ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Агенти "Моссаду" розповіли, що операцію з підриву рацій і пейджерів "Хезболли" готували роками

24.12.2024, 13:56

Ізраїльська розвідка “Моссад” розпочала роботу над замінуванням рацій і пейджерів “Хезболли” за понад 10 років до серії вибухів у вересні 2024 року. 

Про деталі операції розповіли двоє старших агентів “Моссаду”, які нещодавно пішли з розвідки, програмі телеканалу CBS “60 хвилин”, повідомляється на сайті телеканалу.

Колишні розвідники пояснили, як ці пристрої були створені і як потрапили до рук “Хезболли”. 

Колишній агент Моссаду Ґебріел під час інтерв'ю. Фото – cbsnews.com

Телеканал зазначає, що ця операція суттєво змінила перебіг війни зі збройним угрупованням, яке підтримує Іран. Вибухи рацій і пейджерів послабили Іран і призвели до розгрому його імперії проксі: “Хезболли” в Лівані й режиму Асада в Сирії.

“Ми хочемо, щоб вони почувалися вразливими, якими і є насправді”, – сказав Майкл, який погодився говорити в ефірі “60 хвилин” у масці й під вигаданим іменем.

Він додав, що “Моссад” не зможе знову скористатися з пейджерів, тож організація вже перевела увагу на інші операції. “А їм доведеться вгадувати, що буде далі”, – сказав Майкл.

Робота над замінуванням рацій почалася за понад 10 років до серії вибухів у вересні 2024 року. “Рація вважалася зброєю, такою ж, як куля, ракета чи мінометний снаряд”, – пояснив Майкл.

За словами Майкла, батареї рацій, створені в спеціальному центрі “Моссад” в Ізраїлі, містили вибухівку. Ці рації були розроблені для носіння в кишені тактичного бронежилета.

Члени “Хезболли” придбали понад 16 тисяч таких замінованих пристроїв, частина з яких була використана проти них 17 вересня 2024 року.

Розроблення замінованих пейджерів “Моссад” почав у 2022 році, розповів інший колишній розвідник, що погодився на інтервʼю під іменем Ґебріел. Метою було розробити пристрої, які бойовики носили б із собою завжди, а не лише під час воєнних дій. Для цього агенти модифікували пейджери тайванської компанії Gold Apollo, помістивши в них вибухівку.

Щоб визначити кількість вибухівки, яка може поранити власника пейджера, не завдаючи шкоди оточенню, розвідка проводила випробування на манекенах. Ґебріел наголосив, що в “Моссаді” ретельно перевіряли й тестували кожну деталь, щоб супутня шкода була мінімальною.

“Моссад” провів масштабну рекламну кампанію, створив фейкові оголошення на YouTube, які вихваляли міцність і водонепроникність нових пейджерів. Продаж пристроїв здійснювався через підставні компанії, які мали правдоподібний вигляд.

До вересня 2024 року в членів “Хезболли” було близько 5 тисяч замінованих пейджерів.

17 вересня, о 15:30, пейджери почали видавати сигнал. Вибухи поранили тисячі бойовиків, залишаючи цивільних неушкодженими. Наступного дня “Моссад” підірвав рації, які були у вжитку серед членів “Хезболли” понад 10 років.

Метою операції, за словами Ґебріела, було не лише завдати втрат: “Людина без рук чи очей – це живий доказ: з нами не варто зв’язуватися”.

Після вибухів лідер “Хезболли” Хасан Насралла видавався пригніченим. Це стало переломним моментом у війні, яка закінчилася припиненням вогню в листопаді.

Як повідомляв ІМІ, вересні 2024 року Корпус вартових Ісламської революції Ірану (КВІР) наказав усім своїм членам припинити використання будь-яких типів пристроїв зв’язку після вибухів пейджерів і рацій “Хезболли” в Лівані.

Марія Ігнатьєва, Валентина Троян

Liked the article?
Help us be even more cool!