Державні інституції опублікували відео, яке робить журналістів винними в російських ударах (доповнено)
Кілька державних інституцій оприлюднили анімаційний ролик, підготовлений Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, у якому журналістів роблять винними в російських обстрілах.
Зокрема, відеоролик поширили Генеральний штаб Збройних сил України, Головне управління комунікацій ЗСУ та Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки у своїх соцмережах.
Ролик містить слоган “Один репортаж – один удар”. На відео зображена репортерка на тлі будівлі, де виробляють дрони, яка відкрито розповідає про це на камеру і говорить: “Ось тут виготовляють сотні безпілотників щомісяця”. Водночас співробітник виробництва теж на камеру говорить, що компанія подвоїла потужності й скоро ця партія їде на фронт. Далі в кадрі зображено нібито представників російських спецслужб, які подивилися репортаж і надіслали координати виробництва своєму генштабу для підготовки удару.


Скриншот ІМІ з відеоролика
Після цього в будівлю влучає ракета, їде пожежна машина. Інший репортер у кадрі на тлі зруйнованої будівлі говорить про “влучання балістики, лікарні переповнені”. У ролику репортер, який повідомляє про влучання, зображений без бронежилета й шолома і веде репортаж з місця нібито в прямому ефірі.
Держструктури, які оприлюднили цей ролик, поширили ідентичний опис до цього відеоролика, в якому йдеться: “Небезпека в медіа: як розголошення інформації стає зброєю в руках ворога. Під час війни немає несуттєвого – усе має значення. Один репортаж, зроблений без погодження, може стати джерелом координат для ворога. Нестриманий коментар – об'єктом розвідки. Зайва публікація – причиною удару та втрат. Усі, хто працює з чутливою інформацією, повинні діяти відповідально та з дотриманням правил інформаційної безпеки”, – йдеться в дописі до відео та додається, що “цей ролик – нагадування для кожного журналіста, військового, громадського діяча чи посадовця: мовчання – це теж зброя”.
“Інститут масової інформації серйозно занепокоєний оприлюдненням відеоролика, який перекладає відповідальність за російські обстріли на українських журналістів. Такий наратив є дуже небезпечним і хибним, тому що він підриває довіру до медіа, може поставити під загрозу життя медійників і загалом суперечить тим демократичним принципам, які Україна зобов'язана захищати навіть в умовах війни. Такий підхід, зі слоганом “один репортаж – один удар”, жодним чином не сприяє покращенню інформаційної безпеки. На жаль, це стигматизує всю журналістську професію і створює передумови тиску на всіх медійників, які роками чесно виконують свою роботу”, – заявила директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк.
У відеоролику до журналістів апелюють як до винуватців російських обстрілів, вважає медіаекспертка ІМІ Олена Голуб.
“У ролику Центру страткому апелюють до журналістів як до винуватців ворожих ударів, це об'єктивно дивне звинувачення. Оскільки якраз журналісти значно відповідальніше ставляться до своєї роботи й завжди зважають на ризики своїх публікацій, на відміну від людей у соціальних мережах та різних невідповідальних блогерів. Я погоджуюся, що до інформації варто ставитися максимально відповідально і про це варто говорити не конкретно журналістам, а суспільству загалом”, – зазначила Олена Голуб.
Експертка також додала, що перекладання відповідальності на журналістів підриває довіру до медіа, стимулює суспільство орієнтуватися на інші джерела інформації, які є менш об'єктивними, точними й достовірними.
(Доповнено.) У коментарі представниці ІМІ Валентині Троян керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей зазначив, що цей відеоролик центр створив спільно зі Збройними силами України.
“Цей ролик готувався не за один день, а його виходу передувала тривала спільна робота всіх залучених сторін. І цей ролик є продовженням серії відеороликів, виготовлених у межах інформаційного проєкту “Інформаційна безпека”. Їх було вже чотири, цей п'ятий. Дякуємо, що звернули увагу на них. Ідея безпосередньо саме цього ролика народилася після трагічного інциденту, коли внаслідок одного подібного відеосюжету по місцю розташування ЗСУ завдали ракетного удару, в результаті загинули й були поранені наші військові”, – пояснив Ігор Соловей.
На запитання, чи не вважають автори / замовники, що ролик спотворює роботу медіа щодо висвітлення діяльності оборонної сфери та роботу на місцях обстрілу, Ігор Соловей наголосив, що не вважають.
За його словами, ролик має лише навчально-просвітницьку мету – звернути увагу всіх громадян, включно з військовослужбовцями, на питання інформаційної безпеки в умовах війни.
“Звісно, шкода, що окремі формулювання, вжиті в матеріалі, були хибно сприйняті медіаспільнотою. Але повірте – жодного наміру виокремити когось конкретно не було. Навпаки, він є нагадуванням для всіх: не тільки медійників, а й військових, чи громадських діячів, чи посадовців. Нагадуванням, що некоректно оприлюднена інформація може мати ціну, яка вимірюється вже не тільки в грошах, а й у людських життях. Невже в нас мало прикладів для розуміння такого простого правила?” – зазначив керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Що було раніше
Як повідомляв ІМІ, 28 березня 2022 року українські та іноземні журналісти, а також медійні й громадські організації та рухи закликали владу негайно вжити всіх заходів, щоб припинити цькування журналістів та розробити прозорі правила щодо висвітлення російських обстрілів.
Після цього Міністерство культури та інформаційної політики України, Міністерство оборони та Медіарух дійшли згоди та вийшли із заявою, що журналісти можуть збирати інформацію на місцях обстрілів відразу після обстрілів. А от можуть публікувати фото та відео військових об’єктів через 12 годин після завершення бойових дій, через три години – для цивільних об’єктів.
Крім того, ІМІ розробив пам’ятку для правоохоронців та військових щодо взаємодії з журналістами.
Валентина Троян, Катерина Дячук
Help us be even more cool!