ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Яку роль в атаках на ТЦК відіграли анонімні телеграм-канали та медіа

14.02.2025, 11:49
Дмитро Баркар
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

На тлі фізичних атак проти ТЦК інформаційним простором України прокотилася хвиля негативу. Меседжі, спрямовані на розкол між українцями – військовими та цивільними, були поширені як телеграм-каналами з переліку 10 найпопулярніших, так і деякими онлайн-медіа. Частина шкідливого контенту видається створеною усвідомлено.

Хто з гравців українського інфопростору вписався в контекст російської пропаганди – у детальному огляді* Інституту масової інформації.

Росіяни посилили медійну кампанію, спрямовану на підрив мобілізації в Україні. Про це заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко. Водночас він запевнив, що операції проти військових, а також з підривами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки в Україні курують російські ГРУ та ФСБ.

Допис такого змісту в себе в телеграм-каналі Коваленко розмістив після того, як відбулася низка подій. У перші дні лютого сталися вибухи в будівлі Рівненського обласного ТЦК та біля будівлі районного ТЦК у Павлограді Дніпропетровської області. Крім того, 1 лютого 2025 року в місті Пирятин Полтавської області невідомий з рушниці застрелив військовослужбовця ТЦК. 

Наразі можливий нападник уже деанонімізований та затриманий. Разом з тим не було повідомлень, що його підозрюють у співпраці з росіянами. Тобто це вбивство, так видається, не є однією з фізичних атак ворожих спецслужб проти українських військових. Водночас невиважене, подекуди просто нерозумне висвітлення трагічної події та реакцій на неї посилило контекст російської інформаційної атаки, про яку говорив керівник ЦПД РНБО.

Скриншот ІМІ з Facebook Національної поліції України

5 лютого цього року стався ще один вибух біля будівлі територіального центру комплектування. Тепер у Кам'янці-Подільському на Хмельниччині. За низкою вибухів біля ТЦК стоять російські спецслужби, заявляє очільник Національної поліції України Іван Виговський. Тож неякісний контент на цю тему ще краще вписався в підривну кампанію росіян.

На тлі фізичних атак проти ТЦК негатив щодо військовослужбовців значно примножило поширення недостовірної інформації. Крім того, неякісний, а подекуди просто шкідливий контент виник через спроби маніпулювати емоціями аудиторії: створювати клікбейт, хайпувати й залякувати. До цього переліку належать і випадки перекручування сенсів та виривання цитат з контексту. Довершують картину просто бездумні неграмотні формулювання. 

У кращому разі нагнітання негативу навколо тем ТЦК, мобілізації та військових стало наслідком непрофесійних дій та помилок. Гірше, коли виникає відчуття, що наративи російської пропаганди розносять свідомо. Адже окремі дописи видаються такими, що не лише підривають мобілізацію. Вони також можуть провокувати агресію, розділяти суспільство, розбурхувати ненависть і протистояння між цивільними та військовими українцями. 

У такій ситуації доречною була б більш вивірена державна комунікація. Бо не всі висловлювання військових та посадовців посприяли тому, щоб зняти напругу в інформаційному просторі.

Telegram

Насамперед зневірити українців росіянам допомогли анонімні канали в Telegram. Так, телеграм-канал “Реальний Київ | Украина” видав псевдожурналістський доробок у вигляді нібито опитування перехожих стосовно “терактів щодо військовослужбовців ТЦК” та “з якою ціллю це здійснюється?”. 

Частина людей на відео висловлює припущення, що за подіями стоїть Росія. Інші ж розмірковують на тему того, що військовослужбовці ТЦК “самі винні”, бо нібито провокують агресію проти себе. Тому обидва варіанти в цьому доробку видаються рівнозначними версіями, а українські військові тут ставляться в один ряд з ворогом.

Скриншот ІМІ з Telegram Реальний Київ

Телеграм-канали “Україна Сейчас | УС: новини, політика” та “Україна Online: Новини | Політика” примудрилися навіть повідомлення про небезпечний спам від російських спецслужб подати як антимобілізаційний заклик. 

  • “Спали ТЦК і збережи своє життя”: в Україні спостерігається активне надходження масових смс-розсилок з росії”, – пише перший.
  • “Спали ТЦК і врятуй собі життя”: українцям масово сьогодні приходять СМС-розсилки з рф”, – додає другий.

Наголос саме на тому шкідливому меседжі, що й поширювався згаданим спам-розсиланням, – це настільки маніпулятивний спосіб привернути увагу, що викликає питання до намірів адмінів цих телеграм-каналів: чи не мали вони на меті залишити в пам’яті читача саме слова “спали ТЦК”? 

Телеграм-канали “Труха Україна”, “Телеграмна служба новин – Україна” та “Всевидящее ОКО: Україна | Новини” поширили скриншоти дописів з акаунтів у Facebook, проілюстровані скриншотами з “Борис Дончанин” та “Борис Овчаров”, у якому дописувач погрожує стріляти по “ухилянтському бидлу” і вимагає надати право військовослужбовцям ТЦК “застосовувати табельну зброю без попередження”, зокрема “в разі неповаги”, та заявляє, що “другий фронт відкрито”. Саме на останній фразі робить наголос “Труха” в  коментарях до скриншоту. 

  • “Другий фронт відкрито. ТЦК треба дозволити застосовувати зброю без попередження, – військовослужбовець “Дончанин” відреагував на вбивство у Пирятині”, – пише “Труха”.

“Телеграмна служба новин” та “Всевидящее ОКО” словами загралися не так сильно, але також роблять наголос на ідеї, щоб військові стріляли по цивільних без попередження.

  • “ТЦК повинні мати право застосовувати зброю без попередження у разі неповаги та загрози, – військовий Борис “Дончанин” після ситуації у Полтавській області”, – йдеться в дописі одного телеграм-каналу.
  • “Вимагаю негайно озброїти всі патрулі ТЦК бойовою зброєю та в разі конфліктів або неповаги до працівників ТЦК відкривати вогонь без попередження, – військовий з позивним “Дончанин”, – цитує пост у фейсбуці другий телеграм-канал.

Щоправда, “Телеграмна служба новин” додає до свого допису уточнення:

“Раніше він пропонував запустити в Тису крокодилів та заборонити TikTok через скарги українських військових на погане забезпечення”, – нагадують тут оригінальні ідеї користувача під іменем Борис Овчаров.

Скриншот ІМІ з Telegram Труха Україна

Неоковирні цитати, що перетворюють контент на шкідливий або принаймні підозрілий, на цьому не вичерпуються. “Труха Україна”, “Україна Сейчас | УС: новини, політика”,  “Україна Online: Новини | Політика, Всевидящее ОКО: Україна | Новини” та “Телеграмна служба новин – Україна” вирішили за необхідне популяризувати допис телеграм-каналу “Євген Карась+”. Він емоційно наголошує на протистоянні цивільних українців та військовослужбовців, покладаючи на перших відповідальність за атаки на ТЦК. Цитуючи цей допис, телеграм-канали зосередилися на вибухах.

  • “Вибухи біля будівель ТЦК будуть частіше в найближчі дні, спецслужби рф кинуть на це всі свої сили, – Карась”, – пише “Труха”.
  • “Вибухи біля будівель ТЦК почастішають найближчими днями, спецслужби росії кинуть на це всі свої сили, – військовий командир Євген Карась”, – зауважуєУкраїна Сейчас”.
  • “Зараз найближчі пару днів будуть вибухи біля будівель ТЦК, спецслужби рф кинуть на це всі свої сили, – Карась”, – цитує “Україна Online”
  • “В найближчі дні буде більше вибухів біля будівель ТЦК, – Карась”, – пише Всевидящее ОКО”.
  • “В найближчі дні буде більше вибухів біля будівель ТЦК, – Карась”, – повторює “Телеграмна служба новин”.

Така фіксація на ствердженні прив’язування вибухів до ТЦК видається невипадковою. Навряд чи йдеться про помилки, спричинені нестачею професійних навичок. Радше, навпаки, дописувачі спрацювали професійно. Вони зробили все можливе для того, щоб у свідомості читачів додалося причин боятися навіть підходити до будівель ТЦК, щоб одна лише ця абревіатура асоціювалася зі смертельною загрозою.

Цитування телеграм-каналами народної депутатки Мар’яни Безуглої також видається таким, що мало від'ємний ефект для ставлення до військових і не додало мобілізаційному процесу шансів на успіх. Участь у цьому взяли “Україна Online: Новини | Політика, “Україна Сейчас | УС: новини, політика та Всевидящее ОКО: Україна | Новини”. У відповідних дописах провина за напади на ТЦК покладається на військових.

  • “Вбивство військового із ТЦК – це наслідок роботи ТЦК, – Безугла”, – переказує “Україна Online”.
  • “Вбивство співробітника ТЦК – це наслідок роботи ТЦК, – нардеп Безугла”, –  наголошує “Україна Сейчас”
  • “Вбивство співробітника ТЦК – це наслідок роботи ТЦК, – нардеп Безугла”, – знову повторює Всевидящее ОКО”.
  • “Загиблий працівник ТЦК не воював у Бахмуті, а був визнаний обмежено придатним під час мобілізації й призваний прямо в ТЦК, – Безугла”, – додає уточнення Всевидящее ОКО”.

Не можна не помітити, що “Україна Сейчас” та “Всевидящее ОКО”, цитуючи Безуглу, замінюють слово “військовий” на “співробітник” і “працівник”. Свідомо чи ні, але така підміна викривлює контекст. Йдеться вже нібито не про напад на військового в країні, яка воює, а ТЦК разом з мобілізацією ніби відокремлюється від армії та оборони України. 

Скриншот ІМІ з Telegram Україна Online

Військовослужбовців територіальних центрів комплектування “працівниками” називають, не тільки цитуючи народну депутатку. Така підміна понять відбувається й в інших повідомленнях телеграм-каналів “Всевидящее ОКО” та “Україна Сейчас”. До такої маніпуляції вдаються також канали “Труха Україна”, “Times of Ukraine” та  “Реальна Війна | Україна | Новини”.

  • “Чоловіка, який застрелив працівника ТЦК затримали. Це мешканець Полтавщини 1984 року народження, – поліція”, – формулює “Труха”.
  • “Вбито працівника ТЦК сьогодні на Полтавщині: невідомий у балаклаві хотів забрати зброю у військовослужбовця, коли той відмовив – він вистрілив із мисливської рушниці, – Сухопутні війська”, – пише Times of Ukraine.
  • “Хотів налякати військових з ТЦК, але не вдалось і вистрелив”: слова підозрюваного у вбивстві працівника ТЦК на Полтавщині Вадима Кузуба”, – розповідає “Реальна Війна”.

Така нібито неточність може бути ще однією цеглиною в стіні між цивільними та військовими українцями, в побудові якої зацікавлена насамперед Росія. Знецінення статусу військовослужбовця ТЦК викривлює ставлення до них цивільних громадян і водночас обурює військових. Тим паче якщо така маніпуляція відбувається, коли повідомлення посилається на військове командування чи інші офіційні повідомлення інших державних структур, спрямовані роз’яснити ситуацію, як це роблять телеграм-канали “Україна Сейчас | УС: новини, політика”, Times of Ukraine та “Инсайдер UA”.

  • “Для працівників ТЦК розроблять правила поведінки із військовозобов’язаними, – Командування Сухопутних військ ЗСУ”, – йдеться в одному з дописів “Україна Сейчас”.
  • “Вбивства військових у тилу – червона лінія, яку не можна перетинати, – командувач Сухопутних військ ЗСУ Драпатий прокоментував вбивство співробітника ТЦК на Полтавщині”, – сповіщає інший допис “Україна Сейчас”.
  • “рф робить з українців терористів-смертників: ворог вербує людей, щоб ті, підриваючи себе, убивали працівників ТЦК, – СБУ”, – розповідає допис Times of Ukraine.
  • “Вбито працівника ТЦК сьогодні на Полтавщині, невідомий у балаклаві хотів забрати зброю у військовослужбовця, коли той відмовив – він вистрілив із мисливської рушниці, – Сухопутні війська”, – зазначено в дописі Инсайдер UA”.

Найактивніше серед десятки телеграм-каналів істерію навколо теми ТЦК розпалює Всевидящее ОКО: Україна | Новини”. На тлі фізичних атак проти військовослужбовців ТЦК канал використовує широкий спектр маніпуляцій. 

Скриншот ІМІ з Telegram Всевидящее ОКО

Крім підміни понять, насамперед ідеться про поширення недостовірної інформації. Сумнівні відео та дописи подаються як свідчення конфліктів між цивільними та військовими. Тобто аудиторію переконують у тому, що таке відбувається постійно і всюди.

  • “Співробітника ТЦК сильно побили українці, яких він хотів забрати. Це сталось у Львові”, – сповіщає телеграм-канал. 
  • “Працівники ТЦК під час мобілізації побили ногами чоловіка, а на знак відмови йти до буса забрали його велосипед”, – розповідає Всевидящее ОКО”.
  • “Одесит 2 дні сидить у машині на паркінгу: його машину заблокувала поліція та хоче відвезти до ТЦК, – місцеві пабліки”, – продовжує телеграм-канал.

Складно припустити, що Всевидящее ОКО” просто неупереджено інформує аудиторію. Ймовірніше, що цей телеграм-канал використовується в інформаційній кампанії, спрямованій на підрив мобілізації в Україні. Інакше важко пояснити існування одного з дописів:

  • “У Minecraft з'явився Київ. Тут чисті вулиці, впізнавані будівлі та немає заторів, працівників ТЦК”. 

Здавалося б, як Minecraft пов’язаний з ТЦК? Але ж фантазія дописувачів телеграм-каналу таки знайшла спосіб спробувати розширити аудиторію дискредитаційної кампанії.

Скриншот ІМІ з Telegram Реальний Київ

Тим часом недостовірну інформацію, що на тлі фізичних атак проти ТЦК особливо істотно підриває мобілізацію, поширюють і інші телеграм-канали з 10 найпопулярніших. 

  • “На Лісовій піймали чоловіка, що знаходиться в розшуку в ТЦК Реальний Київ | Украина”, – йдеться в дописі під малоінформативним відео каналу “Телеграмна служба новин – Україна”.
  • “Мін*т мені зроби”: діалог ТЦК з одеситом пішов не за планом”, – розповідає незрозумілу історію канал “Телеграмна служба новин – Україна”.

Меседжі державної антикризової комунікації таки потрапили в телеграм-канали. Перша десятка телеграм-каналів таки пропонує окремі приклади адекватних повідомлень на тему атак проти військовослужбовців ТЦК. Вони хоч не надто непозитивні, але принаймні зрозумілі й не розбурхують зайвих емоцій, не нагнітають протистояння.

  • “Для військовослужбовців ТЦК упродовж лютого планують розробити правила щодо поводження з військовозобов’язаними, – hromadske з посиланням на Сухопутні війська”, – повідомляє “Лачен пише”.
  • “Підривами ТЦК курують структури гру росії та фсб рф, – голова ЦПД Андрій Коваленко”, – пише Телеграмна служба новин – Україна”.

Втім, такі приклади розчиняються в загальному потоці перекрученої чи неправдивої інформації, що сприяє зриву мобілізації, дискредитації військових, внесення розколу між ними та цивільними українцями й шириться в Україні більшістю найпопулярніших телеграм-каналів.

Як ТЦК висвітлюються в онлайн-медіа

В онлайн-медіа поширюється менша кількість публікацій, що маніпулюють темою ТЦК та нагнітають навколо неї негатив. Утім, вони все ж є.

Скриншот ІМІ із сайту ТСН 

Окремі медіа не можуть утриматися від небезпечних для суспільства методів збору трафіку. Найнаполегливіше спіймати хвилю хайпу навколо атак проти ТЦК намагалися ТСН, УНІАН, Oboz, “34 канал” та “Фокус”. Заради цього редакції вдаються до клікбейту та залякування аудиторії. 

  • “5 ХВИЛИН ТОМУ: Напад на ТЦК. Сирський СТРАШНО лютує! Всі причетні будуть відповідати” (УНІАН)
  • “Ставка на смертельне протистояння: як російські спецслужби розіграли карту” (Oboz)
  • “Шок! Живі бомби! Росія використовує українців! Деталі терактів у ТЦК” (ТСН)
  • “Вибух біля ТЦК у Кам'янці-Подільському: нові жахливі подробиці” (ТСН)

Крім того, Oboz, ТСН та “24 канал” поширили нібито аналітичні матеріали на тему атак проти ТЦК, де винесли в заголовки наративи російської пропаганди й подали їх як рівнозначні офіційній інформації.

  • “Боротьба з протизаконними методами мобілізації: чи Шукали “легких заробітків”: СБУ та Нацполіція затримали агентів РФ, які підірвали вибухівку біля ТЦК у Павлограді. Фото” (Oboz)
  • “Народний гнів” чи небезпечна тенденція: все, що відомо про серію нападів на ТЦК” (ТСН)
  • “Спали ТЦК”: жителі Київщини масово отримали провокаційні СМС, можливий російський слід” (24 канал)

Деякі інтернет-видання поміж новинами про фізичні атаки на ТЦК розмістили недостовірну інформацію, яка шкодить репутації військових та вкладається в контекст антимобілізаційної кампанії.

  • “В Одесі чоловік замкнувся від поліції та ТЦК у машині: він просидів добу – чим усе закінчилося” (ТСН)
  • “Сидить у машині понад 14 годин: в Одесі хлопця оточили поліцейські і хочуть забрати в ТЦК (відео)” (ФОКУС)

Більшість онлайн-медіа навмисно чи через помилку, але також доклалися до знецінення статусу військовослужбовця ТЦК. У багатьох публікаціях їх називають “працівниками” або “співробітниками”. В умовах напруження, спричиненого підвищенням рівня фізичних небезпек та російськими інформаційними атаками, українським медіа слід було б як мінімум бути уважнішими до добору слів. Адже для журналістів не має бути новиною, що одне слово здатне змінити сенс і перетворити публікацію на підігрування ворожій пропаганді.

  • “Суд арештував підозрюваного у вбивстві працівника ТЦК на автозаправці” (Українська правда)
  • “Хто і чому нападає на співробітників ТЦК” (NV
  • “На Полтавщині чоловік застрелив співробітника ТЦК та втік з його автоматом” (Кореспондент)
  • “В Пирятині застрелили працівника ТЦК при супроводі мобілізованих, підозрюваного затримали” (УНІАН)
  • “Розстріл співробітника ТЦК на Полтавщині: нападника затримано (фото)” (ТСН)
  • “Прокурори розповіли нові подробиці вбивства працівника ТЦК у Пирятині” (24 канал)
  • “Убивство працівника ТЦК на АЗС в Полтавській області: повідомлено про підозру двом особам (ФОКУС)

Цитування народних депутатів також не означає, що медіа не мають зважати на можливі наслідки.

Скриншот ІМІ із  сайту Цензор

Наприклад, варто замислитися, у що може влитися поширення ідеї про відповідальність ТЦК за всі проблемні моменти мобілізації, ніби це цілком відокремлена від армії та держави структура. Це стосується і відверто шкідливого наративу, що головними винними в атаках проти військовослужбовців ТЦК самі вони і є. 

  • “Слуга народу” Безугла: “Вбивство військового із ТЦК – наслідок роботи ТЦК” (Цензор.Нет
  • “ТЦК і ВЛК хочуть серйозно карати за порушення прав людини, – Веніславський” (УНІАН
  • “ТЦК та ВЛК хочуть карати за порушення прав людини – нардеп розповів деталі” (ТСН
  • “В Україні планують посилити кримінальну відповідальність ТЦК і СП за порушення прав людини – Веніславський” (NV)

Тим часом заголовки цілком можуть бути яскравими та клікабельними, навіть якщо вони не агресивні. Такі приклади демонструють і ті медіа, що в інших публікаціях вдавалися до неприйнятних емоційних маніпуляцій. Звісно, певною мірою така можливість залежить від джерела, але вирішальним усе ж лишаються професійні навички журналістів.

  • “Червона лінія, яку не можна перетинати”: Драпатий відреагував на вбивство військового ТЦК” (УНІАН)
  • “Погані симптоми стануть діагнозом”: Драпатий відреагував на вбивство військового ТЦК на Полтавщині” (ТСН)
  • “Немає жодних виправдань, – Драпатий відреагував на вбивство військового ТЦК” (24 канал)
  • “Три ганебні акти насильства”. Сирський прокоментував серію нападів на співробітників ТЦК” (NV)

Такі заголовки не є ідеальними для такого напруженого інфополя, як нині в Україні, але й маніпуляцій, що вважалися б порушенням стандартів, не містять. 

Скриншот ІМІ із сайту Фокус

Вони хоч і стосуються складної теми, але не нагнітають негативних емоцій, не розколюють і не підігрують російській пропаганді. Ба більше, вони можуть доносити до аудиторії актуальні меседжі.

  • “Диверсанти гарантовано помруть”: в ЦПД попередили молодь щодо участі в підриві ТЦК” (Фокус)
  • “Підриви завербованих біля ТЦК: СБУ закликає повідомляти про спроби вербування в чатбот” (Українська правда)
  • “Росіяни кидають завербованих диверсантів – ЦПД” (Кореспондент.net)
  • “Вибух у Рівненському ТЦК. СБУ встановила, що Росія підірвала свого агента” (РБК-Україна)
  • “Для ТЦК розроблять нові правила поводження з цивільними, – Сухопутні війська” (24 канал)

Отже, телеграм-канали й онлайн-медіа не дали одностайної відсічі російській інформаційній кампанії, спрямованій на підрив мобілізації в Україні. Втім, не стали і її прямим провідником. Поряд із сумнівними публікаціями в онлайн-медіа знайшлося місце і для матеріалів, спрямованих на зниження градуса напруги в суспільстві. Тим часом телеграм-канали показали помітно нижчий рівень якості поширюваної інформації, а відверто шкідливий контент із них викликає підозри в свідомому потуранні інтересам агресора.

*Експерти ІМІ переглядали контент, що був опублікований у період з 1 до 6 лютого 2025 року (включно) у 10 найпопулярніших українських телеграм-каналах у категоріях “Новини і ЗМІ” та “Політика” (за даними Telemetrio): “Лачен пише”; Times of Ukraine; “Труха Україна”; “Инсайдер UA”; “Реальний Київ | Украина”; “Реальна Війна | Україна | Новини”; “Україна Сейчас | УС: новини, політика”; “Всевидящее ОКО: Україна | Новини”;  “Україна Online: Новини | Політика”; “Телеграмна служба новин – Україна”.

Також експерти ІМІ переглядали публікації, що вийшли в період з 1 до 6 лютого 2025 року (включно) у 10 найпопулярніших українських онлайн-медіа (за даними SimilarWeb): “Українська правда”, NV, УНІАН, Цензор.Нет, Oboz, ТСН, “Кореспондент.net”, РБК-Україна, “24 канал”, “Фокус”.

*** Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!