Звіт з моніторингу журналістських стандартів інтернет-ЗМІ. Травень 2016 року
Рівень дотримання журналістських стандартів 6 загальнонаціональними онлайн-виданнями у травні значно зріс в порівнянні з попереднім місяцем і склав 5,17 бала з 6 максимальних (у квітні 5,05).
Такими є результати щомісячного моніторингу основних журналістських стандартів (баланс, оперативність, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність та повнота), що проводить Інститут масової інформації у шести інтернет-ЗМІ (ЛігаБізнесІнформ, УНІАН, «Обозреватель», «Українська правда», LB.ua, Укрінформ).
Найчастіше у травні виданнями порушувались стандарти балансу та повноти представленої інформації. У середньому близько 30% матеріалів у онлайн-ЗМІ є неповними та незбалансованими.
Найчастіше стандарт повноти порушували сайти «Укрінформ» та «Обозреватель» – близько 50% новин є незбалансованими. Незбалансовані матеріали найчастіше з’являються на сторінках LB.ua та УНІАНу, - теж близько половини матеріалів.
Найбільше матеріалів без порушення жодного з 6 журналістських стандартів було надруковано на «Лізі» – 71% матеріалів. 57% матеріалів без порушень стандартів розмістила «Українська правда». УНІАН розмістив 43% таких матеріалів. 38% матеріалів без порушень надруковано на LB.ua. Найменше таких матеріалів (29%) розміщено на сайтах «Укрінформ» та «Обозреватель».
Поміж шести сайтів найвищий рейтинг з дотримання журналістських стандартів уже другий місяць поспіль займає сайт «Ліга», що у травні отримав 5,62 бала.
«Українська правда» отримала 5,57 і посіла другу позицію. Це значне зростання з попереднім місяцем коли сайт отримав 5,19 бала.
Варто відзначити, що цього місяця всі видання продемонстрували значне зростання рівня дотримання професійних стандартів.
Третю позицію і 5,38 бала отримав сайт LB.ua, чим поліпшив свій попередній результат майже на 0,4 бала.
5,10 бала у травні отримав сайт УНІАН.
Найгірші результати згідно з моніторингом отримали сайти «Укрінформ» та «Обозреватель» – 4,76 та 4,62 бала відповідно.
У межах дослідження експерти проаналізували висвітлення двох тем на сайтах, охоплених моніторингом: призначення й перші кроки нового генпрокурора та звільнення української бранки №1 Надії Савченко.
Перше, що виділяється при аналізі теми повернення Савченко, це те, що головними коментатором на цю тему в українських онлайн-ЗМІ став адвокат Надії.
- Адвокат: Вопрос освобождения Савченко решила нормандская четверка
- Фейгин: Список Савченко не теряет актуальности с ее освобождением
- Адвокати переконуватимуть Савченко попросити помилування
- Это отдельный вопрос: адвокат объяснил, как спасти Савченко от тюрьмы в Украине
- Фейгін не підтвердив зупинку переговорів про обмін Савченко на ГРУшників
При цьому більшість цих повідомлень це повідомлення з Твітера адвоката Фейгіна.
Зазначимо, що на думку експерта ІМІ Романа Кабачія, «компетенція Фейгіна після оголошення вироку мінімізувалась, натомість вирішення справи було перенесено на істотно вищий рівень, і сам Фейгін майже безуспішно відсилав журналістів “нагору”, весь час залишаючись».
Думку про мінімалізацію ролі адвоката у вирішенні звільнення Надії підтверджує і те, що прогнози Фейгіна іноді були досить невлучними.
Так, новина Фейгін: Савченко повернуть в Україну, але навряд чи в травні надрукована на «Українській правді» за день до повернення Савченко в Україну.
Натомість Ірина Геращенко натякнула про можливе повернення Савченко ще за кілька днів до події.
Геращенко: Очікуємо позитивних новин щодо політв'язнів до кінця травня.
Більшість інтернет-ресурсів відправили своїх журналістів, або ж фотокорів зустрічати Надію в аеропорт Бориспіль. Про це свідчить те що більшість новин про її приліт були власними, а не передрукованими з інших ресурсів.
Сайти досить активно слідкували за призначенням генерального прокурора. Всі повідомили про певні порушення, якими супроводжувалось прийняття законів, що дозволили Луценко очолити відомство, а також про те, що Президент ці закони, як і Голосування вже за генпрокурора, підписав відразу. Проте варто відзначити певну лояльність ЗМІ до цього призначення, вкрай критичних коментарів, щодо Луценка практично не було, окрім заяв партії «Батьківщина» та Радикальної партії, дії яких більше були схожі на популізм, а не на конструктивне протистояння.
Батьківщина і радикали не хочуть пускати Луценка у крісло генпрокурора
Досить багато матеріалів стосувались перших заяв нового генпрокурора.
- Луценко не бачить Сакварелідзе в ГПУ, бо той "обрав політику"
- Луценко не поверне Сакварелідзе в ГПУ
- Луценко розповів про кримінальну справу проти Парубія
Моніторинг проводився протягом квітня місяця. Аналізувалось 11 новин підряд, що вийшли 17 травня починаючи з 12.00 на всіх досліджуваних ресурсах, окрім цього, досліджувалось по п’ять новин з двох суспільно важливих тем: призначення та перші кроки нового генпрокурора та звільнення української бранки №1 Надії Савченко.
Моніторинг проводився за підтримки Інтерньюз Нетворк.
Help us be even more cool!