Звіт з моніторингу журналістських стандартів. Серпень 2015 року
У серпні 2015 року рівень журналістських стандартів у онлайн-виданнях поліпшився в порівнянні з минулим місяцем і склав 5,11 бала, тоді як у липні був 4,94 бали з 6 максимальних.
Такими є результати щомісячного моніторингу основних журналістських стандартів (баланс, оперативність, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність та повнота), що проводить Інститут масової інформації у шести інтернет-ЗМІ (ЛігаБізнесІнформ, УНІАН, Обозреватель, Українська правда, LB.ua, Укрінформ).
У тижні, що моніторився у серпні (24-30 серпня), трьома топ-темами, що обрали експерти ІМІ для моніторингу, стали святкування Дня незалежності, вирок кінорежисеру Олегу Сенцову та об’єднання правлячих політичних сил (УДАР, Народний фронт) з Блоком Петра Порошенка.
Найоб’єктивніше з трьох представлених тем українські інтернет-ЗМІ висвітлили тему вироку Олегу Сенцову, за яку в сумі отримали 5,35 бали. Тему засудження Олега Сенцова можна вважати адекватно висвітленою, але в бекграунді варто було б нагадувати, які фактичні дії йому інкримінуються і ним визнаються /не визнаються.
Найкраще дана тема була висвітлена сайтом Українська правда, яка отримала 5,8 бали, 5,7 бали отримала Ліга. По 5,4 бали за висвітлення вироку українському режисеру в Росії отримали УНІАН та Укрінформ. Варто відзначити, що на Укрінформі по даній темі не набралось навіть 7 новин, тому довелось до цієї теми додати тему російської бранки Надії Савченко.
LB. ua отримав 5,3 бали. Найменше за дану тему отримав сайт Обозреватель – 4,5 бали.
Загалом тема подавалась фактажно з посиланням на інші ЗМІ такі як Радіо Свобода та Німецька хвилі.
- Сенцова приговорили к 20 годам строгого режима
- Російський суд засудив Сенцова до 20 років в'язниці
- РОСІЙСЬКИЙ СУД ПОСАДИВ СЕНЦОВА НА 20 РОКІВ, КОЛЬЧЕНКА - НА 10
Багато уваги приділили реакції на вирок з-за кордону:
- ЄС засудив вирок Сенцову і Кольченку і вимагає негайно звільнити їх
- США назвали ганебним вирок Сенцову
- Правозахисники Amnesty International закликали зняти звинувачення із Сенцова
- Німеччина розкритикувала вирок Сенцову
- Про вирок Сенцову та Кольченку говоритимуть і у Європарламенті
- Туск: Вирок Сенцову став символом цинізму Кремля
Тема про святкування Україною власного дня незалежності в інтернет-ЗМІ отримала 5,13 бали з 6.
Загалом сайти зробили невеличкий екскурс в минуле, та наголосили на тому, що наразі Україна продовжує відстоювати власну незалежність.
Більшість новин зводилась до проходження урочистого параду та того хто та як привітав Україну зі святом.
- Марш защитников Украины на Крещатике: видео гордости и патриотизма
- Європейські та українські посли заспівали гімн України – відео від Радіо ЄС
- Google привітав зі святом Незалежності "дудлом-вишиванкою"
Відразу кілька сайтів поставили новину про привітання України з Днем Незалежності від Патріарха Кирила, а Обозреватель назвав це «верхом цинизма».
- Верх цинизма. Патриарх Кирилл поздравил Порошенко с Днем Независимости
- Патріарх Кирило привітав Порошенка з Днем Незалежності
«З приводу дня незалежності УНІАН виявився більш прив’язаним до офіційних повідомлень (двічі під різним наголосом було подано новину про молебень з представниками різних церков у Софії Київській), ЛИГА ж відреагувала більш розлого, подаючи інформації про те, як відзначили українське свято у Литві, а також про акт наруги над державним прапором у Краматорську на Донеччині», - відзначив експерт ІМІ Роман Кабачій.
Мало уваги було приділено святкуванню у регіонах країни.
Найкраще дану тему висвітлив сайт LB.ua – 5,7 бала.
УП – 5,6 бала.
УНІАН – 5,4.
Ліга – 5,1
Укрінформ – 4,9
Обозреватель – 4,2
Найнижчі бали українські сайти отримали за висвітлення політичної теми – об’єднання політсил з блоком Петра Порошенка, за висвітлення цієї теми інтернет-ЗМІ отримали 4,7 бали.
Багато уваги було приділено об’єднанню БПП та Удару, натомість про об’єднання БПП та Народного фронту було буквально одна дві новини. Більшість новин що стосувалися цієї теми були зроблені з прес-релізів, або ж повідомлень представників цих політичних сил.
- На Олімпійському стартував з'їзд БПП та УДАРу
- У БПП пояснили, як саме об'єднуватимуться з УДАРом
- Кличко очолив БПП
- Партії Порошенка і Кличка проводять з'їзд 28 серпня
- Партия Порошенко сменит название
Експерт ІМІ Роман Кабачій так оцінив висвітлення теми: «Більш-менш рівномірно висвітлили сайти об’єднавчий процес поміж трьома партіями влади (передусім беручи за основу коментар представника тієї чи іншої політичної сили). УНІАН присвятив йому також аналітичну статтю «Слияние ради поглощения», у якій цитовано різних політиків, розглянуто різні варіанти розвитку подій».
Загалом у серпні за висвітлення трьох тем найкращі бали отримав сайт LB.ua та УНІАН – 5,52 з 6.
«Загальний рівень дотримання професійних стандартів на ЛБ у серпні – 5,57 із 6 балів. Найкраще дотримувані стандарти – відокремлення фактів від коментарів та оцінок й повнота представлення інформації – по 1 при максимуму 1. Близький до того рівень в ЛБ й за стандартом балансу точок зору – 0,95, достовірності й точності подання інформації – по 0,9 бала як і минулого місяця. Найгірший рівень дотримання було продемонстровано за стандартом оперативності (0,81)», - відзначив експерт ІМІ Роман Головенко.
5,29 та 2,24 бали з 6 отримали сайти – лідери минулого місяця Українська правда та Ліга відповідно.
«Загальний середній бал дотримання професійних стандартів УП в серпні – 5,29 з 6, як і минулого місяця. Із 6-и стандартів на УП в липні найкраще дотримувалося знову ж відокремлення фактів від коментарів й оцінок – 1 із макс. 1, а також точності й балансу точок зору в конфлікті – по 0,95. Найгіршим було дотримання стандарту оперативності – 0,76 і лише трохи вищим стандарту повноти представлення фактів (інформації) – 0,81 із максимально 1», - повідомив Роман Головенко.
4,81 бали у серпні отримав сайт Укрінформ передусім через велику кількість паркетних новин з малою суспільною вагою.
4,29 бали отримав сайт Обозреватель.
Моніторинг проводиться за підтримки Інтерньюз Нетворк.
Help us be even more cool!