ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Західні наративи. Що з іноземних медіа потрапляє в інфопростір України

31.05.2024, 17:45
Дмитро Баркар
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

Українські медіа активно користуються інформацією, яку публікують відомі західні ресурси. Однією з причин такої ситуації є звичка українських високопосадовців давати саме західним медіа цікаву фактажну інформацію, тоді як усередині країни їхня комунікація може бути більш формальною і однобічною. В результаті ми маємо ситуацію, коли західні медіа досить відчутно впливають на формування громадської думки в Україні, сприйняття українцями подій війни. Вони також дають зухваліші оцінки як діям Сил оборони, рішенням українського військового та політичного керівництва, так і діям очільників західних держав – наших партнерів. Завдяки їм ми краще розуміємо значення та ефективність допомоги з боку США, Європейського Союзу, НАТО та колективного Заходу загалом. 

Із західних джерел в інформаційний простір України нині надходить кілька основних меседжів, переважна більшість яких так чи інакше дотичні до теми розв’язаної Росією війни. Про це свідчить дослідження Інституту масової інформації, яке охопило 22 популярних онлайн-медіа України*. 

Один з головних наративів, який ми бачимо в західних медіа, – це залежність захисту України від зовнішньої економічної та військової допомоги. Найчастіше це підкреслюється в публікаціях з посиланнями на The Wall Street Journal, Bloomberg, та The Washington Post. 

На провідній ролі США в наданні військової та політичної підтримки Україні наголошують найчастіше публікації, що базуються на матеріалах Politico, The New York Times та The Wall Street Journal. У них часто йдеться про обсяги постачання зброї, а також про критичну роль США у формуванні міжнародної політики. Крім того, Politico та The Guardian відверто критикують лідерів країн ЄС за нерішучість у підтримці України, акцентуючи на затримуванні в постачанні зброї та недостатніх економічних санкціях проти Росії. 

Натомість Der Spiegel висвітлює критичні моменти в стратегії оборони України, пов'язані з обмеженими обсягами допомоги з боку Європи. Отже, значення Європи змальовується як другорядне, що може посилювати критичні настрої серед українців щодо допомоги з боку інших країн та навіть розчарування в європейських союзниках.

Про нові загрози з боку Росії, новий перебіг подій на фронті найчастіше йдеться в матеріалах, що посилаються на The New York Times, CNN та The Washington Post. Окрім того, NYT повідомляє цікаву інформацію про дебати щодо ударів по Росії, CNN висвітлює критичні зауваження щодо підготовки України до захисту, а WP акцентує на жорстокості війни та переповідає песимістичні прогнози експертів. 

Найбільший внесок у створення позитивного образу міжнародної підтримки України роблять матеріали Reuters, The Guardian, Financial Times, що їх цитують українські медіа. Цікаво, що в публікаціях з посиланням на FT, у порівнянні з іншими західними медіа, найчастіше зустрічаються оптимістичні оцінки потенціалу українських Сил оборони та підтримки з боку Заходу.

Такі меседжі, зміцнюючи віру в здатність міжнародної спільноти допомогти в боротьбі проти агресора, звісно, сприяють підтримці морального стану українців. Проте надмірний акцент на позитивних аспектах може призводити до недооцінювання реальних проблем і викликів, з якими стикається Україна.

Reuters

Reuters є чи не найчастіше цитованим українськими медіа серед інших західних ресурсів. Ця міжнародна агенція, базована у Великій Британії, постачає в інформаційний простір переважно оперативну, нерідко ексклюзивну інформацію. Тому стрічки новин українських онлайн-видань регулярно поповнюються публікаціями з посиланням на це видання. У досліджений період найчастіше цитованим стало інтерв’ю Президента України Володимира Зеленського, яке він дав Reuters. 

Скриншот ІМІ із сайту Кореспондент

Очікувано, що переважна більшість таких новин стосувалася висловлювань Зеленського на тему війни, військової допомоги країн Заходу, її важливості й водночас недостатньої активності, а також пророкувань щодо майбутнього Росії.

  • “П'ять років влади. Інтерв'ю Зеленського на річницю” (Kореспондент.net)
  • “Наступ РФ, запізніла допомога Заходу та заборона бити по Росії: головне з інтерв’ю Зеленського” (ТСН)
  • “Зеленський: Нам потрібно 120 літаків F-16” (Громадське)
  • “Рішення Заходу щодо військової допомоги Україні дуже повільні – Зеленський” (Gazeta.ua)
  • “Чому в одному випадку можна, а в іншому ні?” Зеленський висловився про здатність НАТО збивати російські ракети над Україною і згадав Ізраїль” (Obozrevatel
  • “Зеленський пояснив, як Росію почнуть залучати до переговорів” (Українська правда)
  • “Путіна з Кремля “винесуть тільки вперед ногами” – Зеленський” (NV)

Майже такий, як і інтерв’ю Зеленського, попит мали серед українських медіа матеріали Reuters, що висвітлюють тему ухвалення рішень країнами G7 щодо використання російських заморожених активів.

  • “Міністри G7 зберуться для пошуку рішення щодо використання заморожених активів РФ для допомоги Україні – Reuters” (Суспільне)
  • “ЗМІ: G7 підтримає план ЄС щодо використання заморожених активів Росії Reuters” (Українська правда)
  • “Німеччина готова використовувати доходи від активів РФ для допомоги Україні у війні – Reuters” (NV)
  • “США переконуватимуть G7 передати Україні прибутки від заморожених активів РФ – Reuters” (Укрінформ)

Отже, Reuters є одним з основних західних ресурсів, що допомагають українським редакціям оперативно інформувати аудиторію про міжнародні події. Зокрема, ті, що безпосередньо стосуються України. На жаль, вже традиційно завдяки закордонному медіа (в цьому разі Reuters) українці змогли дізнатися про позицію Володимира Зеленського докладніше та менш формально, ніж у його щоденних відеозверненнях. Тому наразі ця агенція видається основним джерелом інформації для українських медіа про те, що Захід тримає Україну у фокусі своєї уваги.

Politico

Politico є одним з лідерів за кількістю матеріалів, повністю або частково передрукованих українськими медіа. Переважно це політична аналітика та новини, дотичні до теми війни в Україні. В цьому переліку також новини з посиланням на інтерв’ю очільника Офісу Президента України Андрія Єрмака, в якому той, вочевидь, надсилав меседжі західній аудиторії. Втім, вони потрапили й до українських читачів.

  • “Попри втому, українці не підуть на компроміс із Путіним, – Єрмак в інтерв'ю Politico” (УНІАН)
  • “Масштабні російські удари є частиною підготовки до наступу”. Єрмак назвав Харків ймовірною ціллю РФ” (NV)

Також Politico і, своєю чергою, українські редакції, що готують публікації, базовані на матеріалах американського видання, не обходять увагою і зовнішньополітичні активності Президента України Володимира Зеленського.

  • “Зеленський планує візит до Франції: проситиме НАТО збивати російські ракети над Україною − Politico” (Українська правда)

Втім, більшість матеріалів українських онлайн-медіа з посиланням на Politico присвячено темі допомоги Україні з боку США зброєю, її обсягам, темпам та обмеженням щодо застосування. 

Скриншот ІМІ із сайту Еспресо

Серед таких матеріалів присутні й ті, що критикують політику Білого дому.

  • “Київ просить у США дрони MQ-9 Reaper, але Вашингтон вагається: боїться, що РФ зіб'є – Politico” (Liga.net
  • “Politico: США оголосять про $400 млн військової допомоги Україні” (Суспільне
  • “Україна тисне на Байдена скасувати заборону на удари американською зброєю по території РФ” (Новинарня
  • “Politico: республіканці звинуватили Білий дім у відправленні зброї Кенії замість України” (Суспільне
  • “Байден зменшить увагу до війни в Україні у передвиборчий період, – Politicо” (Еспресо)

Водночас у матеріалах українських медіа, що посилаються на Politico, критика є найпоширенішим приводом загадок про ЄС чи окремі його країни.

  • “Ініціатива Німеччини щодо ППО для України провалюється – Politico” (ZN.UA
  • “Угорщина блокуватиме нові санкції ЄС проти російського газу – Politico” (Суспільне
  • “Politico: У ЄС хочуть почати переговори про членство України в червні” (Бабель

Крім того, з американського видання до українських потрапила інформація про економіку Росії.

  • “Російську нафту маскують під турецьку і експортують у ЄС, приносячи Москві мільярдні доходи, ‒ Politico” (LB.ua)
  • “У Росії виникли проблеми з бензином через атаки українських безпілотників – Politico” (Укрінформ

Тож Politico є важливим джерелом інформації для українських медіа, особливо в контексті міжнародної політики та дипломатичних відносин. Використання матеріалів цього видання допомагає деталізувати для аудиторії важливі політичні події та економічні аспекти війни Росії проти України, а також додавати ваги меседжу про активну роль України в міжнародних відносинах. Водночас публікації українських медіа, що базуються на матеріалах Politico, зміцнюють наратив про провідну роль США і другорядну – Європи.

The Wall Street Journal

Українські медіа часто використовують матеріали The Wall Street Journal для висвітлення аспектів російсько-української війни з погляду міжнародної політики. 

Скриншот ІМІ із сайту Ліга

Такі матеріали найчастіше стосуються допомоги Україні з боку США та розв'язання питання про зняття обмежень, накладених на використання українською армією американської зброї.

  • “Україна зверталася до США щодо скасування заборони бити по РФ американською зброєю, – WSJ” (РБК-Україна)
  • “Україна просить США допомогти у завданні ударів по території Росії – WSJ” (Liga.net)
  • “WSJ: Україна просить США допомогти у завданні ударів по території Росії” (Суспільне)

Окремі матеріали з посиланням на The Wall Street Journal підкреслюють критичну залежність України від міжнародної допомоги та нездатність захиститися самотужки.

  • “Україна почала збивати російські ракети набагато гірше, ніж раніше. У квітні знищено менше ніж третину ракет, запущених РФ – WSJ” (Гордон)
  • “Американський експерт перерахував, що потрібно Україні для перемоги над РФ” (УНІАН

Передруковані українськими виданнями аналітичні матеріали The Wall Street Journal щодо політики США, що пропонують візію на майбутнє, також зосереджені на питанні захисту України від російської агресії і наголошують на провідній ролі США в його розв'язанні.

  • “Нездатність США вжити рішучих дій проти Китаю відкриє шлях до перемоги Росії в Україні – WSJ” (ZN.UA
  • “Трамп навряд чи відмовиться від підтримки України та може піти на “ескалацію”, – WSJ” (24 канал

Отже, матеріали The Wall Street Journal, цитовані українськими медіа, навіть якщо вони говорять про слабкі місця стратегії США щодо України, утверджують думку про незамінність допомоги США в спротиві агресії Росії. Водночас вони демонструють важливість питання приборкання Росії для американської політики. 

The New York Times 

The New York Times часто стає джерелом інформації для українських медіа. З американського видання в інфопростір України потрапляє інформація про міжнародну політику та аналіз подій, пов’язаних з війною в Україні, зокрема щодо західної військової допомоги.

  • “NYT пише, що деякі країни НАТО обговорюють відправлення військових інструкторів в Україну” (Українська правда)
  • “Україна вже отримала перші партії зброї з нового пакета від США – NYT” (Liga.net)
  • “Нові системи Patriot надійдуть в Україну не раніше кінця червня – NYT” (Liga.net)
Скриншот ІМІ із сайту Громадське

У досліджений період українські онлайн-медіа надали значну увагу інформації в The New York Times про дебати щодо дозволу на удари по Росії.

  • “Блінкен після візиту до Києва просить дозволити Україні бити американською зброєю по Росії – NYT” (Громадське)
  • “NYT: Держдеп США пропонує адміністрації Байдена дозволити Україні бити американською зброєю по рф” (Бабель)
  • “NYT розповіла про дебати в Білому домі щодо дозволу Україні бити зброєю США по цілях на території РФ” (ZN.UA)

Також з The New York Times українські видання дізнаються про окремі деталі ситуації на фронті.

  • “NYT: Україна перемагає у ракетно-безпілотниковій війні, російська ППО у стані хаосу” (УНІАН)
  • “Росія може відкрити новий фронт: NYT оцінило ситуацію в прикордонних областях” (ТСН)

Крім того, американське видання стало для українських джерелом нової інформації про ядерну загрозу з боку Росії в співробітництві з Білоруссю.

  • “У Білорусі розбудовують військову базу. Росія може зберігати там ядерну зброю – фото NYT” (Liga.net)

Матеріали українських медіа, що посилаються на The New York Times, деталізують процес надання міжнародної підтримки, її ролі в обороні України, ситуації в зоні бойових дій, а також повідомляють про нові загрози. У такий спосіб розширюють спектр інформації, чим сприяють підвищенню рівня поінформованості аудиторії. Крім того, окремі матеріали утверджують меседж про потребу посилення обороноздатності України.

Bloomberg

Одним з популярних джерел, чиї матеріали використовують українські медіа для аналізу і висвітлення міжнародних економічних відносин та військової допомоги, є Bloomberg.

Скриншот ІМІ із сайту Суспільне

Значна частина матеріалів з посиланням на цей американський ресурс стосується питання підтримки України в протистоянні російській агресії.

  • “Американський експерт перерахував, що потрібно Україні для перемоги над РФ” (УНІАН
  • “США розглядають можливість відправки Україні ще однієї батареї Patriot – Bloomberg” (Слово і Діло
  • “G7 розглядає можливість надання Україні пакета допомоги на $50 млрд – Bloomberg” (Liga.net
  • “Bloomberg: Румунія розгляне відправлення в Україну однієї системи Patriot” (Суспільне)

Водночас частина матеріалів українських онлайн-видань, що базуються на матеріалах Bloomberg, присвячені економічній тематиці: допомозі Україні та наслідкам агресії Росії для неї самої.

  • “Bloomberg: Німеччина готова підтримати план США щодо використання заморожених активів РФ для України” (Новинарня)
  • “Вирішальний крок. Німеччина погодилася використовувати заморожені активи Росії на користь України – Bloomberg” (Obozrevatel)
  • “Україна вивела з ладу майже 14% нафтопереробних потужностей РФ, – Bloomberg” (УНІАН

Також публікації з посиланням на Bloomberg повідомляють про дії самої Росії та ситуацію в цій країні.

  • “Російські диверсії, шпигунство і залякування поширюються в Європі – Bloomberg” (ZN.UA
  • “Росіяни змирилися з війною Путіна в Україні, – Bloomberg” (УНІАН)

Bloomberg для українського інформаційного простору є джерелом переважно меседжів, що підкреслюють важливість економічної складової війни. Тож і щодо західної допомоги Україні робиться наголос на економіці та на захисті, зокрема, повітряного простору. Така інформація в багатьох випадках супроводжується аналізом, що дає аудиторії можливість отримати глибше розуміння.

The Washington Post

The Washington Post є одним з видань, аналітику та новини якого нерідко передруковують українські медіа. 

Скриншот ІМІ із сайту УНІАН

Більшість публікацій з посиланням на цей американський ресурс, що сконцентровані на темі агресії Росії проти України й розглядають її під різними кутами, містять помітну частку песимізму і наголошують на жорстокості війни.

  • “Щоденний пошук сенсу життя”: у WP назвали, скільки бійців ЗСУ осліпли на полі бою” (УНІАН
  • “Росія наближається до Харкова, ситуація жахливіша, ніж повинна була бути, – WP” (УНІАН)
  • “Україна не зможе відновити зруйновані електростанції за літо, зима буде важкою, – WP” (УНІАН)

Щодо американської політики стосовно України The Washington Post також може бути різко критичним, принаймні в тих публікаціях, на які посилаються українські онлайн-видання.

  • “Тест провалено: Кеннеді-молодший звинуватив США у війні РФ проти України, – WP” (Фокус)

Зрештою, видається, що українські медіа, використовуючи матеріали The Washington Post, здебільшого розповідають про військові та політичні ризики для України. Водночас такі публікації вчергове підкреслюють залежність українців від американської допомоги. Разом з тим переважна більшість меседжів матеріалів The Washington Post, що потрапляють до інформаційного поля України, акцентують на несправедливості російської агресії.

CNN

Серед західних медіа, на які посилаються українські, одним з популярних є CNN, що слугує джерелом як новин, так і аналітики. У досліджений період більшість матеріалів цього американського ресурсу, на які звернули увагу українські редакції, стосувалися ситуації на Харківщині. 

Скриншот ІМІ із сайту NV

Тут CNN не уникає критичних зауважень щодо підготовки України до захисту на цьому напрямку та не надто оптимістичних прогнозів.

  • “Ставки тут величезні”. У Харківській області через наступ РФ усе палає, укріплення не були підготовлені – CNN” (NV)
  • “Обстріли не припиняються”. CNN розповів про ситуацію у Вовчанську та евакуацію місцевих жителів” (NV)
  • “Атака на Харківщину розкрила слабкі місця України, можливі дуже важкі рішення, – CNN” (УНІАН)

Крім того, українські видання скористалися матеріалами CNN, щоб розповісти своїй аудиторії про можливі наміри Росії та ситуацію в цій країні, що склалася на тлі нападу на Україну.

  • “Росія намагається дискредитувати Зеленського: у CNN назвали теми, які “розкачує” ворог” (24 канал)
  • “Росія посилить атаки: у CNN насторожили прогнозом на найближчий час” (УНІАН)
  • “Росія повинна програти у війні заради самої себе – CNN” (ZN,UA

Наразі для українських медіа CNN є джерелом інформації, що деталізує перебіг бойових дій, а також критичних зауважень Заходу щодо України та її влади. Водночас цей американський ресурс дозволяє поінформувати українську аудиторію про нові небезпеки з боку Росії, а також розвіювати кремлівські наративи про міцність країни-агресорки та стабільність її внутрішнього економічно-політичного стану.

Financial Times

Матеріали Financial Times для українських медіа є джерелом щодо висвітлення широкого кола ключових подій, пов'язаних з війною Росії проти України, її економічної складової та впливу на світову політику.

Скриншот ІМІ із сайту ZN

У публікаціях з посиланням на це видання можна побачити як критичні оцінки західної політики щодо України, так і оптимістичні оцінки потенціалу українських Сил оборони. Матеріали водночас підкреслюють зацікавленість влади США в допомозі Україні та нарікають на нерішучість у реалізації політики Заходу.

  • “Травневому вторгненню РФ у Харківську область можна було б запобігти, якби ЗСУ могли завдати превентивного удару – FT” (NV)
  • “Україна підірвала зусилля Росії в Чорному морі – FT” (ZN,UA)
  • “Білий дім заявив, що Україна планує новий контрнаступ у 2025 році після отримання військової допомоги США, – FT” (Еспресо)
  • “Як українські заводи вирішують проблему нестачі робочих рук під час війни – FT” (ТСН)
  • “Сі Цзіньпін у Європі: у FT розкрили очікування від візиту щодо питання війни в Україні” (УНІАН)
  • “Війна Росії проти України – рятувальний круг для КНДР: FT пояснило, як це працює” (УНІАН)

Загалом матеріали в українських виданнях з посиланнями на Financial Times часто пропонують аналіз економічних і військових аспектів західної допомоги, що дозволяє аудиторії розглядати ситуацію під різними кутами. Водночас такі публікації утверджують образ Заходу, зокрема США, як безальтернативних союзників України та переконують у важливості міжнародної підтримки в протистоянні Росії. 

The Guardian

Матеріали українських медіа, що посилаються на The Guardian, найчастіше розповідають про міжнародну підтримку України, насамперед з боку Великої Британії. 

Скриншот ІМІ із сайту Еспресо

Такі публікації сприяють змалюванню позитивного образу західних партнерів. Утім, водночас українські онлайн-видання не пропустили й критичних матеріалів щодо міжнародної підтримки України, зокрема дій та рішень НАТО. Іноді матеріали з посиланням на The Guardian попереджають про загрози для України, але повідомлення від британської розвідки здебільшого не говорять, чи могла Україна ефективно використати цю інформацію.

  • В Україну прибула колона автівок, переданих Лондоном у рамках програми утилізації” (Еспресо)
  • Неспроможність НАТО врятувати Україну викликає питання: для чого взагалі існує Альянс? – The Guardian” (ZN,UA)
  • Із Харкова хочуть зробити місто-привид: розвідка Британії попереджала Україну про наступ” (Фокус)

Отже, з видання The Guardian до українського інформаційного простору потрапляють як наративи, що можуть зміцнювати віру аудиторії в міжнародну підтримку, так і критика її західних партнерів. Тому видається, що це британське видання як джерело дозволяє розглядати з різних боків і відносно об’єктивно оцінювати політику Заходу щодо України.

Sky News

Українські онлайн-медіа використовують як джерело також матеріали Sky News, зокрема для висвітлення військових дій та підготовки до них.

Скриншот ІМІ із сайту Слово і Діло

В інших публікаціях з посиланням на цей ресурс ідеться про вплив на ситуацію на фронті темпів західної допомоги. Щодо останнього, то в досліджений період поширювалися критичні оцінки темпів західної допомоги.

  • ЗСУ таємно перекинули бригади під Харків перед російським наступом – Sky News” (Слово і Діло)
  • У Зеленського був секретний план, як зупинити наступ РФ на Харків, – Sky News” (Фокус)  
  • Затримка допомоги дала Путіну перерву” для наступу на Харків, – міністр оборони Британії” (УНІАН)

Загалом Sky News як джерело дає можливість українським медіа дещо деталізувати висвітлення ситуації. Публікації про таємне переміщення військ не підкреслюють рішучість українських військ у захисті своїх територій, але все ж не пояснюють, наскільки ефективними можуть бути описані маневри. Матеріали про вплив затримувань у постачанні міжнародної допомоги підкреслюють критичну залежність України від міжнародної допомоги.

Der Spiegel

Українські медіа час від часу звертаються до матеріалів Der Spiegel для аналізу ситуації в Україні.  

Скриншот ІМІ із сайту РБК-Україна

У досліджений період у публікаціях з посиланням на це німецьке видання йшлося про візит глави МЗС Німеччини до Києва, що демонструє міжнародну підтримку. Водночас в українських медіа набув поширення матеріал Der Spiegel про проблемні моменти та недоліки стратегії оборони Харкова.

  • До Києва прибула голова МЗС Німеччини Бербок” (РБК-Україна)
  • Чому Україна не змогла зупинити наступ РФ на Харків: Spiegel назвав три причини” (ТСН)

Тож із популярного німецького видання до українських медіа, крім формальних запевнень у підтримці України, потрапили й предметніші критичні зауваження щодо її оборони, внутрішньої політики й, відповідно, військового та політичного керівництва. 

Le Monde

Іноді українські медіа у своїх матеріалах посилаються на Le Monde. Час від часу з цього французького видання до інформаційного простору України потрапляє інформація про міжнародні події, що пов’язані з війною, розв’язаною Росією. Водночас більшість публікацій Le Monde, які повністю або частково передрукували українські ресурси, претендують на аналітику щодо спроможностей ЗСУ та залежності від західної допомоги. 

Скриншот ІМІ із сайту Новини Live

Втім, цю аналітику навряд чи можна вважати глибокою та досить достовірною.

  • “Українські військові заявили, що втомилися чекати західну зброю, – Le Monde” (Новини.Live)
  • “Україна, ймовірно, отримала дозвіл від США на використання американської зброї по території РФ – ЗМІ” (NV)
  • “Le Monde: Сі підтримує глобальне олімпійське перемир'я після пропозиції Макрона” (Суспільне)

Зрештою, Le Monde не видається особливо цінним джерелом для українських медіа, що могло б істотно впливати на рівень інформованості аудиторії чи формування стійких наративів в інформаційному просторі України.

*Були досліджені матеріали, що посилаються на іноземні медіа The Guardian, Der Spiegel, Sky News, CNN, Financial Times, Le Monde, The Washington Post, The Wall Street Journal, Politico, New York Times, Bloomberg, Reuters і були опубліковані в період з 1 по 23 травня 2024 року на сайтах “РБК-Україна”, Liga.net, “Слово і Діло”, “24 канал”, Gazeta.ua, “Фокус”, ZN.UA, LB.ua, “Новинарня”, “Бабель”, “Еспресо”, “Суспільне”, “Гордон”, ТСН, “Громадське”, Obozrevatel, NV, “Українська правда”, УНІАН, “Кореспондент.net”, “Новини.Live”, “Укрінформ”.

***

Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!