією. 

“9 березня мав вийти указ президента про присудження премії лауреатам. На жаль, цього не сталося. Із заяви членів Шевченківського комітету ми дізналися, що 9 березня відбулася зустріч в Офісі президента, де пропонувалося додати нові номінації. Безперечно, можна вводити нові номінації, але на перспективу. Через спроби втрутитися в процедури ми стоїмо перед загрозою руйнування інституції. Тому пропоную від імені комітету звернутися до президента невідкладно підписати указ, який затвердив би результати роботи Шевченківського комітету. А на комітетських слуханнях обговорити відновлення функціонування цієї премії”, – сказав він, додавши, що перегляд правил гри під час гри призвів до відставки всього комітету Шевченківської премії. 

Перша заступниця голови комітету Ірина Констанкевич зауважила, що до неї звернулися представники наукової спільноти, зокрема філологи, для яких важливо розуміти, що відбувається з Національною Шевченківською премією.

“Йдеться не про шанованих сучасників, яких нагороджують цією премією. Йдеться не про кошти, хоча 400 тисяч – це великі кошти. Йдеться про сам статус національної премії. Всі лауреати лишаються в історії. Я зробила депутатський запит у Шевченківський комітет із проханням надати мені всі матеріали, які супроводжували відбір. Чим керувалися члени журі, які здійснили такий вибір. Тому що у зверненнях до мене є питання щодо процедури відбору. Хоча у фіналі є дуже гідні люди… Але хочу прокоментувати, що відбулося в жанрі літературознавства, зокрема щодо висунення на премію і тепер уже лауреата книги-антології “Крім Шевченка”. Тут ідеться про створення ще одного канону, який ми канонізували Шевченківською премією”, – обурилася Констанкевич.

Голова комітету Микита Потураєв зазначив, що питання, які порушила Ірина Констанкевич, потребують обговорення на комітетських слуханнях.

Нагадаємо, 13 членів Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка висловили 16 березня свою незгоду щодо введення нових номінацій, критеріїв до наявного на сьогодні положення премії в прискореному порядку і заявили про складання своїх повноважень.

У січні Комітет Національної премії України імені Тараса Шевченка визначився з фіналістами премії у 2023 році.

Однак 9 березня вперше за багато років не оприлюднили імен лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Натомість про вручення премії згадали 10 березня на зустрічі президента Зеленського з діячами культури та мистецтва, на якій був присутній голова комітету Юрій Макаров.

12 березня Комітет Національної премії України імені Тараса Шевченка все ж таки назвав переможців у номінаціях “Література”, “Публіцистика, журналістика”, “Літературознавство і мистецтвознавство”, “Музичне мистецтво” та “Кіномистецтво”.

13 березня Юрій Макаров заявив про рішення скласти повноваження голови Комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка. Однією з причин такого рішення стало те, що його ініціативу про додаткову премію “За внесок у перемогу” дехто сприйняв як політичну спекуляцію. 

10 березня Юрій Макаров повідомив, що Шевченківську премію не присудили за традицією 9 березня через пропозицію доповнити наявні номінації додатковим конкурсом “За внесок у перемогу”. Отже, за його словами, переможці додаткового конкурсу разом із цьогорічними переможцями третього туру, вже визначеними комітетом премії 15 лютого, будуть оголошені всі разом 22 травня, у день перепоховання Шевченка.

Liked the article?
Help us be even more cool!