ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Із 16 січня друковані ЗМІ мають видаватися державною мовою

11.01.2022, 11:48
Фото – chytomo.com
Фото – chytomo.com

16 січня набуває чинності 25 стаття Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, яка регламентує використання державної мови у сфері друкованих засобів масової інформації. 

Про це в ефірі телеканалу “Рада” заявив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, повідомляє урядовий портал та сайт уповноваженого.  

“З цього дня друковані ЗМІ загальнодержавної та регіональної сфер розповсюдження в Україні видаються державною мовою. Сподіваюся, що ніяких сюрпризів не буде і всі будуть суворо дотримуватися мовного закону і, найголовніше, забезпечувати право громадян на отримання інформації та послуг державною мовою”, – сказав він.

Відповідно до закону, друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним накладом видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їхні випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день.

За словами Креміня, про цю норму закону вони попередили всі друковані медіа загальнодержавного і регіонального рівня. 

Відповідно до 25 статті мовного закону:

  • Розповсюдження за передплатою друкованих засобів масової інформації, виданих мовами, іншими, ніж державна, допускається за умови забезпечення їхніми засновниками (співзасновниками) можливості передплати в Україні такого самого видання державною мовою.
  • Засновники (співзасновники) друкованих засобів масової інформації зобов’язані виготовляти, публікувати й доставляти обов’язковий примірник документів (номери (випуски) друкованих засобів масової інформації) державною мовою в порядку, визначеному законом.
  • У кожному місці розповсюдження друкованих засобів масової інформації друковані ЗМІ державною мовою мають становити не менш ніж 50% назв друкованих засобів масової інформації, що розповсюджуються в цьому місці.
  • У місці розповсюдження друкованого засобу масової інформації, виданого іншою, ніж державна, мовою, розповсюджується такий засіб масової інформації державною мовою.
  • Вимоги частин першої, другої та абзацу другого частини четвертої цієї статті не поширюються на друковані засоби масової інформації, що видаються винятково кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською мовою, іншою офіційною мовою Європейського Союзу, незалежно від того, чи містять вони тексти державною мовою, та на наукові видання, мова яких визначається статтею 22 цього закону.
  • Обов’язковий примірник документів, передбачений частиною третьою цієї статті, у такому разі виготовляється, публікується і доставляється відповідною мовою.

Відповідно до даних Книжкової палати України 2021 року загальноукраїнських і регіональних видань, які у 2021-му виходили недержавною мовою і не мали українськомовної версії, було 217 газет та 107 найменувань журналів.

Детальніше про використання державної мови в друкованих медіа – в матеріалі ІМІ.

Liked the article?
Help us be even more cool!