ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Із 16 січня 2022 року друковані ЗМІ в Україні мають видаватись українською мовою

09.12.2021, 10:00
Алі Сафаров
Фото – gogetnews.info
Фото – gogetnews.info

Частина перша статті 4 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" (в редакції, що діятиме із 16 січня) та частина перша статті 25 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" містять імперативну норму: друковані засоби масової інформації в Україні видаються державною мовою. Тобто за загальним правилом вносити в друковані видання інформацію іншою мовою, зокрема оголошення, рекламну інформацію тощо, не можна. Винятки згадано в частині 5 статті 25 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної": під них підпадають англійська мова, офіційні мови Європейського Союзу, кримськотатарська, мови інших корінних народів України. Але під ці винятки не підпадає російська мова. 

Ця норма починає діяти із 16 січня 2022 року, відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", для загальноукраїнських і регіональних друкованих видань. Для друкованих засобів масової інформації, в яких у свідоцтві про реєстрацію записано місцеву сферу розповсюдження, вимога про мову видання починає діяти із 16 липня 2024 року. 

Також, відповідно до статті 25 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", друковані засоби масової інформації можуть видаватись іншими, ніж державна, мовами (зокрема, російською) за умови, що одночасно з відповідним накладом видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною. Наклад українською мовою має бути виготовлений, і обов'язкові примірники мають бути надіслані відповідно до законодавства, навіть якщо, окрім обов'язкових примірників, більше жоден екземпляр українською не вдасться розповсюдити. Водночас усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їхні випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день. Це також імперативна норма, що унеможливлює виготовлення різних варіантів видання для різних мов.

Розповсюдження за передплатою друкованих видань російською допускається за умови забезпечення з боку їхніх засновників (співзасновників) можливості передплати в Україні такого самого видання державною мовою. У місці розповсюдження друкованого видання російською мовою розповсюджується такий засіб масової інформації державною, незалежно від того, чи відбувається розповсюдження на оплатній основі, чи на безоплатній, включно з безоплатним роздаванням.

За порушення вимог щодо мови друкованих видань має наставати адміністративна відповідальність за статтями 188-52, 188-53 Кодексу України "Про адміністративні правопорушення":

Стаття 188-52. Порушення закону щодо функціонування і застосування української мови як державної

[…]

Порушення вимог Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" щодо застосування державної мови друкованими засобами масової інформації –

тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинено вперше.

[…]

Повторне протягом року вчинення порушення з числа зазначених у частинах першій – четвертій цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, –

тягне за собою накладення штрафу від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 188-53. Невиконання законних вимог Уповноваженого із захисту державної мови під час здійснення ним державного контролю за застосуванням державної мови

Повторне невиконання законних вимог Уповноваженого із захисту державної мови під час здійснення ним державного контролю за застосуванням державної мови –

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

Тобто за порушення вимог щодо мови друкованого видання штраф сягає 8500 гривень. Проте, відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", Уповноважений із захисту державної мови зможе притягати порушників до адміністративної відповідальності із 16 липня 2022 року.  

Нагадаємо, в ІМІ працює правова гаряча лінія, на якій надають консультації досвідчені медіаюристи Роман Головенко та Алі Сафаров за телефоном 050-44-77-063. Запитання можна також надіслати на електронну пошту ІМІ [email protected].

ІМІ хоче зробити матеріали ще цікавішими, змістовнішими та ґрунтовнішими, тому просимо пройти невелике опитування щодо роботи гарячої лінії.

Liked the article?
Help us be even more cool!