Звіт з моніторингу журналістських стандартів інтернет-ЗМІ. Січень 2016 року
Рівень журналістських стандартів у січні 2016 року власне залишився на рівні середнього показника за 2015 рік і склав 4,72 бали з 6 максимальних, тоді як середній показник за 2015 рік склав 4,79 бали.
Такими є результати щомісячного моніторингу основних журналістських стандартів (баланс, оперативність, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність та повнота), що проводить Інститут масової інформації у шести інтернет-ЗМІ (ЛігаБізнесІнформ, УНІАН, "Обозреватель", "Українська правда", LB.ua, Укрінформ).
Поміж шести сайтів найвищий рейтинг з дотримання журналістських стандартів у грудні отримав сайт Українська правда – 5,48 з 6 балів. Видання поліпшило свої показники в порівнянні з минулим місяцем на 0,38 бала.
52% матеріалів у виданні написано без порушень жодного зі стандартів і 43% матеріалів з порушенням максимум одного з шести стандартів.
Найчастіше на сайті порушувався стандарт повноти, інші стандарти або не порушувались взагалі, або ж їх порушення мали поодинокий характер.
Новини про падіння гривні подаються оперативно, джерелом інформації та новин вцілому на дану тематику є сайт Finanсe.ua, проте експертної оцінки в новинних матеріалах досить мало.
Гривня в обмінниках обвалилась майже до 27 за долар і понад 29 за євро
Гривня на міжбанку впала до 25,25 за долар
Гривня на міжбанку опустилася до 25 за долар
Джерелом інформації про ситуацію з захворюваннями на грип найчастіше були державні структури сфери охорони здоров’я такі як МОЗ чи Санепідемстанція.
Минуломісячний лідер сайт Ліга, який у грудні 2015 року отримав 5,38 бали, у січні 2016 року перемістився на другу позицію з 5,24 балами.
Як і в попереднього ресурсу, на Лізі найчастіше порушується стандарт повноти представлених фактів. 48% матеріалів на сайті на містять порушень професійних стандартів.
Окрім цього, на ресурсі зустрічаються новини з посиланням на малодостовірні джерела такі як неверифіковані акаунти у соціальних мережах.
На сайті досить ретельно пропрацьовано тема епідемії грипу, трапляються ґрунтовні новини на кшталт:
Цена страха: сколько заработают аптеки на якобы эпидемии
Проте й багато новин, ретрансльованих із офіційних джерел:
Эпидемии гриппа в Украине нет - Квиташвили
Квиташвили: В стране - эпидемия гриппа
Однакову кількість балів 4,86 отримали сайти УНІАН та LB.ua.
На УНІАНі найчастіше порушуються стандарти балансу думок та повноти. Не зафіксовано порушень у 38% матеріалів.
Тема висвітлення епідемії грипу пропрацьовано добре, чимало новин з регіонів. Тема падіння гривні також під особливою увагою, новини подаються компілятивно з сайту Нацбанку, за результатами торгів на міжбанку та інсайдерськими інформаціями під час останнього (через що кульгає достовірність), проте бракує експертної оцінки.
На сайті LB.ua 33% матеріалів не містять порушень професійних стандартів, найчастіше порушується стандарт повноти.
Тема девальвації гривні на ресурсі опрацьована чи не найретельніше з усіх досліджуваних ЗМІ, є і експертна оцінка і власні матеріали і аналітика.
Кожні 10% девальвації дають 3 пункти зростання споживчих цін, - економіст
Гривня другий рік поспіль опинилася серед світових лідерів з девальвації
Щодо висвітлення теми захворювання грипом багато уваги приділено регіонам
У Дніпропетровську офіційно зафіксували дві смерті від грипу
У школах Запоріжжя вводять карантин з 22 січня
Сайт Укрінформ у січні отримав 4,48 бали і посів передостанню позицію. Лише 20 % матеріалів написані без порушень професійних стандартів.
На сайті багато матеріалів з повідомлень державних органів, це пояснюється передусім державною формою власності.
Найменше балів з дотримання журналістських стандартів у січні отримав сайт Обозреватель – 3,43 бали з 6 можливих. Лише 19% матеріалів написані без порушень професійних стандартів. 67% матеріалів на сайті є незбалансованими та 62% неповними.
Сайт зловживає контентом з соцмереж, який – хоч і цікавий – коментарі політиків чи відомих журналістів, не дає нерідко повного уявлення про проблему, не оброблений чітко до вимог побудови новини. У таких новинах не рідко порушений стандарт достовірності, оскільки у багатьох українських відомих людей акаунти у соціальних мережах є неверифікованими. Видно, що сайт прослідковує регіональні новини, відповідно його наповнення більш різноманітне.
Щодо висвітлення теми грипу, то в порівнянні до інший сайтів виразно просідає інформування щодо епідемії в тих чи інших областях, коментування представниками різних медичних установ. Про власну журналістську діяльність не йдеться узагалі.
Тема падіння курсу гривні цікавить Обоз переважно у формі блогів експертів, власний контент не розроблений, і складається враження, що більше цікавить радше тема падіння російського рубля і смакування цим явищем.
Загалом висновок по висвітленню досліджуваних тем.
Українські інтернет-ЗМІ зосереджені на оперативне подання інформації, суспільно-важливі новини подаються з різницею у кілька хвилин, проте часто ці новини написані як під копірку.
Новини передруковуються з одного сайту на інший без видимих змін навіть у назві:
В Краматорске за две недели от гриппа умерло 15 человек – УНІАН
У Краматорську за два тижні від грипу померло 15 осіб - LB.ua
Більшість контенту це передруки офіційних заяв, звітів, прес-релізів, повідомлень, чи записів із соціальних мереж. Власної інсайдерської інформації досить мало.
«Передусім така ситуація, на мою думку, пов’язана з обмеженістю людських ресурсів та гонитвою за оперативністю», - зазначає експертка ІМІ Олена Голуб.
Моніторинг проводився протягом січня місяця. Аналізувалось 11 новин підряд, що вийшли 18 січня починаючи з 12.00 на всіх досліджуваних ресурсах, окрім цього, досліджувалось по п’ять новин з двох суспільно-важливих тем: девальвація гривні та епідемія грипу.
Моніторинг проводився за підтримки Інтерньюз Нетворк.
Help us be even more cool!