Як українські та російські телеграм-канали висвітлюють другий термін Трампа
Інавгурація Дональда Трампа на посаду президента США вдруге стала однією з головних тем для обговорення у світових та українських медіа. Обіцянки Трампа завершити війну в Україні за добу та його несподівані рішення викликали значний резонанс як серед української, так і серед глобальної аудиторії.
Як показав моніторинг ГО “Інститут масової інформації”, більшість повідомлень про Трампа в українських телеграм-каналах були зосереджені на його миротворчих обіцянках. Тональність варіювалася від нейтральної до позитивної.
Найактивніше в українських телеграм-каналах розійшлася заява Трампа про те, що він “закінчить війну в Україні” й “не допустить Третьої світової”. Ця заява була частиною передвиборчої риторики Трампа і не містила жодної конкретики, як саме це буде зроблено, проте створювала образ Трампа як “рятівника”. Попри позитивну тональність повідомлення ця заява може викликати скептицизм у критичніше налаштованої аудиторії, яка хотіла б побачити реальний план або докази того, що це дійсно можливо.
На другому місці за популярністю в українських телеграм-каналах було повідомлення про те, що Трамп зателефонує Путіну протягом кількох днів після інавгурації. Про це написали всі популярні українські телеграм-канали (“Труха”, “Реальна війна”, “Україна Сейчас”, “Україна Онлайн” та інші). Це повідомлення в українському сегменті телеграму було подане з посиланням на CNN.
Колаж ІМІ з українських телеграм-каналів
Цю ж інформацію поширили й російські телеграм-канали. Риторика повідомлення, яку власне і транслювали телеграм-канали, наштовхувала на думку, що ініціатива виходить саме від Трампа: Трамп доручив, Трамп просить організувати, Трамп хоче зателефонувати Путіну. Тон повідомлення є нейтральним, але може викликати занепокоєння в української аудиторії, яка не вірить у результативні домовленості з Росією. Дещо емоційніше цей меседж подав телеграм-канал “Реальна війна”, дописавши, що “мета – буцімто обговорити зустріч з х***ом у найближчі місяці та питання завершення війни в Україні”. Український телеграм-канал “Реальна війна” також опублікував рефлексію на заяву Трампа про припинення війни й написав про можливий “мирний план Трампа”, що полягає в тому, щоб поставити вступ України в НАТО “на паузу” та заморозити конфлікт по лінії фронту. Водночас “Реальна війна” посилається на сайт “РБК-Україна”.
Скриншот ІМІ з телеграм-каналу “Реальна війна”
Щодо указу Трампа про призупинення допомоги іншим країнам, українські телеграм-канали переважно уникали оцінок цього указу й подавали фактажну інформацію. Канал “І Шо?” до цієї інформації додав повідомлення, що Трамп знімає всі ліміти та обмеження на військову допомогу та передання зброї Ізраїлю, і констатував: “Україна відходить на другий план…” Цей же канал зазначив, що в інавгураційній промові Трампа не було згадано про Україну: “Трамп під час виступу не сказав жодного слова про Україну”.
Деякі українські політики не проґавили можливості попіарити себе на інавгурації Трампа. Український телеграм-канал “Реальний Київ” цитував слова Петра Порошенка, який закликав президента Трампа “зробити НАТО великим знову”, передавати більше зброї Україні й запровадити ще жорсткіші санкції проти Росії. І додав, що “Марк Рютте, як давнього друга, тепло привітав Порошенка”. Зі свого боку телеграм-канал “Инсайдер UA” пише, що на молебні, присвяченому інавгурації Трампа, була помічена лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко. Також канал додає, що це може свідчити про “переговорний процес між Тимошенко та Трампом”, проте джерел цієї інформації не називає.
Російська дезінформація шукає нові сценарії
Що стосується популярних російських телеграм-каналів, то вони скористались інавгурацією як приводом, щоб оновити свої пропагандистські наративи. Згідно з аналізом ІМІ, найпоширенішими повідомленнями в російських мережах були:
- Повідомлення про те, що Дональд Трамп нібито готовий до переговорів з Путіним. Цей наратив підкріплювався вигаданими цитатами невідомих експертів про нібито “підготовку до переговорів”. Вони підкреслювали “готовність Росії до діалогу” і роль Трампа як посередника, що ідеально вписується в російський наратив про “об’єктивну” роль РФ у конфлікті. Російські телеграм-канали у відповідь на слова Трампа про припинення війни почали постити заяви власних лідерів думок та політиків, що містили пропагандистські штампи. Наприклад, пропагандистський телеграм-канал “РИА Новости” постив ідеолога “руского міра” Олександра Дугіна, який “порадив” Трампу припинити будь-яку допомогу Україні, що, на його думку, неминуче призведе до припинення війни. “Трамп може припинити це лише одним способом – переставши надавати Києву військову та матеріальну підтримку. Я думаю, після цього, навіть якщо нам доведеться воювати з європейськими арміями НАТО, упродовж кількох місяців ми закінчимо звільнення української території”, – заявив Дугін в ефірі радіо Sputnik”, – пише “РИА Новости”.
- Повідомлення про обіцянки Трампа повернути смертну кару, визнати тільки два гендери, запровадити політику “Америка передусім” та перейменувати Мексиканську затоку були показані як “революційні зміни” й, по суті, були подані в позитивному ключі, створюючи образ Трампа як сильного лідера.
- Російські телеграм-канали також активно постили заяву Путіна, який нібито погоджується поговорити з Трампом. Зокрема, російський телеграм-канал “Readovka” цитував російського диктатора про начебто “відкритість” і “готовність до діалогу”. Також у дописі каналу йдеться, що передусім Росія захищатиме власні інтереси, бо нібито саме в цьому полягає “сенс СВО”. Цю ж тезу транслювали й інші російські телеграм-канали, зокрема “РИА Новости”.
- Традиційна дискредитація і критика української влади. Поширювалися повідомлення про ослаблення підтримки України з боку США та про те, що Зеленський нібито погано поводиться в міжнародних переговорах. Наприклад, рішення Трампа про перегляд та переорієнтацію зовнішньої допомоги США неабияк надихнуло російські телеграм-канали. Вони активно поширювали фейки й перебільшення про те, що саме Україна є головним отримувачем допомоги від Америки.
Серед іншого ще траплялися повідомлення про зростання вартості криптовалют, пов’язаних з іменами Меланії та Дональда Трампа, їхню капіталізацію та можливість купівлі. Навіть до цього росіяни приплели свою пропаганду, запропонувавши створити свою криптовалюту “Жириновський”.
***
Як показав моніторинг, зараз як українські медіа, так і російські ресурси активно формують власні інтерпретації дій нової адміністрації Трампа. Заяви, що створюють образ “рятівника”, несподівані рішення викликають зацікавленість. Водночас у російських медіа простежується спроба використати інавгурацію Трампа для просування власних пропагандистських наративів. Тоді як українські медіа сподіваються на реальну підтримку в боротьбі проти російської агресії.
Моніторинг проводився 20–21 січня 2025 року, до вибірки ввійшли 10 українських телеграм-каналів: “Труха⚡️Україна”, Times of Ukraine, “Инсайдер UA / Україна / Новини”, “Реальна Війна / Україна / Новини”, “Реальний Київ / Украина”, “Україна Сейчас / УС: новини, політика, війна”, “Всевидящее ОКО / Україна / Новини”, “Україна Online: Новини / Політика”, “Телеграмна служба новин – Україна”, І.ШО?, а також 10 російських пропагандистських ресурсів: “Топор+”, “Прямой Эфир • Новости”, “РИА Новости”, “СМИ Россия не Москва”, Mash, “Москвач • Новости Москвы”, Readovka, “Москва Live”, “Новости Москвы”, NN.
Help us be even more cool!