Звіт з моніторингу джинси. Травень 2013 року
У травні 2013 року Інститут масової інформації провів моніторинг шести загальнонаціональних друкованих та чотирьох інтернeт-видань на предмет розміщення матеріалів з ознаками прихованого політичного та комерційного замовлення.
Експертами проаналізовано 545 матеріалів у друкованих виданнях та 84 матеріали в інтернет-виданнях, що вийшли у період з 20 до 26 травня 2013 р.
У травні рівень «джинси» збільшився до 10% як у друкованих так і в інтернет-виданнях. Ці показники для друкованих видань є найвищими у 2013 році. Переважають в кількості політичні замовні матеріали. У друкованих виданнях співвідношення політичних і комерційних замовних матеріали становить 72% до 28%, приблизно таке ж співвідношення і в інтернет- виданнях.
З графіку видно, що рівень джинси зростає за рахунок зростання матеріалів з ознаками політичного замовлення. Проаналізувавши тематику матеріалів, можна заявити про підготовку політиків та політичних сил до виборів у Києві, незважаючи на відсутність вирішення цього питання в законодавчому полі.
В інтернет- виданнях найактивніше піариться голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов
І опозиція, і провладна Партія регіонів в травні розміщували замовні матеріали в друкованих виданнях, причому як одна, так і інша сили висвітлювали свої мітинги.
Партія регіонів – антифашистський марш:
- В Киеве прошел антифашистский марш (КП 20.05.13)
- Грандиозное шествие в столице. (Сегодня 20.05.2013)
Опозиція акцію «Вставай Україна»:
- Лидеры оппозиционных партий Арсений Яценюк, Виталий Кличко, и Олег Тягныбок договорились идти на президентские выборы единым фронтом (Факти 21.05.13)
- Оппозиция выдвинет единого кандидата на президентские выборы (КП 20.05.13)
Комуністична партія піарилась на соціальних питаннях:
- Сельским учителям и врачам хотят повысить зарплаты (КП 20.05.13)
- Петр Симоненко: «Цель КПУ – спасти украинское образование». (Сегодня21.05.2013)
Що стосується друкованих видань, що розмістили найбільше замовних матеріалів - то лідери не змінились - це «Комсомольская правда в Украине» - 18% від загальної кількості матеріалів і газета «Факти» - 11%.
Експерти ІМІ зазначають, що серед друкованих видань, які моніторяться, практично не порушує рекламне законодавство журнал «Український тиждень»: у виданні у 2013 році не було виявлено жодного замовного матеріалу та практично відсутня неналежно маркована реклама.
Натомість, журнал «Кореспондент», в якому теж немає «джинси», вже другий місяць поспіль залишається лідером з розміщення неналежно маркованої реклами. Видання рекламу позначає буквою Р, або сірим фоном, що є порушенням Закону «Про рекламу», а також активно рекламує алкогольні вироби, чим також порушує вище згаданий Закон.
«По-перше, пунктом 5 ст. 9 ЗУ «Про рекламу» забороняється будь-яка прихована реклама, по друге – згідно до ст. 22 Закону України «Про рекламу» Реклама алкогольних напоїв, забороняється в усіх друкованих засобах масової інформації (крім спеціалізованих видань), - зазначив юрист ІМІ Максим Ратушний.
Що стосується «джинси» в інтернет–виданнях, то загальний показник порівняно з попереднім місяцем не змінився – на 4 веб-ресурсах виявлено 8 новин із ознаками замовності.
Однак відбувся перерозподіл всередині групи: до ЛІГИ, яка працює без «джинси» вже кілька місяців, у травні додався Обозреватель, де серед проаналізованих за тиждень новинних стрічок, не було зафіксовано жодного матеріалу з ознаками замовності.
Найбільше «джинси» на сайті УНІАН (5 із 8). Більшість таких новин – на користь голови КМДА Попова. Виявлена також комерційна «джинса» - новина, у якій рекламується нова послуга «Приватбанку».
Комерційне повідомлення від «Приватбанку» розмістив без належних позначок також сайт «Лівий берег». «Героями» ще 2-х «джинсових» повідомлень на цьому сайті стали голова КМДА Попов та міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова.
Неналежного маркування в інтернет-виданнях не виявлено.
Проект з моніторингу «джинси» та неналежного маркування проводить Інститут масової інформації у шести загальнонаціональних друкованих виданнях («Комсомольская правда в Украине», «Факты», «Корреспондент», «Коментарі», «Сегодня» і «Український тиждень» ) та чотирьох інтернет – виданнях (Лига, Обозреватель, УНІАН і Лівий берег). Проект реалізовується за підтримки Інтерньюз Нетворк.
Help us be even more cool!