"Репортери без кордонів" стурбовані спробами Роскомнагляду використовувати ШІ для цензури
Правозахисна організація “Репортери без кордонів” стурбована спробами російського регулятора Роскомнагляд використовувати штучний інтелект для контролю й цензури інформації в інтернеті.
Про це йдеться в заяві організації, яка закликає до врегулювання ШІ.
“Репортери” зазначають, що Роскомнагляд підтвердив цю інформацію державному інформагентству ТАСС, зазначивши, що метою експериментів було побачити, яку роль “нейромережі” й великі мовні моделі на кшталт ChatGPT можуть відігравати в контролюванні інформації, що російська влада вважає “незаконною”.
“Репортери без кордонів” стривожені, що ці експерименти можуть прокласти шлях до нових засобів цензури в інтернеті, підсилених ШІ.
Організація заявляє, що існує нагальна потреба врегулювати комерціалізацію ШІ-технологій, щоб ті не використовувалися для стримування вільного потоку достовірних новин і інформації.
“Цензура Роскомнагляду вже дуже агресивна. За допомогою ШІ вона може стати непереможною. Ці експерименти варто розглядати як додаткову загрозу доступу російської громадськості до вільної й незалежної журналістської інформації, яку вона вже здатна отримати лише обхідними шляхами. В Росії чи деінде використання ШІ має бути врегульоване, щоб ним не могли послуговуватися хижаки, які полюють на свободу преси”, – заявив очільник відділу технологій “Репортерів” Вінсан Бертьє.
Організація зазначає, що використання ШІ урядами-цензорами призвело б до появи дедалі вишуканіших технік цензури, які вийшли б далеко за межі поточних систем, що лише шукають в інтернеті й соцмережах заборонені ключові слова.
“Репортери без кордонів” закликають вжити конкретних заходів щодо комерціалізації систем ШІ, які наразі не містять запобіжників від порушень права на інформацію. Щоб запобігти використанню ШІ в цензурі, демократичні уряди мають змусити розробників ШІ-систем до максимальної доброчесності, коли йдеться про виявлення клієнтів з державного сектору, перевірки використання з їхнього боку наданих технологій і позбавлення їх доступу до цих технологій у разі порушень, йдеться в заяві.
Як повідомляв ІМІ, раніше “Репортери без кордонів” засудили фінансування Кремлем нової фабрики пропагандистів, яку в РФ називають онлайн-школою воєнних “кореспондентів” для роботи на окупованих територіях України.
Марія Ігнатьєва, Катерина Дячук
Help us be even more cool!