Axios: Провідні чатботи поширюють російську пропаганду
Провідні ШІ-чатботи поширюють російську дезінформацію, повідомляє медіа Axios, посилаючись на звіт NewsGuard.
NewsGuard запитала низку ШІ-чатботів про наративи, створені втікачем з Америки Джоном Марком Дуґаном, який (за даними New York Times) створює й поширює дезінформацію з Москви.
Внісши 57 запитів у 10 найпопулярніших чатботів (зокрема, ChatGPT-4, Grok, Copilot, Meta AI, Google Gemini тощо), NewsGuard виявила, що ті повторюють російську дезінформацію у 32% випадків, часто з посиланням на фейкові локальні сайти як на надійні джерела. Чатботи видавали за факти фейкові повідомлення з цих сайтів про міну-розтяжку, нібито знайдену в резиденції Дональда Трампа, і про вигадану українську ботоферму, яка втручається у вибори в США. Організація розіслала компаніям-розробникам запит про коментар, але відповідей не отримала.
“Найтривожніше те, що містифікації й пропаганда, так часто повторювані цими чатботами, були далеко не маловідомі, як і людина, яка за ними стоїть. Цей звіт детально показує, чому індустрії варто приділити особливу увагу новинам та інформації”, – зазначив співдиректор NewsGuard Стівен Брілл.
Брілл рекомендує “поки не довіряти відповідям більшості з цих чатботів, коли йдеться про новини, особливо на контроверсійні теми”.
Як повідомляв ІМІ, правозахисна організація “Репортери без кордонів” стурбована спробами російського регулятора Роскомнагляд використовувати штучний інтелект для контролю й цензури інформації в інтернеті. Раніше “Репортери без кордонів” засудили фінансування Кремлем нової фабрики пропагандистів, яку в РФ називають онлайн-школою воєнних “кореспондентів” для роботи на окупованих територіях України.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!