Звіт з моніторингу джинси та неналежного маркування. Жовтень 2015 року
У жовтні передвиборча кампанія сягнула свого апогею, проте рівень джинси у онлайн-ЗМІ в порівнянні з попереднім місяцем практично не змінився. Протягом жовтня експерти ІМІ нарахували загалом 111 матеріалів з ознаками замовності впродовж періоду моніторингу. Для порівняння, у вересні таких матеріалів було 122, у серпні - 74. При цьому рівень джинси, спрямованої на передвиборчу кампанію, трішки зріс у порівнянні з минулим місяцем і склав 93 матеріали (у вересні 86).
Зі ЗМІ, які підлягали моніторингу, не було виявлено жодних матеріалів з ознаками замовлення на сайтах Укрінформу, Ліги та Українській правді.
Загалом, моніторингу підлягали 6 провідних загальноукраїнських онлайн-ЗМІ - (Обозреватель, LB.ua, Українська Правда, Укрінформ, Ліга, УНІАН).
ЗМІ, що розміщували джинсу
Найбільше замовних матеріалів, а саме 52, було виявлено на сайті Обозреватель. Даний сайт демонструє повний плюралізм у розміщенні матеріалів з ознаками замовності, присутні представники різних політичних сил.
На другому місці за кількістю матеріалів з ознаками замовності – сайт УНІАН, на якому було виявлено 49 джинсових матеріалів. Як писав ІМІ у попередньому аналітичному звіті, за вересень 2015 року, в редакційній політиці УНІАНу простежуються ознаки безпосереднього впливу власника видання, на чию користь розміщуються матеріали. Передовсім, на УНІАНі розміщувалися матеріали на користь УКРОПу та кандидата у мери Києва від цієї політсили Геннадія Корбана (10 матеріалів). Крім того, у жовтні експерти ІМІ зафіксували досить чисельні матеріали на користь партії «Відродження», створення якої також пов’язують із Коломойським.
10 джинсових матеріалів було виявлено на сайті LB.ua, більшість із них стосувалася голови Дніпропетровської ОДА Валентина Резніченка.
Аналіз партійної передвиборчої кампанії на загальноукраїнських веб-сайтах
Серед політичних партій, у жовтні найбільше замовних матеріалів було розміщено на користь партії «Відродження»: загалом 35% від усієї партійної джинси, розміщеної в інтернет-ЗМІ.
Головними меседжами, які використовувала партія у замовних матеріалах, був нібито тиск на партію та її кандидатів зі сторони діючої влади. Така тактика є, очевидно, спрямованою на формування образу опозиційної до влади партії, при тому такої, що за свою опозиційність зазнає переслідувань. Наприклад, експерти ІМІ зафіксували наступні матеріали на дану тематику:
- "Відродження" закликає послів демократичних країн відреагувати на тиск на партію (УНІАН)
- У "Відродженні" заявляють, що обласна ТВК Одещини намагається не допустити до участі у виборах кандидатів партії (УНІАН)
- Виборча комісія в Дніпропетровську ігнорує рішення суду про реєстрацію "Відродження" - заява партії (УНІАН)
- Партия "Відродження" подала в суд из-за массовых отказов в регистрации на выборы (Обозреватель)
- Если "Відродження" в Днепропетровске не зарегистрируют, выборы будут сорваны – Олейник (Обозреватель)
Подібну тактику використовувала і партія УКРОП, на користь якої у жовтні було розміщено 30% матеріалів від усієї партійної джинси.
- У Києві двічі напали на агітаторів УКРОПу, у партії не виключають політичної вмотивованості (УНІАН)
- Днепропетровский горизбирком готовится фальсифицировать итоги выборов, – нардеп (УКРОП)(Обозреватель)
Ще одним посилом передвиборчої кампанії УКРОПу була критика влади.
В партії "УКРОП" розкритикували досягнуті в Парижі домовленості "нормандської четвірки" (УНІАН)
20% джинси у жовтні було розміщено на користь нової політсили «Наш край», котра вирішила до власної агітації долучити «незалежного» експерта і колишнього політтехнолога Петра Симоненка та Юлії Тимошенко Андрія Золотарьова.
Політсили намагались також використовувати коментарі відомих осіб у джинсі, очевидно, щоб надати їй ваги і в певній мірі легалізувати. Для нових політоб’єднань це особливо актуально. «Наш край» також виставляв себе переслідуваним:
- "Наш край" отстоял право участвовать в выборах на Волыни, в Житомирской и Львовской обл. (Обозреватель)
- "Наш край" отстоял право Сальдо баллотироваться на пост мэра Херсона (Обозреватель)
На користь «Опозиційного блоку» було розміщено всього 6% джинси. У вересні ця політична сила дещо активніше проводила свою передвиборчу кампанію (10% від загальної кількості партійної передвиборчої джинси). На думку експертів ІМІ, однією з причин може бути перекидання основних фондів на піар кандидатів у мери. Так, за даними ІМІ, у дніпропетровських ЗМІ за період передвиборчої кампанії на користь Олександра Вілкула було розміщено більше 150 матеріалів, і це лише в двох онлайн та двох друкованих виданнях, тобто рівень замовних матеріалів був колосальним, як для місцевих виборів.
Аналіз джинси під час передвиборчої кампанії на пост мера Києва у жовтні
У жовтні, серед кандидатів на посаду міського голови столиці, найбільше матеріалів з ознаками замовлення було розміщено на користь діючого мера Віталія Кличка: 57% від загальної кількості замовних матеріалів, що стосувались виборів мера Києва. На другому місці опинився кандидат від партії УКРОП Генадій Корбан - 28% від загальної кількості замовних матеріалів, що стосувались виборів мера Києва.
Матеріали з ознаками замовності від Кличка здебільшого стосувалися ремонтування та допомоги потенційно вразливим групам населення (пенсіонерам, дітям).
- Кличко обіцяє встановити погодні регулятори опалення у 50 будинках Києва (УНІАН)
- У Кличка спільно з американцями створили умови для навчання дітей з особливими потребами в школі №168 на Оболоні (УНІАН)
- У Кличко снова выделили материальную помощь пенсионерам и ветеранам Киева (Обозреватель)
У свою чергу, Корбан планував змінювати неефективну, на його погляд, структуру влади в КМДА, і в деяких публікаціях уже бачив себе новообраним мером:
- Геннадій Корбан: Чиновники повинні "ходити" за ветеранами АТО, а не навпаки (УНІАН)
- Корбан выступает за ликвидацию департаментов КГГА (Обозреватель)
- Корбан-мэр пообещал ликвидировать КГГА (Обозреватель)
Нагадаємо, що однопартієць Геннадія Корбана Борис Філатов, який балотувався на посаду мера Дніпропетровська, за даними нашого моніторингу став лідером з розміщення матеріалів з ознаками замовлення у Дніпропетровських друкованих та онлайн-виданнях. На його користь за час передвиборчої кампанії було розміщено близько 200 таких матеріалів (моніторились два місцевих друковані та два місцевих онлайн-видання протягом двох місяців).
Відгуки такої безпрецедентної за обсягами кампанії є і в загальнонаціональних ЗМІ.
Політична джинса, що не спрямована на місцеві вибори 2015 року
Також експертами ІМІ було зафіксовано на загальноукраїнських веб-сайтах ряд матеріалів з ознаками замовності від політичної фігури, яка не брала участі у цих виборах. Це матеріали на користь голови Дніпропетровської ОДА Валентина Резніченка.
- Глава Днепропетровской ОГА пообещал социальный лифт желающим менять систему (LB.ua)
- У Дніпропетровській області заплановано запуск ще 60 електронних послуг (LB.ua)
Дані матеріали з ознаками замовності були спрямовані передусім на позиціонування героя матеріалів як незалежного та успішного управлінця, діяльність якого спрямована на громаду, а не на політичні ігри, які вже встигли набриднути суспільству. Це особливо актуально у час зміни влади та регіональних еліт за результатами виборів. Хоча, насамперед, це виглядає «заграванням» із громадськістю та політичними елітами.
На думку медіа-експертки ІМІ Олени Голуб, така кількість замовних матеріалів обумовлена перш за все відсутністю в правовому полі можливості покарання, як для партій, що розміщують таку недобросовісну рекламу, так і для ЗМІ, в яких розміщується такий тип агітації.
«Засилля таких матеріалів не дає можливості суспільству зробити свідомий та осмислений вибір. Наразі ІМІ бачить три напрямки боротьби з цим явищем. Це передусім саморегуляція у журналістській спільноті, яка працює у цивілізованих країнах і є засобом подолання не лише джинси, але й підвищення журналістських та етичних стандартів у роботі журналістів. Ще одним чинником, який може вплинути на зменшення матеріалів з ознаками замовлення, є підвищення медіаграмотності суспільства, щоб такі матеріали якомога менше впливали на вибір. І, безумовно, це робота в правовому полі», вважає медіа-експертка.
Моніторинг проводиться за підтримки Інтерньюз Нетворк в рамках програми «У-медіа».
ІМІ
Help us be even more cool!