ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

З бібліотек треба вилучити понад 100 млн пропагандистських книжок – директорка Інституту книги

23.05.2022, 17:04
Фото – readrate.com
Фото – readrate.com

З публічних бібліотек необхідно вилучити понад 100 млн примірників пропагандистських книжок, зокрема й російську класику.

Про це сказала директорка Українського інституту книги Олександра Коваль в інтерв'ю Інтерфакс-Україна.

За її словами, зараз триває процес підготовки нормативних документів для вилучення таких книг. 

“Звісно, хочеться це зробити швидше, але було б добре, якщо хоча б ідеологічно шкідлива література, видана за радянських часів (до речі, двома мовами, російською та українською), якої дуже багато, а також російська література антиукраїнського змісту були вилучені до кінця року”, – сказала Коваль.

Насамперед, додала вона, йдеться про вилучення з публічних бібліотек книжок антиукраїнського змісту з імперськими наративами та пропагандою насильства, проросійської, шовіністичної політики. 

На другому етапі вилучатимуть книжки сучасних російських авторів, видані в росії після 1991 року. “Причому, ймовірно, різних жанрів, у тому числі й книжки для дітей, і любовні романи, і детективи. Це очевидна вимога часу. Хоча я розумію, що вони можуть мати попит”, – зазначила Коваль.

На її думку, саме такі російські поети та письменники, як Олександр Пушкін та Федір Достоєвський, заклали основи "руского міра" та російського месіанства.

"Це насправді дуже шкідлива література, вона може дійсно впливати на погляди людей. Тому моя особиста думка, що ці книжки також мають бути вилучені з публічних і шкільних бібліотек. Вони, напевно, мають залишитися в університетських і наукових бібліотеках для вивчення фахівцями коренів зла і тоталітаризму", – наголосила Коваль.

Водночас вона вважає, що в наукових бібліотеках можуть лишити профільну наукову літературу, автори якої можуть мати антиукраїнську позицію, але якщо наукова книжка без ідеологічного підтексту. "Немає причин вилучати її в першу чергу, доки не буде створено якусь заміну українськими або іноземними авторами", – сказала Коваль.

"З іншого боку, я не думаю, що під час війни ми маємо залишати доступ до творів авторів, які стоять на антиукраїнській позиції. Бо, читаючи їх, ми, можливо, висловлюємо схвалення їхній позиції. Але це все тонкі матерії", – додала вона.

Квжучи про поповнення бібліотечних фондів, Коваль зазначила, що у важкий післявоєнний час нереально буде закуповувати нормативну кількість примірників. За її словами, після вилучення російської пропагандистської літератури у фондах бібліотек залишиться близько 100 млн книжок, що становить приблизно половину сьогоднішнього, і поповнення відбуватиметься поступово. Допомогти цьому могли б і громадськість, і кошти від міжнародних інституцій, "можливо, вдасться організувати народну толоку і зібрати якісні книжки останніх років видання", вважає Коваль.

Як повідомляв ІМІ, Міністерство культури та інформаційної політики України працює над вилученням пропагандистської російської літератури з бібліотек, щоб замістити її якісною українськомовною літературою й книжками українських видавництв.

Liked the article?
Help us be even more cool!