Головред "Волинь-нова" вважає рішення Ковельської райради тиском і втручанням в діяльність газети
Головний редактор волинської обласної газети «Волинь-нова» Олександр Згоранець вважає звернення Ковельської районної ради до Волинської обласної ради, Волинської обласної державної адміністрації, районних та міських рад Волинської області, Національної спілки журналістів України щодо збереження посади власкора газети «Волинь-нова», яке було ухвалене депутатами на сесії Ковельської районної ради 25 липня, безпрецедентним втручанням в діяльність газети. Про це він заявив у коментарі «Телекритиці».
«Рішення районних депутатів - це безпрецедентне втручання в господарську діяльність газети і тиск на неї. Раніше у 2004 році Партія регіонів хотіла закрити газету, і ось - нове віяння - змінити установчі документи редакції... Вважаємо, районна рада вийшла за межі своїх повноважень. Також вкрай обурливими є вимоги змінити установчі документи редакції, щоб посилити на неї вплив органів влади. Цього наш колектив не допустить», - сказав Згоранець.
Нагадаємо, головного редактора газети «Волинь-нова» депутати і громадськість Ковеля звинувачують в тому, що він хоче звільнити регіонального кореспондента Ярослава Гаврилюка. Питання навіть винесли на сесію Ковельської райради, запросивши на засідання і Олександра Згоранця. Головний редактор на сесію не приїхав, надіславши у відповідь депутатам листа.
За словами Згоранця, у редакції скорочуються всі посади власкорів. «Ми скорочуємо всі посади власкорів, а їх у нас залишилося дві, у зв'язку з виробничою необхідністю та потребою у фінансовій оптимізації. Натомість робимо ставку на розширення мережі позаштатних дописувачів. Скорочення штатів відбулось у повній відповідності зі Статутом редакції і дотриманням усіх вимог законодавства (за це одноголосно проголосували всі члени редколегії. Згоду на звільнення одноголосно дала і профспілка)», - зазначив він.
Він додав, що на сьогодні у штаті газети 40 працівників (двоє у декреті), з них 25 працюють на творчих посадах.
У своєму зверненні ковельські районні депутати просять Волинську обласну раду як співзасновника газети забезпечити скасування наказу про скорочення посади власкора у Ковелі та опублікування в найближчих номерах усіх цензурованих головним редактором і не друкованих статей Ярослава Гаврилюка. Для унеможливлення в подальшому використання публічного та підзвітного громаді Волині видання у власних або чиїхось вузьких інтересах депутати пропонують створити комісію за участю всіх співзасновників для вивчення даного питання і черговій сесії Волинської облради заслухати звіт головного редактора газети Олександра Згоранця з питань фінансової та журналістської діяльності.
Згоранець переконаний, що з боку обласної ради також недопустимий будь-який диктат чи втручання в роботу щодо тематики, форм і методів висвітлення тих чи інших питань, друкування окремих матеріалів.
«Співзасновниками газети «Волинь-нова» є трудовий колектив редакції і Волинська обласна рада. Згідно з нашим Статутом "Органами управління газети є головний редактор і редакційна колегія", "Голова обласної ради бере участь у виборах головного редактора» (має право на 1 голос). Цитую з Установчого договору між співзасновниками газети «Волинь-нова» - обласною радою і трудовим колективом редакції: "Обласна рада і трудовий колектив газети "Волинь-нова" будують свої стосунки на засадах партнерства, взаємоповаги і взаємодопомоги, дотримуючись основоположних конституційних гарантій на свободу слова, вільне вираження своїх поглядів і переконань. У цьому зв'язку недопустимий будь-який диктат чи втручання в роботу з боку обласної ради, що стосується тематики, форм і методів висвітлення тих чи інших питань, друкування окремих матеріалів. Редакція працює на принципах госпрозрахунку і самоокупності, сама формує свої фінанси. У свою чергу обласна рада визнає фінансову самостійність редакції і участі в розподілі її прибутків не бере», - заявив Згоранець.
На запитання «Телекритики», чи пропонувалася подальша співпрацю Гаврилюку на іншій посаді, чи в якості позаштатного автора, головний редактор відповів, що іншої вакантної посади у них немає. «Позаштатним автором може будь-яка людина, яка запропонує цікавий, актуальний матеріал. Власне в цьому і суть наших реорганізацій в роботі із дописувачами. Але, чесно кажучи, після того, як Гаврилюк організував численні перевірки редакції правоохоронними (та іншими органами) і веде відверту кампанію з дискредитації газети та її керівництва, у мене як головного редактора немає ніякого бажання пропонувати Гаврилюку ставати нашим позаштатником», - сказав він.
Олександр Згоранець відкидає всі звинувачення в цензурі. «У нас цензура тільки на журналістське кілерство і заангажованість», - сказав головний редактор.
У коментарі ІМІ Олександр Згоранець зазначив, що звільнення власкора не є його одноосібним рішенням, а редакційної колегії та профкому. Водночас він зауважив, що газета є незалежним громадсько-політичним виданням і втручання в її діяльність є недопустимим.
Голова Ковельської районної ради Ігор Верчук вважає, що позиція очолюваного ним органу не є втручанням у діяльність видання. «Ковельська районна рада звернулася до органу, якому підпорядковується і який є співзасновником газети. Йдеться про те, що ми хочемо мати власкора «Волині-нової», який би об’єктивно інформував про діяльність району. Мова не стільки про Ярослава Гаврилюка як особу, скільки про збереження штатної одиниці. Але впродовж багатьох років найбільші зловживання правоохоронних органів і влади, їх корупційні дії, починаючи з часів Кучми, висвітлював саме Ярослав Гаврилюк».
Голова Волинської обласної організації НСЖУ Михайло Савчак припускає, що «рішення Ковельської районної ради формально можна вважати втручанням у діяльність видання. Водночас, обласна рада як співзасновник мала би висловити свою чітку позицію».
Перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик зазначив, що обласна рада «безперечно, буде реагувати на звернення колег із району», однак звернення Ковельської районної ради втручанням у діяльність видання не вважає, оскільки «то є думка громади, і на неї потрібно зважати».
Станом на сьогодні питання конфлікту власкора і головного редактора видання розглядає профільна комісія обласної ради і остаточного рішення поки не прийнято.
Довідка від ІМІ. Історія конфлікту між власкором Незалежної громадсько-політичної газети «Волинь-нова» Ярославом Гаврилюком і її головним редактором Олександром Згоранцем стала відома загалу ще наприкінці 2013 року, коли в Ковельському міськрайонному суді розпочалися слухання справи за позовом Ярослава Гаврилюка до редакції, в якій він працює. Позов був зумовлений незгодою власкора із накладеним на нього дисциплінарним стягненням (доганою) за невиконання рекомендацій редколегії відкликати касаційну скаргу в одній із судових справ, зумовленій публікаціями пана Гаврилюка у виданні «Волинь-нова».
На початку березня журналіст на своїй сторінці у Facebook оприлюднює Заяву про цензуру, подану на ім’я голови ВОО НСЖУ М. Савчака, голови НСЖУ О. Наливайка, голови Комітету ВРУ з питань свободи слова та інформації М. Томенка, голови Волинської обласної ради В. Вітра та на Волинську обласну раду як співзасновника газети загалом. У ній, зокрема, йшлося про «цензуру, грубе порушення конституційних прав, трудового законодавства та інших норм закону головним редактором Олександром Згоранцем». Пан Ярослав Гаврилюк стверджує, що керівник видання, в якому він працює з 1996 року, приїздив на неофіційну зустріч із міським головою Ковеля Олегом Кіндером, якому не могли подобатися критичні публікації про незаконні дії місцевої влади й конкретних осіб, після чого припинив публікувати будь-які його матеріалів, наклав дисциплінарне стягнення за невиконання редакційних рекомендацій та застосовував інші дискримінаційні методи.
У Заяві Ярослав Гаврилюк просить обласний осередок НСЖУ забезпечити поновлення його прав «на повноправну журналістську діяльність», «вжити невідкладних заходів щодо припинення цензури» з боку редакції газети «Волинь-нова», «піддати громадському осуду» та «припинити членство» в НСЖУ Олександра Згоранця у зв’язку із запровадженням ним цензури та недотриманням положень Кодексу професійної етики українського журналіста.
За словами власкора, відповіді від професійної спілки він досі не отримав. Голова Волинської ОО НСЖУ Михайло Савчак підтвердив затримку із відповіддю, однак пояснив це відсутністю рішення щодо конфлікту Комісії з журналістської етики. «Після того, як ми отримаємо вердикт, розглянемо це питання на засіданнях первинної організації та секретаріату», – зазначив Михайло Савчак.
Уже у квітні 2014 року Ярослав Гаврилюк оприлюднює на своїй сторінці у Facebook наступну інформацію – про скеровану ним на ім’я в.о. Генерального прокурора України О. Махніцького заяву про вчинення кримінального правопорушення – видачу головним редактором Олександром Згоранцем двох наказів щодо введення нової штатної одиниці – власкора в двох прилеглих районах – та надання йому надбавки за інтенсивність. Ярослав Гаврилюк наголошує на грубому порушенні законодавства, оскільки новий власкор Петро Рузак на момент призначення обіймав посаду директора Горохівського центру поштового зв’язку №7 Волинської дирекції УДП поштового зв’язку «Укрпошта».
25 червня Ярослав Гаврилюк поширив серед ЗМІ та органів влади лист, у якому описав суть конфлікту. А вже через кілька днів представники редакції завітали до Ярослава Гаврилюка додому і вручили персональне попередження про звільнення. На захист журналіста виступила громадськість Ковеля і прийняла Резолюцію про повернення власкора у штат видання «Волинь-нова».
Голова ВОО НСЖУ Михайло Савчак вважає, що конфлікт визрів на політичному підгрунтті, а журналісти повинні лишатися поза політикою. Його особиста позиція – примирити обидві сторони, але поки що не знає, чи загалом це вдасться.
Help us be even more cool!