Як журналістам запобігти вигоранню. Поради психологині
Працюючи в умовах війни, українські журналісти щодня стикаються з високим рівнем стресу. Як розпізнавати ознаки вигорання, як самостійно справлятися зі стресом і підтримувати емоційний баланс у роботі? На тренінгу регіонального хабу Інституту масової інформації “Медіабаза Миколаїв” психологиня Світлана Дабагян поділилася порадами, як запобігти емоційного вигорання.
Наше тіло з нами говорить. Ніколи не слід уникати сигналів та відчуттів, які вам подає ваше тіло, їх не можна ігнорувати.
“Головний біль інколи може бути як захист, у вас може бути таке значне перенавантаження, що організм відмовиться працювати. Начебто в нас немає ніякої хвороби, ми спимо, їмо, все, як завжди, але емоційно наше тіло відмовляється від усіх дій і каже: “Досить”. Так працює наша психіка”, — каже психологиня.
Робіть записи. Виписуйте усі негативні відчуття, які впливають на ваш емоційний стан, аби зрозуміти, як ви можете собі допомогти.
Підтримуйте фізичне здоров'я. Регулярна фізична активність, смачне і здорове харчування та якісний сон допоможуть підвищити стійкість до стресу.
Практики релаксації. Медитація, йога, дихальні вправи і масажі можуть допомогти знизити рівень стресу і покращити емоційний стан.
“Голова, почуття, емоції, душевний стан — це все знаходиться у нашому тілі. Часто ми відщеплюємо тіло від емоцій, ми відкидаємо його і поводимось із ним, як з рабом. А нам необхідно поводитись із ним, як із другом. Тоді наше тіло матиме дуже багато ресурсу. Вам погано? Йдіть гуляти. Вам треба подихати повітрям, вам треба вивільнити голову і тіло. Це вже допомога для себе. Але важливо і інше. Якщо у вас немає сил навіть на прогулянку, і ви хочете просто поспати, спіть. Але якщо це про уникнення, то вам слід зробити крок і піти на йогу чи спорт”, — додає Світлана Дабагян.
Робіть перерви. Регулярні короткі перерви під час робочого дня допомагають зберегти енергію та увагу.
Навчіться нарешті казати “ні”. Не бійтеся відмовлятись від роботи, якщо відчуваєте, що перевантажені або розумієте, що це може ще більш руйнуюче вплинути на ваш стан.
“Це не про слабкість, а про турботу про себе. Вміння встановлювати межі допомагає зберегти емоційний баланс і залишатися продуктивними без шкоди для свого психічного здоров’я”, — відзначає психологиня.
Шукайте допомогу фахівців. Самостійно впоратися з наслідками хронічного стресу не завжди можливо. Якщо відчуваєте, що вигорання стає серйозною проблемою і самостійно собі допомогти ви не в силах, зверніться до психолога.
Комунікаційниця Медіабази Миколаїв Аліса Мелікадамян
Help us be even more cool!